Promocja!

JAN MARCIN SZANCER AMBASADOR WYOBRAŹNI

Original price was: 129,90 zł.Current price is: 90,00 zł.

CHWILOWO BRAK W MAGAZYNIE

wydawca: Oficyna Wydawnicza G&P
opracowanie: zespół redakcyjny
pod kierownictwem Henryka Gościańskiego
i Karola Prętnickiego
redakcja, podpisy pod ilustracje
i wybór fragmentów książek:
Błażej Kusztelski
opracowanie graficzne i projekt okładki: Ireneusz Woliński
druk i oprawa: Białostockie Zakłady Graficzne S.A.
Poznań 2019

Format książki 240×320 mm, 320 stron

Niezwykły album pełen wspaniałych ilustracji Jana Marcina Szancera – “Czarodzieja ilustracji”.

Brak w magazynie

Opis

O zamiarach wydania książki o Szancerze słuchy chodziły już kilkanaście lat temu. Trudno powiedzieć czemu to się odwlekało, ale w końcu nie książka, lecz cały album ujrzał światło dzienne i to w przededniu 30-ej rocznicy istnienia wydawnictwa panów Henryka Gościańskiego i Karola Prętnickiego, czyli Oficyny Wydawniczej G&P*.

We wstępie do albumu czytamy: Zaczęło się w 1989 roku, kiedy to podczas Biennale Sztuki dla Dziecka współorganizowaliśmy w poznańskim BWA wielką wystawę prac Jana Marcina Szancera. Potem – przez prawie 30 lat – wysiadając na dworcu centralnym w Warszawie, pierwsze kroki kierowaliśmy zawsze na ulicę Bednarską (…) Chodziliśmy tam chętnie, ponieważ Zosia – żona Jana Marcina Szancera, która była surowym recenzentem wydawanych przez nas książek, okazała się też znakomitą gawędziarką posiadającą rozległą, pełną anegdot wiedzę o życiu towarzyskim i literackim powojennej Warszawy. Ona też pokazała nam Szancera jako męża, ojca, normalnego człowieka (…) Złożyliśmy [jej] obietnicę wydania albumu, który by to dokumentował zarówno jej, jak i wszystkim członkom rodziny, którzy tak długo współpracowali z nami, ufając nam bezgranicznie, o czym świadczy przeniesienie na nasze wydawnictwo autorskich praw majątkowych do dzieł wielkiego mistrza.

Jan Marcin Szancer ambasador wyobraźni – 320 stron pokaźnego formatu (240 x 320 mm). (Obejrzyj fragmenty książki). Na wstępie wita nas bajkowa okładka, postaci wymyślone przez Szancera aż nie mieszczą się tu w ramie jego fantazji i wylatują w noc, aby gdzieś tam osiąść w świecie dziecka i ubarwić mu świat czytanej bajki. Dla pokolenia dzisiejszych kilkudziesięciolatków to zapowiedź déjà vu, nostalgiczna podróż w czasie, do świata minionego, natomiast dla kilkulatków to odkrycie świata fantazji tego ambasadora wyobraźni, może sięgnięcie po bajkę i baśn, których jeszcze nie czytali. Otwieramy album, wita nas wyklejka z ilustracją do jednej z bajek I. Krasickiego. Dalej bogato ilustrowany życiorys Jana Marcina Szancera, który wyszedł spod ręki Błażeja Kusztelskiego. Ale to nie suche fakty z życia artysty, to opowieść o nim i jego rodzinie, opowieść wzbogacana licznymi anegdotami z jego życia, wypowiedziami na temat sztuki. W końcu docieramy do tego najważniejszego – części pt. „jms. Czarodziej ilustracji”. Najpierw kilkanaście stron z ilustracjami z Pana Kleksa Jana Brzechwy – barwnych i czarno-białych, całostronicowych i tych rozrzucanych po kilka na karcie papieru. Potem Za króla Jelonka i Brzechwa dzieciom tegoż autora. Dalej Za króla Jegomości również Brzechwy, Lokomotywa Juliana Tuwima… I tak, strona po stronie zanurzamy się w Szancerowski świat wyobraźni. Oto niezapomniany Pinokio prowadzony przez kota i lisa, z których pyszczków aż bije cwaniactwo, Królowa śniegu, która choć piękna, to jakaś taka odpychająca, wdzięczna Zosia z Pana Tadeusza. Itd, itp. Album kończą wspomnienia o Szancerze i opinie o jego twórczości, w tym wspomnienia jego córki Małgorzaty Szancer-Collson-Blanche, którą starsze pokolenie powinno pamiętać z roli Krysi w filmie Panienka z okienka, znakomitych grafików Olgi Siemaszko i Antoniego Boratyńskiego, wielu innych ludzi z nim związanych. Książka ciekawie opracowana graficznie – to zasługa Ireneusza Wolińskiego, ładnie wydrukowana i oprawiona w Białostockich Zakładach Graficznych S.A. (gp)

* Sylwetki panów Henryka Gościańskiego i Karola Prętnickiego oraz Oficynę Wydawniczą G&P przedstawiliśmy w tegorocznym, majowym (1/5) numerze „Wydawcy” (zobacz na nasze stronie www).

Informacje dodatkowe

Waga 2,00 kg
Wymiary 320,0 × 240,0 × 2,5 cm

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „JAN MARCIN SZANCER AMBASADOR WYOBRAŹNI”