POCZET WYDAWCÓW KSIĄŻKI POLSKIEJ t. 1 PIONIERZY CZARNEJ SZTUKI

20,00 

autorzy: Joanna Czarkowska, Jan Okopień
wydawca: Inicjał
ISBN 83-911435-2-x
B-5, 200, oprawa twarda z obwolutą

Na 200 bogato ilustrowanych stronach znajdziecie Państwo sylwetki 30 drukarzy i wydawców epoki tworzenia się w Rzeczypospolitej rynku książki drukowanej, m.in. Kaspra Straube, Floriana Unglera, Szarffenbergów, Hieronima Wietora, Łazarz Andrysowica, Piotrkowczyków, Macieja Garwolczyka, Sebastiana Starneckiego.

 

Opis

Pionierzy czarnej sztuki…‘ to pierwszy z zaplanowanych pięciu tomów dzieła Poczet wydawców książki polskiej. Czytelnik znajdzie w nich ułożone w układzie chronologicznym (od roku 1473, gdy ukazała się pierwsza wydrukowana na ziemiach polskich książka, aż do roku 1950, gdy decyzją władz PRL zamknięte zostały i zlikwidowane ostatnie, przedwojenne jeszcze, prywatne oficyny wydawnicze) obszerne informacje o życiu i działalności ludzi, którym kultura polska ma wiele do zawdzięczenia; będzie miał okazję zetknąć się z wieloma zabytkami naszego dziedzictwa piśmienniczego, poznać znakomite firmy wydawnicze, jakie w XIX i XX wieku funkcjonowały na ziemiach polskich. Straube, Januszowski, Förster, Gröll, Dmochowski, Mortkowicz, Arctowie, Gebethner i Wolff, Kościelski to tylko nieliczni z barwnego korowodu drukarzy, nakładców, wydawców przez wieki służących książce polskiej, z którymi spotkać się będzie można na łamach owych tomów. Dorobek, dzieje, a przynajmniej nazwiska niektórych z bohaterów Pocztu… zachowane zostały w powszechnej świadomości, wielu z nich jednak odeszło w niepamięć. A przecież na zapomnienie nie zasługują.

Publikacja przeznaczona jest dla tych, którzy w kręgu swych zainteresowań mieszczą historię, dzieje kultury, a przede wszystkim książek, ale także dla wszystkich, którzy właśnie teraz zechcą zapoznać się z tym ogromnie ważnym i wcale niemałym fragmentem naszej dalszej i bliższej przeszłości, naszego dziedzictwa narodowego.
Książki mają swój los, mówi znane przysłowie – ich wydawcy także.

W pierwszym tomie – Pionierzy czarnej sztuki’ na 200, bogato ilustrowanych stronach znajdziecie Państwo sylwetki 30 drukarzy i wydawców epoki tworzenia się w Rzeczypospolitej rynku książki drukowanej, m.in. Kaspra Straube, Floriana Unglera, Szarffenbergów, Hieronima Wietora, Łazarz Andrysowica, Piotrkowczyków, Macieja Garwolczyka, Sebastiana Starneckiego.
Książka wydana została w w oprawie złożonej z obwolutą a bardzo starannie wydrukowały ją Zakłady Graficzne im. KEN z Bydgoszczy.


SPIS TREŚCI

Od autora 8
Pionierzy czarnej cztuki 14
Kasper Straube 21
Drukarnia Braci Wspólnego Życia 23
Kasper Elyan 25
Szwajpolt Fiol 29
Konrad Baumgarten 32
Kasper Hochfeder 36
Jan Haller 38
Florian Ungler 43
Szarffenbergowie 50
Hieronim Wietor 64
Jan Sandecki 71
Andrzej Winkler 76
Rhodowie 82
Jan Seklucjan 87
Łazarz Andrysowic 92
Radziwiłłowie 97
Siebeneicherowie 109
Maciej Wirzbięta 116
Daniel z Łęczycy 121
Aleksy Rodecki 127
Jan Karcan 130
Melchior Nering 134
Piotrkowczykowie 138
Jan Januszowski 148
Walenty Łapka-Łapczyński 156
Maciej Garwolczyk 159
Wolrabowie 162
Baumannowie 168
Wojciech Kobyliński 174
Sebastian Sternacki 177
Indeks osobowy 180
Indeks tytułów dzieł 189
Bibliografia 199

……………………………………………………………………..

Informacje dodatkowe

Waga 0,60 kg
Wymiary 24 × 17 × 1,5 cm

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „POCZET WYDAWCÓW KSIĄŻKI POLSKIEJ t. 1 PIONIERZY CZARNEJ SZTUKI”