Targi Targi w Polsce

Ukraina na 52. MTK

Koncert rozpoczynający 52. MTK

Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy i koncerty znalazły się w programie prezentacji wydawców ukraińskich, którzy będą gośćmi honorowymi rozpoczynających się dziś 52. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.


Wczoraj, na uroczystym koncercie w Sali Kongresowej, ukraińscy Goście podali wydawcom pigułkę swojej kultury: wspaniały występ Zespołu Pieśni i Tańca, balet, trochę popkultury. Dziś dzień branżowy – zamknięty dla publiczności.

Podczas targów zaplanowano szereg prezentacji książek i dyskusji dotyczących wspólnej historii Polaków i Ukraińców. Na targach pojawi się książka “Ukraina – mozaika etnokulturowa” Oleny Boriak (wydawnictwo Łybid), której dużą część stanowi omówienie polskich obyczajów, tradycji, obrzędów – jako części ukraińskiej kultury.

Na warszawskich targach zaprezentowana zostanie trzytomowa ukraińska “Historia Lwowa”, a w Sali Sienkiewicza będzie można oglądać wystawę fotograficzną Funduszu Dobroczynnego “Zachowanie Dziedzictwa Historyczno-Architektonicznego Miasta Lwów” dotyczącą przyszłości miasta. Inna fotograficzna wystawa, która prezentowana będzie także w Sali Sienkiewicza, to ekspozycja “To jest moja Ukraina” przygotowana przez Ukraińską Narodową Agencję Informacyjną.

18 maja o godz. 10 w Sali Mickiewicza odbędzie się dyskusja na temat: “Aparat bezpieczeństwa wobec mniejszości ukraińskiej 1944ś1956”. W dyskusji, zorganizowanej w 60. rocznicę Akcji “Wisła”, wezmą udział polscy i ukraińscy historycy. Punktem wyjścia dla debaty będą wydane przez IPN książki: “Prowokacja Zenona” Igora Hałagidy oraz “Służby bezpieczeństwa Polski i Czechosłowacji wobec Ukraińców” pod red. Grzegorza Motyki.

Na warszawskie targi przyjedzie grupa ukraińskich pisarzy. Będzie wśród nich Andriej Kurkow ś jeden z najbardziej znanych ukraińskich pisarzy, dziennikarz, autor scenariuszy, piszący po rosyjsku. Kurkow był pierwszym pisarzem z byłego ZSRR, którego książka “Kryptonim +Pingwin+” znalazła się w dziesiątce najlepiej sprzedających się w Europie. Jego najnowsza powieść to opublikowana również w Polsce “Ostatnia miłość prezydenta” (wyd. Noir sur Blanc). Spotkanie z Kurkowem odbędzie się w sobotę o 11.00 w Sali Mickiewicza.

Na warszawskich targach będzie miała premierę najnowsza powieść Jurija Andruchowycza, znanego polskim czytelnikom jako autor “Moskowiady” i “Perwersji”. Nowa powieść nosi tytuł “Diabeł tkwi w serze” (wyd. Czarne). Przyjedzie także Taras Prochaśko, autor książek “Inne dni Anny”, “Z tego można zrobić kilka opowiadań” oraz “Ukraina” (wszystkie opublikowane przez Czarne).

Na targach pojawią się tez polskie książki o tematyce ukraińskiej. Wydawnictwo Literackie przygotowało biografię Julii Tymoszenko pt. “Pomarańczowa księżniczka” pióra Dymitra Popowa i Ilii Milsteina, a także książkę wieloletniego korespondenta TVP w Kijowie Wiesława Romanowskiego, pt. “Ukraina. Przystanek wolność”.

W trakcie warszawskich targów zaplanowano też warsztaty pieśni ukraińskich “Ukraina Archaiczna”. Rozpoczną się one w sobotę o godzinie 12.00 w warszawskim Domu Kultury Śródmieście przy ul. Smolnej. Na sobotni wieczór zaplanowano koncert autentycznych wiejskich śpiewaków z ukraińskiego Polesia Zachodniego ze wsi Perebody i Stare Konie oraz polskiego zespołu “Muzyka z drogi”.

Źródło: Gazeta Wyborcza – Stołeczna

Dodaj komentarz