Różne Rynek wydawniczy Wydawnictwa

Wydawnictwo Artystyczne Urszuli Kurtiak i Edwarda Ley’a

Urszula Kurtiak i Edward Ley

Wydawnictwo Artystyczne Urszuli Kurtiak i Edwarda Ley powstało w Koszalinie w 1989 roku.
Po wydaniu pierwszych pachnących tomików poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Królowa burz wiosennych” i Haliny Poświatowskiej „Ogień zielonych księżyców” szybko zyskało uznanie miłośników książek. Zapomniany już druk typograficzny na papierze czerpanym i ręczna oprawa limitowanych edycji w jedwab, skórę i inne materiały szlachetne nadały książkom kolekcjonerskiego powabu.
Zobacz (więcej)

Po długich studiach nad historią książki i zwiedzeniu licznych muzeów poświęconych Antykowi ukazał się słynny poradnik piękności Owidiusza „O kosmetyce twarzy pań” w formie zwoju na papirusie egipskim, który kupowały biblioteki z wielu krajów. Jego wersja na papierze ręcznie czerpanym używana jest też jako pomoc naukowa w wielu placówkach oświatowych na świecie.

W ciągu 20 lat w wydawnictwie powstało wiele niezwykłych edycji bibliofilskich w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, arabskim i łacińskim.

Ekskluzywne książki artystyczne z Koszalina znajdują się w wielu bibliotekach publicznych, uniwersyteckich i narodowych na świecie. Znalazły też uznanie Prezydenta RP, Premiera, HP, IBM, HSBC, Polskiej Rady Biznesu, wielu banków, instytucji oraz osób prywatnych. Wręczane jako niezwykłe prezenty dla ważnych gości, podkreślają rangę celebrowanych wydarzeń. Otrzymali je Jan Paweł II, Benedykt XVI, królowie, prezydenci, osoby ze świata dyplomacji, kultury i biznesu. Zobacz (więcej)

Wydawnictwo otrzymało wiele nagród m.in.: Najpiękniejsza książka, Złoty medal MTP, Złoty Denar. Ekskluzywne książki były eksponowane w wielu miejscach na świecie.

Powstanie przy Wydawnictwie Kurtiak i Ley w 1995 roku Muzeum Sztuki Książki oraz Szkoły Introligatorstwa Artystycznego, w której Urszula Kurtiak wiedzę zdobytą w Szwajcarii i Francji przekazuje kolejnym adeptom, spowodowało podniesienie poziomu introligatorstwa artystycznego w Polsce do niespotykanego dotąd poziomu. Introligatornia Artystyczna przy Wydawnictwie była miejscem, w którym powstały liczne indywidualne typy praw introligatorskich i w którym pojawiły się oryginalne rozwiązania technologiczne i unikalne metody zdobienia. Nowatorskie oprawy klejnotowe znajdują co raz większe zainteresowanie kolekcjonerów.

Dodaj komentarz