Rynek wydawniczy

Holding wydawniczy wokół “Rzeczpospolitej”

Kilka miesięcy temu decyzją Ministerstwa Skarbu na bazie Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita’’ SA – właściciela 49% udziałów Presspubliki, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” powstanie duży holding wydawniczy, w skład którego wejdzie pięć spółek Skarbu Państwa.

Powstała w skutek konsolidacji grupa wydawnicza będzie składać się z wydawnictw specjalistycznych, drukarni i hurtowni książek. Umożliwi to grupie kompleksową działalność w sektorze wydawniczym. Oprócz Wydawnictwa Wiedza Powszechna, Składnicy Księgarskiej i Domu Słowa Polskiego, do PWR SA dołączone zostaną także Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Wydawnictwa Naukowo-Techniczne. Celem utworzenia grupy na rynku wydawniczym będzie organizacja podmiotu, który z jednej strony będzie bardziej konkurencyjny niż poszczególne spółki osobno, co pozwoli zracjonalizować koszty i lepiej wykorzystać posiadany majątek, a z drugiej strony doprowadzi do sprawnej prywatyzacji kilku spółek Skarbu Państwa. Oprócz tego holding pełnił będzie rolę inkubatora nowych przedsięwzięć rozwojowych oraz aktywnie uczestniczył w restrukturyzacji i prywatyzacji spółek Skarbu Państwa działających w sektorze wydawniczym.

Połączenie wydawnictw należących do Skarbu Państwa, umożliwi rozszerzenie oferty nie tylko o nowe tytuły książkowe i prasowe, ale również o produkty i usługi oparte o technologie elektroniczne – podkreśla Maciej Wewiór, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa.

W czwartek wiceminister skarbu Krzysztof Łaszkiewicz poinformował dziennikarzy że do inkorporacji tych spółek może dojść jeszcze do końca tego roku. Wiceminister dodał, że proces wzmacniania PWR już trwa. Najpierw musimy dokonać wyceny tych firm – podkreślił (wcześniej zakładano ,ze wycena nastąpi do końca kwietnia).

Wiceminister uważa, że termin prywatyzacji PWR w 2009 roku nie jest zagrożony. Na razie nie wiadomo jeszcze czy spółka zostanie sprywatyzowana w drodze zaproszenia do rokowań, czy poprzez ofertę publiczną na GPW. PWR miało 3,7 mln zł straty netto w 2007 roku, przy 8,2 mln zł przychodów ze sprzedaży. Spółka zatrudnia 85 osób.
(wg wirtualnemedia.pl)

Dodaj komentarz