Olbrachtowi rycerze t. I i II

OLBRACHTOWI RYCERZE (t.I i II)
(wydanie współczesne)
autor: Zygmunt Kaczkowski
wydawca: Inicjał
ISBN t.I: 978-83-930461-9-5
ISBN t.II: 978-83-64066-16-0
ISBN całość:978-83-930461-8-8
format: 137×205 mm, t.I – 346 stron, t.II – 380 stron, oprawa klejona

UWAGA! KSIĄŻKI DOSTĘPNE JEDYNIE NA STRONIE WYCZERPANE.PL

T.I >>>
T.II >>>

Wspaniała panorama dziejów Polski końca XV wieku, czasów panowania króla Olbrachta, królewskich prób ograniczenia siły możnowładztwa, przygotowań do wyprawy wołoskiej i jej tragicznego finału (“Za króla Olbrachta wyginęła szlachta”).

Kategoria:

Opis

Wspaniała panorama dziejów Polski końca XV wieku, czasów panowania króla Olbrachta, królewskich prób ograniczenia siły możnowładztwa, przygotowań do wyprawy wołoskiej i jej tragicznego finału (,,Za króla Olbrachta wyginęła szlachta”). Tę zapomnianą już nieco historię naszej ojczyzny poznajemy poprzez losy postaci reprezentujących wszystkie ówczesne warstwy społeczne: magnatów, dworzan, rycerzy i knechtów, mieszczan i prostych ludzi. Kierowani przez autora próbujemy rozszyfrować tajemnicze napisy wyryte w skale na zamku w Tustaniu (okolice Drohobycza), i idąc tą drogą odwiedzamy Lwów i stołeczny Kraków, bierzemy udział w mieszczańskich zabawach i rycerskich turniejach, przeżywamy miłosne zawody naszych bohaterów, próbujemy rozwiązać ich grzechy przeszłości, w końcu poznajemy królewskie plany, w których nasi bohaterowie biorą bezpośredni udział, i uczestniczymy w wielkich zmaganiach wojennych.

Wszystkie przewijające się tam postacie są autentyczne, podobnie jak większość opisanych tam zdarzeń – ścisłe trzymanie się faktów epoki było charakterystyczną cechą pisarstwa Kaczkowskiego. Dlatego też zbieranie materiałów do tej powieści zabrało autorowi wiele lat i trudu napisania jej podjął dopiero u schyłku swej twórczości literackiej, niejako w odpowiedzi na ,,Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza.

Wersja Olbrachtowych rycerzy, którą Państwo proponujemy, różni się nieco od oryginału z 1887 roku – przeszła solidną redakcję, której brakowało chyba w pierwotnym wydaniu. I tak skróciliśmy zbyt długie i często powtarzające te same myśli monologi, uwspółcześniliśmy stronę językową, mało co zmieniając jednak w dialogach, które nadają pewien koloryt powieści. Oczywiście ingerencje redaktorskie nie naruszyły trzonu powieści i stylu autora. Mamy nadzieję, że dzięki temu twórczość Zygmunta Kaczkowskiego, znanego dziś tylko znawcom ojczystej literatury, powróci na współczesny parnas literacki.

SPIS TREŚCI
T.I
WSTĘP / 5
I ZAMEK TUSTAŃ / 14
III RUSINI / 37
II DWAJ RYCERZE / 63
IV DOM KUPIECKI / 96
V TOWARZYSTWO LWOWSKIE / 132
VI ZAMEK NA SOBNIU / 171
VII KRÓL WE LWOWIE / 213
VIII ŚREDNIOWIECZNA TRAGEDIA / 258
IX ŚREDNIOWIECZNA IMAGINACJA / 306

T.II
X SPRAWY PUBLICZNE / 5
XI OBÓZ POD LWOWEM / 47
XII WOJNA / 92
XIII PO WOJNIE / 140
XIV UMARLI POWSTAJĄ / 179
XV ŻYWI GINĄ / 226
XVI UMARLI I ŻYWI / 266
XVII ŚREDNIOWIECZNE WESELA / 306
XVIII OSTATNIE OFIARY / 350
OD WYDAWCY / 376

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Olbrachtowi rycerze t. I i II”