Drukarnie

Maszyny Kolbus BF 511 w polskich drukarniach dziełowych

W ostatnim czasie kilka polskich drukarń dziełowych zainwestowało w nowoczesne linie do oprawy twardej Kolbus BF 511. Urządzenia dostarczyła i zainstalowała firma Introzap, wyłączny dystrybutor Kolbusa w naszym kraju.


Kolbus BF 511 to klasyczna linia do produkcji książek w oprawie twardej. Przeznaczona jest do obróbki wszystkich typów połączeń, tj. wkładów oklejonych, zszytych nićmi, zespolonych termonićmi oraz oklejonych paskiem wzmacniającym grzbiet. Linia obsługuje wszystkie standardowe formaty książek, jej budowa bazuje na znanym – także z polskich drukarń – modelu Compact. Linię BF 511 cechuje zwarta, krótka budowa. W jej skład wchodzi szereg stacji obróbki: stacja zaokrąglania grzbietu i prasowania wkładu, stacja przyklejania paska wzmacniającego grzbiet i kapitałki, stacja transportu i formowania okładki, stacja zawieszania, stacja formowania, wpalania rowka oraz stacja prasowania książek.
Linia jest połączona za pomocą taśm z piecem HB 530 do podgrzewania grzbietów książkowych przed wprowadzeniem wkładu do BF 511. Jak zapewnia dostawca, jest to odpowiednie rozwiązanie w przypadku produkcji odkładanej na palety. BF 511 może też zostać połączona in-line z trójnożem Kolbus HD 130, którego wydajność została dostosowana do prędkości całej linii, wynoszącej 30 taktów/min.
Jest sterowana za pomocą systemu Copilot, który nie tylko ułatwia obsługę maszyny, ale też zapewnia jej automatyczne ustawienia do danego rodzaju produkcji. Copilot zapamiętuje też wprowadzone wcześniej formaty książek, co znacznie skraca czas produkcji przy dodrukach. System pozwala również na wymianę danych przez Internet. Operator ma do wyboru obsługę przez monitor typu touch screen bądź przez klawiatury znajdujące się przy poszczególnych stacjach.

Dla krakowskiej drukarni Colonel sfinalizowany w czerwcu br. zakup stanowił część inwestycji w nowoczesną introligatornię książkową. Mówi Karol Marzec, prezes drukarni Colonel: „Na zakup linii Kolbus BF 511, uzupełnionej urządzeniem Sigloch typ SB 6000 i trójnożem Kolbus HD-130 (wszystkie maszyny dostarczył Introzap), zdecydowaliśmy się ze względu na rosnące wymagania wydawców książek. Zestaw maszyn Kolbus – Sigloch pozwala na wykonanie ok. 500 tys. najwyższej jakości książek miesięcznie. To pozwoliło nam na rozszerzenie oferty i pozyskanie nowych klientów, zarówno z Polski jak i zagranicy„.
Pytany o wybór dostawcy Karol Marzec odpowiada: „Firma Introzap zaoferowała nam dobre warunki finansowe, jak również profesjonalny serwis, co w dużej mierze zadecydowało o zakupie linii BF 511. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej inwestycji, jak również z poziomu współpracy między naszymi firmami”. Warto dodać, że w drukarni Colonel od blisko pięciu lat pracują inne urządzenia do oprawy twardej firmy Kolbus.

Na przełomie lipca i sierpnia linia Kolbus BF 511 została zainstalowana także w innym krakowskim zakładzie poligraficznym – Legra. Według Tomasza Kosteckiego, prokurenta firmy, podstawowym czynnikiem decydującym o zakupie była potrzeba dalszego rozwoju firmy na rynku polskim, jak również dostosowanie możliwości drukarni do potrzeb klientów zagranicznych: „Urządzenia przez nas posiadane nie spełniały wymagań pod względem wydajności. Nowo zakupiona linia pozwoliła na jej znaczne zwiększenie. Także od strony jakości nie mamy żadnych zastrzeżeń – książki wykonywane w maszynie Kolbusa bez problemu przechodzą przez nasz dział kontroli jakości”.
Wymieniając kryteria decydujące o wyborze dostawcy, Tomasz Kostecki dodaje: „Poszukiwaliśmy urządzenia, które poza wysoką jakością i wydajnością, byłoby wykonane przez wiarygodnego, światowego producenta, a jednocześnie oferowane w przystępnej cenie. Nie bez znaczenia były warunki serwisowe, zaproponowane nam przez firmę Introzap. I tak naprawdę, poza linią Kolbus BF 511, nie znaleźliśmy innego urządzenia, które spełniłoby nasze wymagania”.

W drugiej połowie września br. linia Kolbus BF 511 rozpoczęła pracę w nowo wybudowanej hali drukarni Edica SA z Poznania. Tu również o zakupie zdecydowały m.in. dotychczasowe doświadczenia z maszynami niemieckiego producenta. Mówi Grażyna Folta, prezes drukarni: „Do tej pory posiadaliśmy jedną linię do zawieszania okładek Kolbus Compact 60. Jednak brak mocy na dotychczas wykorzystywanej maszynie oraz rosnąca liczba klientów skłoniły nas do inwestycji w linię BF 511. Zdecydowaliśmy się na system Kolbusa, gdyż firma Introzap jako jedyna zaoferowała maszynę o pożądanym przez nas stosunku wydajności do ceny. Poza tym jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowej współpracy z dostawcą linii BF 511”.
(info Poligraficzna Agencja Informacyjna PrintinPoland.com)

Dodaj komentarz