EDYCJA 2005/2006 Konkurs EDYCJA Konkursy

“Bibliografia…” – kilka słów o książce

Laureatkę tegorocznego Konkursu na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA 2005/2006 została publikacja Międzynarodowego Centrum Kultury z Krakowa pt. Bibliografia zawartości publikacji Międzynarodowego Centrum Kultury 1991-2005.

Czy może być coś bardziej “nudnego” niż wykaz literatury? – jednostajny rytm wciąż powtarzanych słów: autor, rok wydania, strona… Gdzie tu pole do popisu dla grafika, dla jego inwencji twórczej? Nic bardziej mylącego, do czego przekonuje nas Bibliografia zawartości publikacji Międzynarodowego Centrum Kultury 1991-2005‘.

MCK zainaugurowało działalność w 1991 roku, podczas konferencji KBWE w Krakowie.  “Ideą przewodnią tej instytucji jest komunikacja międzykulturowa, tworzenie wspólnej Europy ponad podziałami – państwowymi, ideologicznymi, religijnymi, z jednoczesnym akcentowaniem znaczenia Europy środka dla ogólnoeuropejskiego i światowego dziedzictwa. Centrum jest instytucją badawczą, ekspercką, prowadzi działalność wystawienniczą, promocyjną, edukacyjną i wydawniczą, w rozlicznych polach swych zainteresowań wpisując kulturę, sztukę, historię i myśl filozoficzną w realia polityki i wolnorynkowej gospodarki”.’ – czytamy na skrzydełku publikacji. W ciągu 15 lat istnienia Centrum wydało kilkaset pozycji: książek, materiałów z konferencji, katalogów wystaw, albumów. Jubileusz instytucji stał się okazją do usystematyzowania tego dorobku, a w rezultacie wydania jego bibliografii. W efekcie powstała rzecz niebanalna – cała książka: z ilustracjami, spisem treści, stosownymi indeksami.

Głównym motywem na którym “trzyma się” kompozycja publikacji są linie poziome oraz gra kolorów: czarnego i błękitnego: Zacznijmy od okładki: na stylizowany parasol sypie się deszcz znaczków stosowanych w opisach bibliograficznych. Znaczki są błękitne, podobnie jak tekst angielski tytułu i podkreślenia – to dominanta kolorystyczna całej książki: błękitna jest apla na stronie tytułowej, żywa, boczna pagina, nazwiska autorów i linie oddzielające bloki z ich pracami. W dupleksie (czarny z błękitem) wydrukowane są ilustracje na stronach rozpoczynających poszczególne rozdziały.

Linie porządkują materiał merytoryczny oraz wyznaczają ruch w kierunku przewracania stronic. Ułożone są na całą szerokość kolumn, nadkreślają paginy cyfrowe i litery bibliografii, oddzielają elementy żywych pagin. Im podporządkowane są ułożone na spad, dołem kolumn ilustracje.
Sam wykaz publikacji ułożony jest chronologicznie oraz wg nazwisk ich autorów. Tych było 760, więc i książką jest pokaźna – 360 stron. Opisy złożone są bardzo czytelnie, nie ma tu miejsca na niejasności – zasady zastosowanego układu wytłumaczone są w rozdziale pierwszym. Tu mała uwaga dotycząca samego składu – tu z podcięciami i dużą interlinią, co ułatwia poruszanie się po kolumnie i wyszukiwanie potrzebnych akapitów. Odpowiednie są także kroje pisma: projektant książki, Kuba Sowiński, widać uznał, że są to tak ważne elementy graficzne publikacji, że podał na stronie redakcyjnej ich nazwy: Set in Vista (Emigre) – błękitne wyróżnienia (jednoelementowa, gruba pisanka z charakterystycznymi zawinięciami lasek linii), oraz Minion Pro – tekst główny (spokojna antykwa dwuelementowa). Obydwa pisma ładnie kontrastują ze sobą.
Żywa pagina w bibliografii wyprowadzona jest na margines zewnętrzny stron, co ułatwia wyszukiwanie poszczególnych liter, a kolejne bloki zaczynają się ogromną, szara literą, wtopioną w tekst kolumn.
W sumie książka bardzo przejrzysta i czytelna – gratulacje.
Publikację wydrukowała Drukarnia Narodowa.

Tytuł: Bibliografia zawartości publikacji Międzynarodowego Centrum Kultury 1991-2005
Opracowanie bibliografii: Anna Strzebońska
Wydawca: Międzynarodowe Centrum Kultury
Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński
Druk: Drukarnia Narodowa
Format: A-5
Objętość: 238 stron
Oprawa: broszurowa, szyta nićmi

Dodaj komentarz