LPK

Krakowska Poligrafia – Colonel

Colonel powstał w 1991 roku jako firma rodzinna Marców. Pod względem ilości zatrudnionych (150 osób) to jedno z największe przedsiębiorstwo w Małopolsce. Roczna produkcja wynosi tu ok. około 6-6,5 mln egzemplarzy książek i periodyków (w sumie 1400 tytułów rocznie w tym 15 tytułów czasopism: m.in. „Hasło Ogrodnicze”, „SAD”, „Nieruchomości”, „Szaty”, „Posłaniec”), dziennie zakład opuszcza pięć nowych tytułów. Wśród jej klientów znajdują się takie wydawnictwa jak Langenscheidt Polska, Impuls, Skrzat, Telbit, Znak, Pascal, Wydawnictwo Szkolne Omega. Drukarnia specjalizuje się w produkcji książek, w tym barwnych albumów (współpracuje tu m.in. z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych), książek w oprawie twardej i miękkiej, zintegrowanej. Większość opuszczających zakład książek wyróżnia się elementami uszlachetniającym: lakierowanie UV, folie, hologramy, sztancowanie (w tym z otworami), druk farbami fluorescencyjnymi, wiele elementów wymagających prac ręcznych (np. zakładki z przyklejanymi elementami, płyty CD). Możliwości techniczne oprawy pozwalają na produkcję 600 tys. książek miesięcznie co przekracza potrzeby zakładu, dlatego też w tym zakresie świadczone są usługi na zewnątrz . W najbliższych planach przewidywane są kolejne inwestycje sprzętowe (m.in. prasa do bloków, do przyklejania wyklejek do bloku) oraz budowa (być może na wiosnę przyszłego roku) nowego zakładu – obecnie drukarnia mieści się w dwu, zlokalizowanych w różnych miejscach Krakowa, budynkach.

Pod względem wyposażenia zakład należy do nowoczesnych przedsiębiorstw: system CtP Dainippon Screen oraz Komori 40 PS B1, pięć maszyn drukujących (w tym dwie półformatowe czterokolorowe Heidelbergi SM 74-4H do druku produkcji barwnej), linie do oprawy zeszytowej Müller Martini, klejonej (z oklejarką Quickbinder 300) oraz twardej Kolbus (BF 511). Kupowana razem z Kolbusem maszyna Sigloch SB 6000 przygotowuje bloki w oprawie klejonej na merlę pozwalając tym samym na zaciąganie okładek złożonych oraz produkcję książek z grzbietem zaokrąglonym co jest rzadkością w polskich drukarniach .

Roczny obrót wynosi ok. 22-23 milionów zł.

Drukarnia może poszczycić się wieloma nagrodami. W ostatnim Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku książka „Wielkie marzenia” Przemysława Wechterowicza otrzymała wyróżnienie w dziale „Literatura dla dzieci”, w Rankingu Drukarń Dziełowych od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce (za 2004 rok pierwsze miejsce w kategorii „Jakość produkcji”; za 2005 w kategorii „Terminowość wykonywania produkcji” oraz pierwsze miejsce w Rankingu „Wydawcy Wybierają Drukarnie”; za lata 2006 i 2007 pierwsze miejsce w kategorii „Terminowość wykonywania produkcji”).

Od kilku miesięcy drukarnia jest spółką akcyjną (wcześniej spółka cywilna). Prezesem zarządu jest Marcin Ciałowicz, przewodniczącym Rady Nadzorczej jej współwłaściciel Karol Marzec.

Ambicją dyrekcji zakładu jest utrzymanie zakładu średniej klasy, bardzo wydajnego, w pełni zautomatyzowanego.

(na zdjęciu właściciel drukarni Karol Marzec)

Dodaj komentarz