Różne

Kazachstańskie książki w BN

Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska oraz Ambasador Republiki Kazachstanu Aleksiej Wołkow

Przygotowana przez Ambasadę Republiki Kazachstan w Polsce oraz Bibliotekę Narodową promocja dwu książek: bajek ludowych Opowieści kazachskich stepów oraz Z dziejów Polaków w Kazachstanie stała się okazją do szerszej prezentacji tego pięknego, ale dla większości Polaków wciąż tajemniczego kraju.


28 listopada w Sali Darczyńców BN zebrani tłumnie goście obejrzeli film dokumentalny „Ziemia Kazachów”, miniwystawę fotograficzną o tym kraju, zbiór oryginalnych, wschodnich upominków.

Gospodarzem był Ambasador Republiki Kazachstan Aleksiej Wołkow, który w dwu językach: najpierw po Kazachsku, później po Polsku przywitał gości i przypomniał trudne związki Polaków z Kazachstanem (to miejsce zsyłek i wywózek Polaków w czasie II wojny światowej). Na spotkanie przybyła Prezydentowa Maria Kaczyńska. Pisząc wstęp do Opowieści... w pewnym stopniu objęła patronat nad tą książką. To miły gest, lecz szkoda, że choroba gardła nie pozwoliła Pani Prezydentowej nic powiedzieć. Od Ambasady otrzymała ogromny kosz kwiatów, który wręczyła przebrana w ludowe, kazachskie stroje para.

„Opowieści kazachskich stepów” to zbiór ludowych bajek przetłumaczonych przez dr Aldonę Judinę, od 15 lat mieszkankę Polski. Pisząc pracę doktorską o baśniach wschodu wymarzyła sobie książkę, która przybliżyła by Polakom Mądrości Wschodu, mało znane w Polsce legendy i podania Kazachstanu. Dzięki pomocy Ambasady tego państwa marzenie się spełniło i już wkrótce książka trafi na księgarskie ławy.

Druga pozycja – Z dziejów Polaków w Kazachstanie – to zbiór 185 dokumentów, z których większość została dopiero niedawno odtajniona. W suchych faktach i odgórnych rozporządzeniach ukazują tragiczne losy naszych rodaków, wywożonych od 1936 roku (z Ukrainy), w czasach II wojny światowej (z obszarów przedwojennej Rzeczypospolitej) w stepy Kazachstanu.
Obydwie pozycje wydała Oficyna Olszyna.
(info ap)

Dodaj komentarz