Targi Targi w Polsce

Premier D. Tusk odebrał książki od internautów

Premier D. Tusk odbiera książki

Organizatorzy akcji „Czytam, bo lubię to” – Michał Świgoń (Histmag.org) i Sławomir Krempa (Granice.pl) wręczyli premierowi Donaldowi Tuskowi 10 książek, które wyłoniło jury ekspertów raz grono internautów głosujących na stronie internetowej: http://czytambolubieto.pl. Szef rządu odebrał prezent w piątek po godzinie 16:00, podczas Warszawskich Targów Książki.


Wśród polecanych pozycji znalazły się dzieła klasyczne – „Polityka” Arystotelesa, czy „Makbet” Williama Szekspira. Internauci wybrali również Biblię jako jedno ze źródeł kultury europejskiej – komentował wybór Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl. W finałowej dziesiątce znalazły się też „Biesy” Fiodora Dostojewskiego, na nowo przetłumaczone „Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej” Jarosława Haszka, „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego, ale też książki nowsze – „Przypadek Adolfa H.” Erica-Emmanuela Schmitta, czyli alternatywna historia życia niemieckiego dyktatora i rozważania na temat tego, co stałoby się, gdyby Hitler faktycznie został malarzem. Z dziedziny fantastyki zaproponowano „Świat finansjery” Terry’ego Pratchetta – opowieść o świecie nie istniejącym, ale pod względem realiów nie aż tak odległym od naszego. – Na koniec wręczyliśmy premierowi „Biblię zarządzania”, czyli „Sztukę wojny” Sun Tzu. – dodaje Krempa.

Niektórzy twierdzą, że „Sztuka wojny” to tak naprawdę dzieło mówiące o relacjach damsko-męskich – żartował, odbierając książki, premier Donald Tusk. – Oczywiście, wiele spośród tytułów przekazanych mi przez Państwa posiadam i z radością przekażę je – zgodnie z postulatami akcji – bibliotece. Część jednak zachowam i z przyjemnością przeczytam.

Najwięcej głosów internautów otrzymała książka „Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP” autorstwa dra Janusza Sibory, nagrodzona już w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną “Historia Zebrana”. Premier – jako historyk z wykształcenia – przeglądał tę książkę z wyraźnym zainteresowaniem. Wszystkie wybrane pozycje zostały nieodpłatnie przekazane przez ich wydawców. Wśród fundatorów znaleźli się: Czytelnik, Helion, PISM, Prószyński i S-ka, PWN, Św. Wojciech, Zielona Sowa, Znak.

Organizatorzy happeningu poprosili również szefa rządu o polecenie uczestnikom akcji wybranej książki:
Choć może powinienem rekomendować dzieło polskiego autora, gorąco chciałbym polecić czytelnikom książkę: „Chłopiec z latawcem” Khaleda Hosseiniego – mówił podczas spotkania z organizatorami akcji premier Donald Tusk. – Zapewne wielu z Państwa miało okazję obejrzeć film pod tym samym tytułem, jednak książka ta jest bezkonkurencyjna i naprawdę warto po nią sięgnąć.

– Ogromnie cieszymy się, że premier zdecydował się polecić właśnie książkę Hosseiniego – podkreśla wydawca, Andrzej Kuryłowicz. – To pisarz znany na całym świecie, a o wartości jego powieści nie ma potrzeby przekonywać. Dotychczas opublikowaliśmy obie napisane przez niego książki i wraz z wiernymi czytelnikami czekamy na trzecią.

Akcja „Polećmy książki premierowi” rozpoczęła się na przełomie marca i kwietnia. Dziennikarz serwisu Histmag.org, Łukasz Grzesiczak, opisał w artykule: „Książki dla Tuska” historię kanadyjskiego pisarza, Yanna Martela. – Aby przeciwdziałać rosnącej obojętności kanadyjskich polityków wobec literatury, Martel zaczął regularnie wysyłać książki wraz z rekomendacjami premierowi Stephenowi Harperowi. Tekst został zakończony pytaniem: „A co Wy polecilibyście naszemu premierowi do czytania?” Wywiązała się wartościowa dyskusja – opowiada Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu historycznego Histmag.org. Z czasem inicjatywę poparli znani dziennikarze, przedstawiciele instytucji branżowych, naukowcy, wydawcy. – Chcieliśmy pokazać, że czytanie jest modne, zachęcić do dyskusji o problemach czytelnictwa w Polsce i do szukania rozwiązań, które pozwoliłyby przeciwdziałać postępującemu kryzysowi. Myślę, że nam się to w jakimś stopniu udało – dodaje Świgoń.

Organizatorzy podsumują akcję w Sali Puszkina Pałacu Kultury i Nauki w niedzielę o godzinie jedenastej, w ostatni dzień Warszawskich Targów Książki.
(ino histmag.org)

Dodaj komentarz