Kadry Różne

MINISTERIALNE NAGRODY ZA PRACĘ Z KSIĄŻKĄ

Tadeusz Górny i Bohdan Butenko wśród laureatów tegorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Minister Kazimierz Michał Ujazdowski wręczył Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

– Nagroda ta jest wyrazem uznania Rzeczypospolitej dla państwa wysiłku, dla państwa dorobku artystycznego. To Rzeczypospolita Polska, niepodległa, demokratyczna, żyjąca dzięki kulturze kłania się państwu – podkreślił minister Ujazdowski podczas ceremonii wręczania nagród.

Tegorocznymi laureatami nagrody zostali: w dziedzinie sztuk plastycznych Bohdan Butenko, Zbigniew Horbowy, Roman Owidzki, w dziedzinie teatru Andrzej Dziuk, Jerzy Radziwiłowicz i Andrzej Seweryn, w dziedzinie filmu Andrzej Konic i Krzysztof Krauze, w dziedzinie muzyki Zofia Kilanowicz, Grażyna Pstrokońska-Nawratil i Tadeusz Zieliński, w dziedzinie literatury Ryszard Krynicki, Piotr Kuncewicz, Włodzimierz Odojewski i Adam Pomorski w dziedzinie upowszechniania kultury Tadeusz Górny (dziennikarz telewizyjny, twórca cyklu programowego promującego książki i czytelnictwo „Książki z górnej półki” – od 2000 roku związany z TVP 3 Regionalną) i Marek Żydowicz, w dziedzinie ochrony dziedzictwa kultury Jerzy Jasiuk i Marian Sołtysiak, w dziedzinie twórczości ludowej Józef Murawski. Ponadto nagrody honorowe otrzymali Związek Polskich Artystów Plastyków w dziedzinie upowszechniania sztuk wizualnych i Centrum Scenografii Polskiej w dziedzinie upowszechniania kultury.
Uroczystość uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu finalisty Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Jacka Kortusa.

Od 1997 roku najznakomitsi przedstawiciele środowisk twórczych wyróżniani są Doroczną Nagrodą Ministra Kultury.

Nagrody te przyznawane są w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie: twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury o znaczeniu ogólnokrajowym lub międzynarodowym.

Każdego roku około dziesięciu laureatów wraz z nagrodą pieniężną otrzymuje statuetkę autorstwa Adama Myjaka. Na uroczystość zorganizowaną na Zamku Królewskim zapraszani są przedstawiciele środowisk twórczych, dyrektorzy instytucji artystycznych, przedstawiciele prasy, radia i telewizji oraz członkowie rządu i parlamentarzyści.

Nagroda ta stała się bardzo ważna w środowisku, jest wyczekiwana i szeroko komentowana. Pozwala Ministrowi Kultury podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

Dodaj komentarz