Targi Targi w Polsce

Warszawski Salon Książki odwołany

Z przykrością zawiadamiamy, że najbliższa edycja Warszawskiego Salonu Książki, planowana w dniach 17-19 września 2009 roku na Torwarze nie odbędzie się.

Warszawski Salon Książki zadebiutował w ubiegłym roku we wrześniu w Gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej w Warszawie. Zachęcał Czytelników obecnością blisko 90 wystawców i bardzo bogatym programem wydarzeń towarzyszących. Inicjatywa Murator EXPO spotkała się z życzliwym przyjęciem środowisk wydawców, księgarzy i bibliotekarzy oraz prasy branżowej.

Tegoroczna edycja Salonu, zaplanowana została z jeszcze większym rozmachem, w hali COS Torwar. Prezentacji aktualnej oferty tytułowej wydawnictw z całego kraju – w kameralnych, otwartych audytoriach rozmieszczonych pomiędzy stoiskami – towarzyszyć miały spotkania, promocje nowych tytułów, inscenizacje teatralne oraz wydarzenia będące zapowiedzią zbliżającego się sezonu kulturalnego w Warszawie.

Uczestnictwo w tegorocznej edycji Warszawskiego Salonu Książki zadeklarowało kilkudziesięciu wystawców. Nowatorska na rynku targów książki formuła Salonu nie zgromadziła jednak odpowiednio dużej liczby wystawców gwarantującej reprezentatywność imprezy i osiągnięcie oczekiwanej przez organizatora pozycji Warszawskiego Salonu Książki.

Utrzymująca się trudna sytuacja ekonomiczna w kraju ma niewątpliwy wpływ na znaczące spowolnienie rozwoju rynku wydawniczego, w tym spadkowe tendencje w sprzedaży woluminów, co w oczywisty sposób wiąże się z powodzeniem imprez targowych.

Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo rozczarowani. Zespół organizacyjny Salonu włożył mnóstwo energii i pracy w przygotowania do jego drugiej edycji, tym bardziej, że formuła wielowątkowego spotkania kulturalnego jakim miało być to wydarzenie spotykała się z powszechną akceptacją i była prawdziwą przyjemnością w realizacji. Niestety nie można stworzyć targów bez esencji, którą są wystawcy. Ci tłumacząc się często katastrofalnymi wynikami sprzedaży w ostatnich miesiącach, nie dopisali w takim stopniu, że uznaliśmy za bezcelowe dalsze próby namawiania ich do uczestnictwa w Salonie. Dziękujemy tym entuzjastom, którzy po raz drugi gotowi byli z nami tworzyć to przedsięwzięcie.

Pomimo odwołania Warszawskiego Salonu Książki nie rezygnujemy ze współpracy z branżą wydawniczą. Murator EXPO jest organizatorem wykonawczym Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, które odbędą się w dniach 7-9 października 2009 roku w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej i zapowiadają się znacznie bardziej obiecująco. Jesteśmy ponadto gotowi przystąpić do nowych obiecujących projektów w branży wydawniczej – bogatsi o ważne doświadczenia – mówi Jacek Oryl – Prezes Zarządu Murator EXPO.
(info Murator Expo)

Dodaj komentarz