Festiwale literackie Kiermasze książek

Dobra zabawa podczas Dobrych Stron

Podczas DOBRYCH STRON – Ogólnopolskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży (26-29.05) wrocławski Rynek tonął w bajkach i molach książkowych, a najmłodsi świętowali kilkudniowy Dzień Dziecka z Dobrymi Stronami.


W centralnym punkcie miasta na wrocławskim Rynku rozstawiony został namiot wypełniony książkami. Działał też plac zabaw i przestrzeń dla warsztatów plastycznych.

II edycję DOBRYCH STRON zainaugurowało wręczenie nagrody wydawnictwu W.A.B., które otrzymało 30 tysięcy złotych ufundowanych przez Prezydenta Wrocławia – Rafała Dutkiewicza. Jury pod przewodnictwem Joanny Papuzińskiej za najlepszą książkę DOBRYCH STRON uznało Lotnika Eoina Colfera w przekładzie Rafała Lisowskiego. Nagrodę przyznano „za odważne, twórcze i skuteczne szukanie dróg dotarcia do nastoletniego czytelnika”. Wśród pozostałych nominowanych znalazły się Dwie Siostry za Design. Domowy elementarz sprzętów i gratów niecodziennych, Format za Przygody rodziny Mellopsów, EneDueRabe za Włosy mamy oraz Czerwony Konik za Pierwsze urodziny prosiaczka. Z założenia nagroda w całości ma zostać przeznaczona na wydanie kolejnej pozycji.
Chcemy w ten sposób nie tylko wesprzeć rynek wydawniczy, ale też wyróżnić wspaniałe wydawnictwa, które przyjeżdżają do naszego miasta – tłumaczy Anna Morawiecka, dyrektor biura Wrocławskich Promocji Dobrych Książek – organizatora targów.

W trakcie targów odbyły się liczne spotkania autorskie, m.in. z Mariuszem Urbankiem i Urszulką Kozłowską. Słynną serię książek o Czupieńkach podpisywał znany francuski pisarz Gerard Moncomble, ich ilustrator – Paweł Pawlak oraz tłumaczka – Ewa Kozyra-Pawlak. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastyczno–literackich prowadzonych przez duet Pawlak&Moncomble, na których poprzez zabawę twórczą mogły zrozumieć związki tekstu z ilustracją. Z kolei na scenie przy fontannie wystawiony została m.in. „Ala z Alulandii” – spektakl edukacyjny, pełen piosenek, wierszyków, czarów i tańca. W piątek we Wrocławiu pojawi się gość specjalny targów – Koziołek Matołek, który przechadzał się będzie między stoiskami, robił sobie zdjęcia z dziećmi i zabawiał opowieściami z Pacanowa. Specjalne atrakcje dla juniorów przygotował także portal CzasDzieci.pl, a za sprawą firmy FunEnglish.pl – producenta serialu językowego Greenbox – dzieci poczuły się jak aktorzy i dowiedziały się jak powstają animacje filmowe 3D.

Sobota na Rynku rozpoczęła się od prezentacji oferty Multicentrów – centrów edukacji multimedialnej na stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Chwilę później (g. 10:30) najmłodsi poznali skuteczne recepty na nudę – Wydawnictwo Literatura zaprosiło na spotkania z autorami: Ewą Chotomską, Andrzejem Grabowskim, Małgorzatą Flis, Izabellą Klebańską, Pawłem Wakułą i Beatą Zdębą. Spotkaniom towarzyszyły warsztaty artystyczne oraz podpisywanie książek.

W południe program artystyczny przedstawił CK „Agora”, w ramach którego młodzieżowy zespół tańca nowoczesnego Show Dance zaprezentował „Zabawki nocą” – układ oparty na stylach tanecznych: wacking, dancehall, locking oraz „Jamajkę” w stylu dancehall, ragga. Zobaczyliśmy też dziecięcy zespół tańca irlandzkiego, a Chochliki wykonały taniec kowbojski.

Do namiotu targowego warto nyło zajrzeć również w sobotę o godz 16:00, aby uczestniczyć w prezentacji lektury pt. Baśń nie z tego miasta. Opowieść wrocławskich dzieci‘ – niezwykłej książki o dzieciach i dla dzieci, ukazującej prawdziwą współczesną wielokulturowość Wrocławia. To wyjątkowy, niekomercyjny projekt społeczny pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Tradycyjnie, nie można było przegapić atrakcji organizowanych przez portal CzasDzieci.pl. W weekend na juniorów czekały warsztaty z czekoladą w roli głównej w ramach czekoladowej wyprawy do Grecji czy spotkania z Wikingami. Z kolei Archeoleptica bawiła się z dziećmi w jaskiniowców.

Przez cały czas działa na Rynku plac zabaw, a między odwiedzającymi targi przechadzali się Bajarze – ambsadorzy DOBRYCH STRON, którzy rozdawali kupony konkursowe. W niedzielę o godz. 14:00 w namiocie targowym odbyło się losowanie nagród książkowych.

Dodaj komentarz