Drukarnie Poligrafia Rynek wydawniczy

Drukarnia Wydawnicza im. W. L. Anczyca w 2008 roku

Początki drukarni sięgają 1875 roku, w którym to W. L. Anczyc odkupił małą drukarenkę z dwoma zużytymi maszynami. W 1882 roku rozrastający się zakład przeniesiono do nowego lokalu przy ul. Kanoniczej, później na Zwierzyniecką. W chwili wybuchu II wojny była to jedna z najnowocześniejszych drukarń w Polsce. W maju 1949 roku zakład został przejęty na własność Państwa. W 1957 roku przy ul. Wadowickiej 8 w Krakowie rozpoczęto budowę nowych hal produkcyjnych, do których zakład przeniósł się po 12 latach. W latach 70. XX wieku produkowano tu ok. 12 milionów książek rocznie, wiele czasopism w tym kultowy „Przekrój’’. Zatrudnienie wynosiło do 1500 osób (1973). Drukarnia Wydawnicza była wówczas jednym z największych i najważniejszych zakładów poligraficznych w kraju, jedynym zakładem w Polsce, w którym wprowadzono technologię druku fleksograficznego do produkcji opakowań oraz jednym z nielicznych, który wykonywał produkcję na eksport. W 1994 roku drukarnia została zgłoszona do Programu Powszechnej Prywatyzacji – zakład został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a następnie jego akcje wniesiono do III Narodowego Funduszu Inwestycyjnego. Zredukowano zatrudnienie do 350 osób, sprzedano zbędne nieruchomości i odzyskano pełną płynność finansową. Proces prywatyzacji drukarni zakończył się na przełomie XX i XXI wieku. W 2000 roku większościowy pakiet akcji spółki zakupiła firma Buma System, a we wrześniu 2001 roku 100% akcji Drukarni Wydawniczej zakupiła spółka, należąca do Grupy KCI – prywatnego funduszu inwestycyjnego o zasięgu ogólnopolskim. W listopadzie 2001 roku drukarnia zmieniła swoją siedzibę i obecnie mieści się na terenie Parku Technologicznego Krowodrza przy ul. Wrocławskiej 53. Stary budynek został rozebrany a na jego miejscu mamy dziś supermarket. Obecnie drukarnia zatrudnia około 120 osób utrzymując markę i zaufanie klientów. Roczna produkcja wynosi ok. 3,225 mln książek w o prawie złożonej (to jej specjalizacja) i ok. 1,075 mln egz. w oprawie prostej. Od maja 2007 roku prezesem Zarządu jest JAN GODŁOWSKI, kierujący drukarnią na przełomie lat 2001/2002 podczas jej przeprowadzki na ul. Wrocławską.

Na wyposażeniu zakładu znajdują się maszyny pełnoformatowe maszyny offsetowe i introligatorskie do każdego typu oprawy książek (m.in. linia do oprawy złożonej Kolbus Compact 2041). Najnowsza maszyna to za to posadowiona w listopadzie 2006 roku czterokolorowa, pełnoformatowa maszyna drukująca Man Roland 704B.

Produkcja drukarni znajduje uznanie w oczach jury wielu konkursów. W 1998 roku firma zdobyła trzy główne nagrody „Złotego Gryfa”, przyznane przez Polską Izbę Druku za jakość i kontynuowanie najlepszych wzorców w produkcji poligraficznej, w tegorocznym Złotym Gryfie zajęła I miejsca w kategorii „książka jednobarwna w oprawie złożonej” za tytuł „Czarny Ogród” Małgorzaty Szejnert (Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”), oraz II miejsce w kategorii „książka wielobarwna w oprawie złożonej” – za album „12 opowiadań” Rafała Olbińskiego (Wydawnictwo Prószyński i S-ka). Album „Katyń” Andrzeja Wajdy (Wydawnictwo Prószyński i S-ka) został uznany z kolei za Najpiękniejszą Książkę Roku 2007 w 48 Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii „Albumy”.W Rankingu „Wydawcy Wybierają Drukarnie” oceniającym m.in. jakość i terminowość produkcji drukarnia plasuje się grupie średniej, wciąż rosnącej: w 2004 roku – ocena 4,54; 2008 – 4,93 (maksymalna 6).

Dodaj komentarz