Konkursy

NAJLEPSZY POLSKI KRYMINAŁ 2004 ROKU

Stowarzyszenie ,,Trup w szafie” wybrało najlepszy polski kryminał ubiegłego roku – zastała nim powieść ,,Foresta Umbra” Pawła Jaszczuka.

Nagroda została wręczona w sobotni (19.11.2005) wieczór podczas trwającego w Krakowie II Festiwalu Kryminału.

W tym roku nagroda wynosi 10 tysięcy złotych. Siedmioosobowa kapituła nominowała do niej siedem tytułów, a w finale znalazły się również ,,Drzymalski przeciw Rzeczpospolitej” Artura Baniewicza oraz “Twierdza szyfrów”. Bogusława Wołoszańskiego.

Honorowe nagrody Wielkiego Kalibru otrzymali zagraniczni goście Festiwalu Kryminału – rosyjscy pisarze Aleksandra Marinina i Boris Akunin.

,,Foresta Umbra” to czwarta powieść Jaszczuka. Akcja dreszczowca rozgrywa się w przedwojennym Lwowie. Młode kobiety giną z ręki szaleńca, który przybija im podkowy do stóp.

Jaszczuk wydał już powieści ,,Testament Schlichtingera” (1991), ,,Sponsor” (1995) i ,,Honolulu” (1997) oraz zbiór opowiadań ,,Ararat” (1992). Jest też autorem słuchowiska ,,Prywatka” i kilku sztuk scenicznych, m.in. ,,Aktorskiego pasjansa” i ,,Mojej siostry Stelli”. Na co dzień Jaszczuk jest dyrektorem Miejskiego Zarządu Dróg, Mostów i Zieleni w Olsztynie.

W pierwszej edycji festiwalu nagrodę otrzymał Marek Krajewski za ,,Koniec świata w Breslau” oraz Joanna Chmielewska za całokształt twórczości.

II Festiwal Kryminału trwa od czwartku w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Impreza, zorganizowana przez Instytut Książki oraz Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej ,,Trup w szafie”, jest częścią całorocznego festiwalu ,,Cztery Pory Książki”.

Dodaj komentarz