Targi Targi w Polsce

PST Książka dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu – podsumowanie

Józef Wilkoń oprowadza gości PST po swojej wystawie

W dniach od 19 do 21 lutego odbywały się już po raz dziewiąty Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży. Impreza zainicjowana przez Olchę Sikorską na początku XXI wieku, organizowana początkowo w poznańskim Zamku przez PTWK i Centrum Kultury Zamek, od 2005 roku odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i jest firmowana przez MTP, PTWK i CK Zamek, a wśród instytucji i towarzystw współpracujących znajdują się: Biblioteka Raczyńskich, Fundacja ABC XXI, Instytut Książki, IBBY Sekcja Polska, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Fundacja Zakłady Kórnickie, Centrum Sztuki Dziecka, Filantrop i Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne.
Honorowy patronat nad IX PST objęli Minister Kultury Bogdan Zdrojewski, Minister Edukacji Katarzyna Hall i Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, a Miasto Poznań dofinansowało to doroczne, liczące się w kalendarzu kulturalnym, wydarzenie. Komisarzem IX PST była Olcha Sikorska (od początku na tym stanowisku); z ramienia MTP w tym roku Dyrektorem Projektu Targi Edukacyjne i Książka dla Dzieci i Młodzieży została Zofia Strzyż. Niemal cały czas trwania Targów uczestniczyli w wydarzeniach Prezes MTP – Andrzej Byrt i Prezes PTWK – Rafał Skąpski.


IX PST. Książka dla Dzieci i Młodzieży prezentowane była razem z XIV Targami Edukacyjnymi w pawilonie Nr 5, największym pawilonie MTP (16 tys. m. kw.). W tym roku ów pawilon odwiedziła rekordowa liczba gości: blisko 40 tysięcy! Nie wszyscy zapewne zatrzymali się w naszej części pawilonu; choć do nas przyciągała z pewnością atrakcyjna wystawa „Bestiarium Wilkonia”, towarzysząca właśnie IX PST, i – jak sądzimy – przyczyniła się do rekordowej frekwencji w tym roku.
W IX PST uczestniczyło 35 wydawnictw polskich i kilkanaście wydawnictw zagranicznych. Książki litewskie reprezentowane były na narodowym stoisku Litwy, którego gospodarzem był pan Jurgis Giedrys, attaché ds kultury Ambasady Litewskiej. Książki węgierskie, ukraińskie i czeskie w ramach stoisk miast partnerskich Poznania: Györ, Charkowa i Brna. Aktywnym uczestnikiem imprezy była też Księgarnia Poznańska. Zarówno na stoisku księgarni państwa Piaseckich, jak i na stoiskach wydawnictw uczestniczących w targach, spotkać można było „gościnnie” ważniejsze nowości niemal wszystkich polskich oficyn wydających książki dla dzieci.

Poznańskie Spotkania Targowe, które jako pierwsze w Polsce poświęcone zostały książce dla młodego czytelnika – postawiły sobie od początku cele nie tylko komercyjne, związane z promocją wydawnictw i nowości połączoną ze sprzedażą (na ogół z 10% upustem). Chodzi tu nie mniej o zainteresowanie młodego czytelnika książką, o jego większe otwarcie na świat wartości, które książka reprezentuje.
Aby zainteresować dzieci książką lub też sprawdzić jak to zainteresowanie się wyraża – organizowane są wyprzedzające czas targów konkursy, których wyniki tu się ogłasza lub odbywające się na targach. Nie brak też jest zajęć, głównie plastycznych i atrakcyjnych imprez kierowanych do młodszych dzieci, przyciągających zarówno dzieci jak i ich opiekunów. Ważne są także atrakcyjne dla młodego czytelnika spotkania z pisarzami, artystami grafikami, wydawcami, a bezpośredni wzajemny kontakt jest także istotny dla twórców książki.
Istotnie znaczenie mają też spotkania profesjonalistów, zajmujących się książka dla dzieci i młodzieży, nie tylko jej twórców, lecz i krytyków, literaturoznawców, pedagogów, psychologów. To drugi nurt poznańskich spotkań, który ma prowadzić do głębszej refleksji dotyczącej tej kategorii literatury.

W projekcie PST jest wiele inicjatyw organizatorów, ale też jest wiele miejsca na inicjatywy uczestników, a organizatorzy zapewniają przyjazną przestrzeń dla realizacji tych planów. Ta przestrzeń to nie tylko część reprezentacyjnego pawilonu z estradą do wyłącznej dyspozycji uczestników targów, ekranem do projekcji filmów, czy pokazów zdjęć, z nagłośnieniem. Przewidziane są też miejsca na wystawy. Stałym elementem PST jest np. Salon Ilustratorów – wystawa ilustracji do książek dla młodego czytelnika.
Specjalnie wydzielone są miejsca do zajęć z dziećmi. Tym razem były to: „Salonik u Filemona” i „Salonik u Tygrysa”, oraz „Zaułek przy Salonie Ilustratorów”. Imprezy targowe i przed targowe (jest już tradycją, że zaczynają się w wigilię otwarcia targów) – mają też swoją przestrzeń: w Centrum Konferencyjnym (pawilon 14B), czy w innych pawilonach MTP, w Zamku, oraz – W Pałacu Działyńskich i w filiach Biblioteki Raczyńskich. a więc przyjaznej (choć czasem ze zbyt wielkim natężeniem decybeli, jeśli chodzi o pawilon Nr 5…) przestrzeni było dość. A jak wypełniona została wydarzeniami?

Wydarzenia IX PST – Książka dla Dzieci i Młodzieży

Uroczyste otwarcie IX PST odbyło się o godz. 13:00 na estradzie w sektorze F pawilonu 5. Rozpoczął je pełen uroku program poetycko-muzyczny pt. „Dzień dobry Panie Chopinie” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Generała Tadeusza Kutrzeby. Twórcy widowiska wykorzystali wiersze Wandy Chotomskiej, a towarzyszyła im muzyka Chopina. Przemówienia powitalne organizatorów były krótkie i proste, jak trzeba, gdy wśród licznej publiczności przeważają dzieci. Potem miało miejsce tradycyjne uroczyste wręczenie statuetek Pegazików.

Tegorocznymi laureatami zostali: Polska Sekcja IBBY (statuetkę odbierała prezes Maria Kulik oraz wybitny artysta obchodzący właśnie swoje 80-lecie Józef Wilkoń. Obecność Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej sprawiła, że uroczystości towarzyszył tłum fotoreporterów. Pani Kaczyńskiej wręczony został pamiątkowy Medal PTWK.

Po części estradowej nastąpiło otwarcie jubileuszowej wystawy Józefa Wilkonia („Bestiarium Wilkonia” – rzeźby zwierząt w drzewie i ilustracje) oraz „Salonu Ilustratorów” – prezentującego w tym roku prace 33 polskich artystów.

W opisie wydarzeń warto jednak cofnąć się wstecz, do dnia wigilii targów i godzin przedpołudniowych dnia oficjalnego otwarcia. Tak więc w czwartek.
18 lutego, pracowity dzień od południa miały dwie znane pisarki, których nowe książki wydało poznańskie Wydawnictwo MILA: Joanna Papuzińska i Zofia Beszczyńska. Ich wydawca wspólnie z Biblioteką Raczyńskich zorganizował im trzy spotkania autorskie w filiach Biblioteki oraz jedno w szkole. Biblioteka Kórnicka natomiast zaprosiła na godz. 18:00 na tradycyjny Czwartek Literacki w Pałacu Działyńskich na poznańskiej Starówce. Bohaterem ciekawego spotkania był Maciej Wojtyszko, nie tylko znany reżyser teatralny, lecz również autor wielu książek, twórca kultowej postaci Bromby, często nie tylko autor tekstu lecz i ilustracji.

Następnego dnia, jeszcze przed otwarciem targów – obie pisarki kontynuowały spotkania autorskie w bibliotekach poznańskich, a prof. Joanna Papuzińska po swoim spotkaniu – przybyła do Centrum Konferencyjnego MTP w pawilonie 14.B, gdzie już o 11:00 zaczęła się konferencja pt. „W stronę różnorodności. O książce dla dzieci i młodzieży”, zorganizowana w ramach IX PST przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i PTWK. W dyskusji panelowej oraz wystąpieniach indywidualnych wzięli udział: Maciej Wojtyszko, dr Anita Wincencjusz-Patyna z Wrocławia (autorka książki „Stacja Ilustracja” ), z UAM – prof. Antoni Smuszkiewicz, prof. Jerzy Kaniewski i dr Dorota Mrozek. Ponadto prof. Joanna Papuzińska, Iwona Hardej (portal Bromba) oraz Maria Kulik, która omówiła tegoroczne nagrody Polskiej Sekcji IBBY (a przywiozła ze sobą wiele materiałów dokumentujących działalność IBBY prezentowanych na targach). Ostatni referat po czesku wygłosiła Hana Dosipová z Centrum Czytelnictwa Dziecka w Brnie, który dotyczył powstania, misji i celów tego utworzonego przed rokiem Centrum. Referat wspomagany był prezentacją na ekranie w języku polskim. Zabrakło czasu na wystąpienie dwóch dziennikarek poznańskich: Grażyny Wrońskiej i Marii Nowak, ale swoje uwagi „Na marginesie konkursu Lubię czytać” postanowiły wysłać uczestnikom pocztą elektroniczną.

Przed oficjalnym rozpoczęciem targów, również w pawilonie 14B, odbywały się warsztaty literacko-plastyczne dla szkól podstawowych zorganizowane przez poznańskie wydawnictwo ZAKAMARKI, specjalizujące się w literaturze skandynawskiej. Tematem była „Linnea w ogrodzie Moneta” (Linnea to narysowana przez Lenę Anderson bohaterka książki-albumu Christiny Björk – świetnie wprowadzającej w problemy impresjonizmu).

Po uroczystym otwarciu IX PST, na które oczywiście pospieszyli uczestnicy konferencji i innych wydarzeń w pawilonie 14B – można było
wysłuchać rozmów z tegorocznymi laureatami Pegazika przeprowadzonych na estradzie przez Grażynę Wrońską oraz Iwonę Hardej. Odtąd towarzyszył targom „wątek estrady” – tu pojawiać się będą autorzy, którzy podpisują książki, tu będą pokazy filmów (tego dnia wyświetlono np. film animowany „Księga Baśni” przedstawiający motywy baśni europejskich w polskiej ilustracji).

Równoległość wydarzeń – nie pozwalała na „bycie wszędzie”. Bo np. w „Saloniku u Tygrysa” Elżbieta Krygowska-Butlewska, właścicielka wydawnictwa MILA zorganizowała warsztaty literacko-plastyczne z udziałem Zofii Beszczyńskiej, a w stoiskach Wydawnictwa Miejskiego, SS.Loretanek czy Wydawnictwa G&P zainteresowanie wzbudzały spotkania z autorami: Włodzimierzem Łęckim („365 zagadek o Poznaniu”), Arturem Nowickim (ilustratorem baśni ks. Janusza Stańczaka) oraz Janem Hyjkiem, autorem „Spornej śliwki”, który podczas targów miał także okazję eksponować talenty muzyczne. Osoby zainteresowane kolejną konferencją w Centrum Konferencyjnym musiały po trzeciej już tam się przenieść rezygnując z atrakcji targowych w pawilonie 5. W pawilonie 14B, czyli znakomicie wyposażonym Centrum Konferencyjnym MTP – zapowiedziany był dalszy ciąg konferencji porannej „W stronę różnorodności”, tym razem z podtytułem „Wobec różnych potrzeb dziecka”. W tej części konferencji moderatorem była dr Dorota Mrozek, a chodziło przede wszystkim o rolę książki w życiu dzieci niepełnosprawnych. W konferencji uczestniczyła prof. psychologii z UAM Irena Obuchowska, autorka książek poświęconych problematyce dzieci niepełnosprawnych i ich funkcjonowaniu w społeczeństwie, Marcin Bajerowicz – redaktor pisma „Filantrop naszych czasów” -promującego ruch twórczy osób niepełnosprawnych, wydawca książek Fundacji Filantrop oraz lek. med. Małgorzata Ławniczak z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wsparcia w Zespole Turnera (sama dotknięta tym zespołem). Szczególnie wzruszające było wystąpienie Euniki Lech, autorki wspomnień dotyczących jej walki o życie syna zatytułowanych „W życiu liczy się życie” a wydanych przez Fundację Filantrop. Przybyła ona na konferencję z synkiem, którego życie udało się uratować.

Intensywny w wydarzenia pierwszy dzień targowy nie kończył się wraz z zamknięciem pawilonu 5. O 18:00 w drugim końcu miasta, w pobliżu Katedry na Ostrowie Tumskim, w Muzeum Archidiecezjalnym – rozpoczynała się zorganizowana przez Wydawnictwo Media Rodzina promocja hitu wydawnictwa: „Księgi dżungli” z ilustracjami Józefa Wilkonia, połączona z wystawą tych ilustracji. Po lampce wina i zaśpiewaniu „Sto lat” Wilkoniowi – czekał wydawców i gości IX PST tradycyjny „Wieczór wydawców” w Collegium Historicum UAM, z rewelacyjnym menu przygotowanym jak zwykle przez Panią Marię Królską.

Podczas uroczystej kolacji wręczone zostały pamiątkowe Medale PTWK, a otrzymali je: Elżbieta Krygowska-Butlewska, red. Grażyna Wrońska i prezes MTP Andrzej Byrt. Niespodzianką na zakończenie wieczoru był urodzinowy tort dla Józefa Wilkonia, oczywiście z tygrysem jak na okładce „Księgi dżungli”. I znów śpiewaliśmy „Sto lat” znakomitemu artyście. Nazajutrz, 20 lutego w sobotę ruszył przez Poznań tramwaj przemieniony w dżunglę, którym dzieci podróżowały szczególnie chętnie („Baśniowy tramwaj” to już tradycja PST). W tramwaju był czas na pytania konkursowe przygotowane przez sponsora przejażdżki Media Rodzinę.
– Kto napisał „Księgę dżungli”? – pytał aktor z fryzurą Maugliego.
– Wilkoń! – dzieci nie miały wątpliwości…
Prostowano: Pan Wilkoń ilustrował! A ile zwierząt jest w jego nazwisku?
– Dwa! Wilk i koń!
Sukces poznański „Księgi dżungli” potwierdzała długa kolejka wijąca się wśród drewnianych zwierząt Wilkonia, na których rozsiadły się dzieci, a kolejka prowadziła do Mistrza. Mistrz wpisywał dedykacje na zakupionych książkach, wydanych przez Media Rodzina.

Ale sobota była nie tylko pod znakiem gwiazdy IX PST – jubilata Wilkonia. Był to „Koci dzień” z okazji Światowego Dnia Kota. Dzieci miały kocie buzie: czarne noski i wąsy… Dał się też pomalować na kota prezes MTP, co bardzo podobało się nie tylko dzieciom, szczególnie gdy o „Szarej godzinie” czytał wiersze…
„Szara godzina” – stała się tradycją od pierwszego dnia targów. Na estradzie w ostatniej godzinie przed zamknięciem 5. pawilonu pojawiały się znane osoby po to by czytać dzieciom, a czasem także grać i śpiewać. W ciągu „Szarych godzin” oprócz A. Byrta na estradzie wystąpili także: Rafał Skąpski – prezes PTWK, senator Jadwiga Rotnicka z wnukiem Michałkiem, Ryszard Grobelny – prezydent Poznania, Agnieszka Duczmal – dyrygent orkiestry Amadedeus, Ewa Wójcik – dyrektor Teatru Ósmego Dnia, prof. Władysław Balicki – Rektor Wyższej Szkoły Bankowej, Witold Rewers – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej (także śpiewający z gitarą), red. Alina Kurczewska z Radia Merkury, Jan Hyjek –autor „Spornej śliwki”, który grał też na trąbce sygnałówce. Ale zanim zagrał niespodzianie na zakończenie targów wiele jeszcze miało się wydarzyć.

W sobotę Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne organizowało „Zabawy z literaturą” w Saloniku u Filemona, kipiało życiem w Saloniku u Tygrysa, gdzie dzieci przygotowywały się do Kociej Parady, tłoczno było tam gdzie był Bohdan Butenko, a podpisywał swój poznański komiks z Kwapiszonem w Wydawnictwie Miejskim i książki wydane przez wydawnictwo MILA. Z estrady biegły dźwięki muzyki Chopina – z okazji promocji świetnej książki Wandy Chotomskiej „Muzyka Pana Chopina” wydanej przez Wydawnictwo Literatura, wierne naszym spotkaniom targowym od dziewięciu lat. Książki tej, zresztą, zabrakło pod koniec targów!

Zanim ruszyła Kocia Parada (z miauczeniem!) organizowana przez portal internetowy Czas Dzieci, ogłoszone zostały wyniki dwóch konkursów: Ogólnopolskiego konkursu „Lubię czytać” i konkursu rysunkowego „Kocia historyjka” (wystawę nagrodzonych prac „na sznurku” można było wkrótce oglądać). Wzbudzała też, szczególnie tego dnia, zainteresowanie „kocia literatura” – należała do niej książka R.M. Grońskiego „Gdzie mieszka kot” wydana przez poznańskie Wydawnictwo G&P, a autografy rozdawała ilustratorka tej książki Edyta Ćwiek.

W Poznaniu na targach pojawił się też laureat „Złotego Jabłka” w Bratysławie, Paweł Pawlak; pieczętował on specjalną pieczątką i podpisywał nagrodzony przez IBBY nagrodą dla ilustratorów zabawny „Podręczny nieporadnik” o młotku (z tekstem W. Widłaka, wydany przez wydawnictwo Czerwony Konik). W Zaułku przy Salonie Ilustratorów – można było obejrzeć rewelacyjne książki pięknie i z fantazją wykonane przez dzieci ze szkoły Podstawowej im. płk. Stanisława Królickiego w Izabelinie, zrzeszonej w Towarzystwie Szkół Twórczych. Biblioteka szkolna jest tam centrum inspirowania dziecięcej twórczości literackiej o tematyce przyrodniczej oraz edytorsko-plastycznej. Owocem tej działalności jest już dziewięć, pięknie wydanych Tomików Literackich Młodych Autorów. Zachęcanie dzieci do własnej twórczości, pobudzanie kreatywności – to właśnie ten kierunek, który chcą rozwijać i wspierać Poznańskie Spotkania Targowe, obecność więc dokonań dzieci i pedagogów z Izabelina wydaje się szczególnie inspirująca.

W centrum uwagi twórców Poznańskich Spotkań Targowych jest też problem książki dla dzieci niepełnosprawnych. Niezwykłe książki wykonane dla dzieci ociemniałych i słabo widzących prezentowała w odrębnym stoisku Ogólnopolska Wypożyczalnia Książek Dotykowych z Lublina, działająca przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej. Książki te są bezpłatnie wypożyczane, wysyłane na życzenie osobom zainteresowanym (e- mail: zamówienia@ksiazkidotykowe.pl; tel. 606 605 081). To, że w Poznaniu można się było o tym dowiedzieć i książki obejrzeć – jest jeszcze jednym „plusem” tej ważnej imprezy realizującej również ważne cele nie komercyjne.

Na osobną uwagę zasługują działania Muzeum Pierwszych Piastów z Lednicy.
Atrakcyjne, świetnie urządzone stoisko Muzeum służyło popularyzacji wiedzy historycznej, oraz informacji o adresowanej do szkół, działalność tej placówki muzealnej. Muzeum z Lednicy skorzystało z obecności na targach, by poinformować o przygotowanym właśnie konkursie plastycznym „Zwyczaje, obrzędy i tradycje w Polsce”, adresowanym do młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Ostatni dzień spotkań z książką dla dzieci i młodzieży, niedziela 21 lutego, był to „Dzień Rodzinny z muzyką Fryderyka Chopina w tle”. Toteż już od godziny 10-ej można było oglądać piękne „Miniatury filmowe do muzyki Fryderyka Chopina” przygotowane przez Poznańskie Studio Filmów Animowanych. Portal internetowy Czas Dzieci organizował warsztaty rodzinne powiązane z osobą tego kompozytora i organizował Muzyczną Paradę dzieci „Fryckowi na urodziny”.
Ale i inne tematy, obok aktualnego tematu 200. rocznicy urodzin Chopina, były wciąż obecne. Pokazano film Grażyny Banaszkiewicz o twórczości Wilkonia, a dzieci – na pożegnanie „Bestiarium Wilkonia” rysowały specjalnie dla Mistrza.

Eliza Piotrowska, która pisze i rysuje, aktywna zresztą przez cały czas targowy, spotykała się z czytelnikami i podpisywała swoje książki w stoiskach Wydawnictwa Archidiecezjalnego z Sandomierza oraz poznańskich wydawnictw: Miejskiego i Media Rodzina. Wydawnictwo Media Rodzina zaprosiło też współpracujących z tą oficyną artystów wrocławskich Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka.

W salonikach u Tygrysa i u Filemona był ruch: zabawy, warsztaty plastyczne. Pojawił się na targach na estradzie ulubieniec poznańskich dzieci Pan Zegarmistrz w towarzystwie Koziołków Ratuszowych. Ale największym zainteresowaniem, szczególnie starszych dzieci, młodzieży i dorosłych – cieszyło się spotkanie na estradzie „Afryka Nowaka”. Młodzi uczestnicy wyprawy sztafetowej, która ruszyła w listopadzie 2009 roku afrykańskimi śladami Kazimierza Nowaka i wciąż trwa – pokazywali film dokumentalny dotyczący ich podróży rowerami przez Afrykę i znakomicie uzupełniali oraz komentowali obrazy filmowe z jednego z etapów tej wyprawy („Przerzutka z Sahary”). Było to pasjonujące! Zapewne wiele osób z tłumnie zebranej publiczności trafiło dzięki temu spotkaniu po raz pierwszy na stronę www.afrykanowaka i zajrzy tam częściej oraz zapewne pospieszy na jakieś kolejne spotkanie z Anią Grabieniow, która nie tylko uczestniczyła w afrykańskiej sztafecie, lecz kilkakrotnie przebyła na rowerze i konno Mongolię, czy z Dominikiem Szmajdą, który przed udziałem w sztafecie śladami Nowaka przez cztery miesiące na rowerze samotnie przemierzał Afrykę, a z książką wiąże go rodzinne wydawnictwo Sorus, wydawca reportaży Kazimierza Nowaka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, przygotowanych do druku przez Łukasza Wierzbickiego.

Oczywiście do bohaterów IX PST należał właśnie Łukasz Wierzbicki,
odkrywca spuścizny Kazimierza Nowaka, znakomitego podróżnika, który jako pierwszy rowerem i pieszo przemierzał Afrykę w latach 30. ubiegłego wieku, a także autor książek dla młodego czytelnika: „Afryka Kazika” oraz „Dziadek i niedźwiadek”.

Gratulacje należą się Księgarni Poznańskiej – aktywnie uczestnicząca (wraz z Wydawnictwem Pointa i Trygław) w promocji sprzedawanych książek, nawet urządzającej pokazy wideo towarzyszące spotkaniom autorskim i konkursy rysunkowe dla dzieci. Do sukcesów Pani Joli Piaseckiej, obok tych na polu promocji książek, należy, co warto zaznaczyć, wychowanie utalentowanych i dzielnych synów.
Kacper uczestniczył w wyprawie afrykańskiej i był wśród czwórki uczestników wyprawy przez Saharę; jest zapalonym podróżnikiem i filmowcem, ostatnio nakręcił film poświęcony biednym dzielnicom Nairobi. Kajetan natomiast prezentował na IX PST wystawę „Koty Kajetana Piaseckiego”.

Wracając do tegorocznych wystaw. Oczywiście „Bestiarium Wikonia” było hitem, a Salon Ilustratorów był nie tylko ozdobą, lecz i źródłem wiedzy o współczesnych polskich artystach książki. Po IX PST został przeniesiony do Zamku; potem już tradycyjnie ma być pokazywany w Lesznie, Trzciance, Koszalinie i Warszawie.

Wśród innych wystaw zwracała uwagę wystawa książek i ilustracji czeskich nagrodzonych w konkursie Czeskiej Sekcji IBBY „Zlata stuha”(„Złota wstążka”) oraz wystawa świetnych ilustratorów i grafików litewskich.

Tradycyjnie podczas Spotkań Targowych, PTWK – współorganizator poznańskiej imprezy, promuje własną działalność, m.in. prestiżowy Konkurs PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Tym razem można się było pochwalić publikacją albumową „Artyści polskiej książki. 50 lat Konkursu PTWK” wydaną pod redakcją Katarzyny Iwanickiej, w opracowaniu graficznym Andrzeja Tomaszewskiego, syna Romana Tomaszewskiego, twórcy Konkursu PTWK.
Była to premierowa promocja tego albumu.

W tym – i tak obszernym – opisie IX PST. Książka dla Dzieci i Młodzieży nie sposób było zauważyć wszystkich wydarzeń i osób. Warto jednak zadać pytanie – czy PST to bardziej spotkania czy też targi? Oczywiście najlepiej by było, by poznańska impreza łączyła w sposób satysfakcjonujący oba zadania: komercyjne i nie komercyjne – ważne jednak dla kultury, dla wychowania młodego pokolenia Polaków. Wydaje się, że coraz bardziej udaje się te zadania harmonijnie łączyć. Ambicje nie komercyjne podnoszą prestiż tego wydarzenia, a nie obniżają wyników sprzedaży. Organizowane imprezy przyciągają publiczność, i –gdyby społeczeństwo było zamożniejsze – jeszcze lepiej wpływało by na dochody wydawnictw, bo zainteresowanie książką i chęć jej posiadania są widoczne.

Wiele podczas PST zależy od inicjatywy i wkładu pracy samych wydawnictw.
Z pewnością wydawnictwa z dobrą ofertą i udaną promocją, uczestniczące każdego roku w Poznańskich Spotkaniach Targowych mają największe szanse na sukces (jak np. Media Rodzina czy Wydawnictwo Literatura). Przestrzeń do prezentacji i działań jest; warunki są lepsze niż gdzie indziej, co podkreślają nasi Goście zagraniczni. Trzeba tylko z tego umiejętnie korzystać wkładając własną wyobraźnię i pracę.

W niedzielę 21 lutego o godzinie 16:00 kończyły się IX Poznańskie Spotkania Targowe. Książka dla Dzieci i Młodzieży, do ostatniej chwili wypełnione tłumem. Na estradzie targowej w sektorze F pawilonu 5. pojawił się Prezes MTP Andrzej Byrt w towarzystwie: Olchy Sikorskiej –wiceprezes PTWK, komisarza PST oraz Dyrektor Projektu z ramienia MTP – Zofii Strzyż. Potwierdzono to czego byliśmy świadkami – sukces mierzony ogromnym zainteresowaniem publiczności.
Zagrała trąbka na pożegnanie (to grał autor „Spornej śliwki”), a prezes MTP zaprosił wszystkich na jubileuszowe, X Poznańskie Spotkania Targowe. Książka dla Dzieci i Młodzieży, które mają się odbyć w dniach
od 4 do 6 marca 2011 roku.
Wierzymy, że będą udane.

Barbara Petrozolin-Skowrońska

Dodaj komentarz