Drukarnie

Dzień Drukarza oraz jubileusz 20-lecia ZPW “Pozkal”

Setki osób – zaproszonych gości oraz pracowników firmy bawiło się w sobotę 3 czerwca na Dniu Drukarza zorganizowanym przez Zakład Poligraficzno-Wydawniczy „Pozkal’’ z Inowrocławia. Dzień Drukarza był elementem obchodów 20-lecia firmy.


Główna uroczystość miała miejsce dzień wcześniej, w piątek, 2 czerwca 2006 roku w Teatrze Miejskim. Przybyli przedstawiciele władz miasta, Powiatu i Województwa, przedstawiciele branżowych organizacji (Polskiej Izby Druku, PTWK), wydawcy, przedstawiciele firm zaopatrujących zakład w materiały eksploatacyjne. Właściciel drukarni Tadeusz Chęsy, oraz cała jego rodzina odbierał życzenia, przyjmował prezenty, niektóre bardzo oryginalne jak np. model żaglowca od Witolda Bujskiego (Rea) z napisem „Kapitanowi żeglugi drukarskiej…” czy też Janusza Cymanka (Michael Huber Polska) łuk ze strzałami – „wojownikowi polskiej poligrafii…”. Dyplomy z podziękowaniem za pracę odebrali pracownicy, niektórzy z klientów okolicznościowe statuetki – taką samą statuetkę, tylko, że „złotą” pracownicy wręczyli całej rodzinie Państwa Chęsów, w dowód szacunku za pracę na rzecz rozwoju zakładu. Pod koniec uroczystości Tadeusz Chęsy wraz z synem zaprezentowali nową winietę firmy – rozłożoną książkę wpisaną w czerwony punkt – już wkrótce zwieńczy ona wejście do rozbudowywanego właśnie zakładu, jednej z największych firm w mieście, co z szacunkiem podkreślali w swych wystąpieniach przedstawiciele władz.

Uroczystość uświetnił koncert symfoniczny, podczas którego wystąpiła Bydgoska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego oraz wokalistka operowa z Węgier Agnez Vojtko, absolwentka Akademii Muzycznej w Budapeszcie oraz Uniwersytetu w Teksasie – na fortepianie akompaniowała jej córka Tadeusza – Justyna Chęsy, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, doktorantka Uniwersytetu w Teksasie.

Wieczorny bankiet w Zakładzie Przyrodoleczniczym w Solankach Inowrocławskich z pokazem sztucznych ogni, który obudził pewnie z połowę miasta, zamknął pierwszy dzień obchodów 20-lecia Pozkala.

Wczesnym popołudniem w inowrocławskim Urzędzie Miasta wicewojewoda kujawsko-pomorski Marzenna Drab wręczyła, przyznane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Srebrne Krzyże Zasługi dwóm pracownikom Zakładu Poligraficzno-Wydawniczego „Pozkal”. Odznaczenia te odebrali wieloletni pracownicy drukarni: Jan Figaj oraz Kazimierz Piernik.

Sobotni dzień to XII Samochodowy Rajd Poligrafów – bardziej na orientację niż na czas, ciągłe wizyty w drukarni oficjalnych gości, zwiedzanie zakładu (a jest się czym pochwalić – Pozkal należy dziś do najlepszych drukarń dziełowych w Polsce, wciąż inwestuje – ostatnie zakupy to 10-kolorowa maszyna drukująca oraz, uruchomione na dzień przez uroczystościami, automat do szycia bloków nićmi oraz maszyna do zbierania okładek złożonych firmy Kolbus), a po południu, na lotnisku Aeroklubu Kujawskiego, Biesiada Drukarska połączona z uroczystym Chrztem Drukarzy.

W poczet drukarzy przyjmowani byli pracownicy kilku zakładów regionu: Prasowych Zakładów Graficznych w Bydgoszczy, Druk-Intro i Pozkala z Inowrocławia – w sumie ponad dwadzieścia osób. Chrzest odbył się tradycyjnie, z zachowaniem historycznego ceremoniału, z mazaniem farbą, kąpielą w balii z wodą, a w rolach mistrzów ceremoniału i ojców chrzestnych, występowali przebrani w XVII-wieczne stroje przedstawiciele kujawskich drukarń.

Zgromadzeni na polach Aeroklubu goście i pracownicy drukarń czas mieli zajęty do późnych godzin nocnych – atrakcji było w bród: dla dorosłych – pyszne jedzenie z grila i piwo, wręczenie nagród najlepszym załogom Rajdu, później tańce; dla dzieci: zjeżdżalnia, konkurs malowania, rzucania do celu. itd. Najważniejszy był jednak tort – niezwykły, bo w formacie B-0, tak wielki, że nieść go musiało sześciu dorodnych chłopa i pogoda, która dopisała nad miarę.
Załodze Pozkala, z okazji ich święta, życzymy kolejnych, równie udanych lat pracy, i dalszego rozwoju.
Redakcja „Wydawcy”

Dodaj komentarz