Targi Targi w Polsce

XII Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży

XII Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży (15-17 marca 2013) były prawdziwym Świętem Książki. Na targi przyszły tłumy dzieci z rodzicami lub opiekunami. Łącznie z Targami Edukacyjnymi, odwiedziło je 37 tys osób.
To było wyjątkowe wydarzenie łączące przyjemne z pożytecznym – zabawę z promocją czytelnictwa. Tragi te, choć adresowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży, były również ważnym miejscem spotkań dla pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, środowisk naukowych.


Oferta targowa
W tym roku swoje propozycje przedstawiło 50 wystawców. W większości były to polskie wydawnictwa, znane i cenione za publikacje wartościowych książek dla dzieci i młodzieży. Tegoroczna oferta wydawców zachwyciła targową publiczność. Stoiska wystawców były oblegane, a handlowcy mieli naprawdę mnóstwo pracy.
Na naszym stoisku podczas dwugodzinnego spotkania z Emilią Dziubak – autorką ilustracji do książki “Proszę mnie przytulić”- sprzedaliśmy wszystkie przywiezione egzemplarze tej książki. Podobnie było podczas spotkania z Bohdanem Butenko, który podpisywał książkę “Zielone pomarańcze czyli PRL dla dzieci”. Przywieźliśmy za mało książek, nie spodziewaliśmy się tak dużej frekwencji i tak dużego zainteresowania. Targi organizowane w Poznaniu mają bardzo dobrą formułę, przychodzą na nie całe rodziny, znajdują tu tyle atrakcji, że spędzają kilka godzin: biorą udział w różnych spotkaniach, warsztatach, zabawach. Niektóre osoby kilkakrotnie wracały na nasze stoisko. Pobyt na targach uważamy za bardzo korzystny. – powiedziała Elżbieta Cichy z Agencji Edytorskiej EZOP.

Duże zainteresowanie zwiedzających, którzy nie tylko oglądali, ale także chętnie kupowali prezentowane książki, pokazało, że obecność dobrych i mądrych lektur jest doceniana w codziennym życiu rodzinnym i dla wielu osób tradycyjna książka stanowi wartość. Oto co powiedziała jedna z odwiedzających, pani Elżbieta, wychodząca z targów z pełną torbą książek: Co roku przychodzę na Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży ze swoim mężem i dwójką dzieci. Dziś jestem tu sama, ponieważ robię zakupy na zapas. Kupiłam tu wiele bardzo dobrych, mądrych książek, którymi później, stopniowo, przy okazji różnych świąt, będę obdarowywać dzieci. Takich książek, jak te które są na targach, nie można tak łatwo kupić ani w empikach, ani w sklepach czy księgarniach. Często są to propozycje małych wydawców, którzy specjalizują się w książkach dla dzieci. Na targi wystawcy przywożą najnowsze swoje propozycje. Jest co kupować. Jutro i pojutrze przyjdziemy na targi całą rodziną – jest tyle atrakcyjnych wydarzeń organizowanych dla dzieci, więc na pewno będą zadowolone z takiego weekendu z książką na targach.

Na targach niemalże takim samym zainteresowaniem cieszyły się premiery książek, jak i ciekawe wznowienia wydań sprzed lat. Okazuje się, że dorośli bardzo lubią wracać do lektur swojego dzieciństwa i często właśnie je podsuwają swoim dzieciom. Na stoiskach targowych można było więc znaleźć wydania sprzed lat, np. ze znakomitymi ilustracjami Jana Marcina Szancera. Istotnym wydarzeniem była prezentacja książki z ilustracjami Krystyny Lipki-Sztarbałło i tekstem Heekyoung Kim „Dokąd iść? Mapy mówią do nas”.
W targach obok wydawnictw i księgarń brały udział także instytucje kulturalne, jak np. Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz miasta partnerskie Poznania: Brno (Czechy) i Györ (Węgry).

Prezentacje ilustracji i grafiki książkowej
Podczas Targów Książka dla Dzieci i Młodzieży szczególnie podkreślane jest znaczenie ilustracji książkowych. W tym roku przygotowano aż osiem różnych wystaw ilustracji i wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W cyklu „Mistrz Ilustracji” prezentowana była twórczość Krystyny Lipki-Sztarbałło. Na Salonie Ilustratorów pokazano prace 34 młodych artystów plastyków. Były wystawy, akcentujące tegoroczne rocznice związane ze znakomitymi twórcami: Julianem Tuwimem, Kazimierą Iłłakowiczówną i Janem Marcinem Szancerem. Ciekawie prezentowała się wystawa Nagród Polskiej Sekcji IBBY (książek i ilustracji) oraz zorganizowana przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych i Bibliotekę Śląską pokonkursowa wystawa „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci”.

Bardzo podobały się „Ilustracje z czterech stron świata” – wystawa Tatiany Zgaińskiej-Filipowskiej i Iwony Czapli pokazująca różnorodności stylów i technik kilkudziesięciu prac artystów z różnych kręgów kulturowych. Na targach można było podziwiać również sztukę ilustracji na wystawie pt „Dziecko w centrum. Szwedzka Literatura Dziecięca” przygotowanej przez Ambasadę Królestwa Szwecji i na specjalnej wystawie prezentującej prace węgierskiej ilustratorki Zsuzski Farkas.

Atrakcje dla dzieci
Z myślą o dzieciach przygotowano wiele różnorodnych atrakcji. Przede wszystkim na targach można było bezpośrednio spotkać się z ulubionymi pisarzami i ilustratorami. W tym roku do Poznania przyjechało wielu twórców i miłośnicy książek mieli szansę na zdobycie autografów m.in.: Zofii Beszczyńskiej, Elżbiety Krygowskiej – Butlewskiej, Anity Głowińskiej, Joanny Krzyżanek, Joanny Papuzińskiej, Michała Rusinka, Wojciecha Widłaka, Marcina Szczygielskiego, Agnieszki Tyszki, Barbary Stenki, Krystyny Lipki-Sztarbałło. Furorę wręcz zrobiło spotkanie ze szwedzkimi twórcami książki dla dzieci Martinem Widmarkiem i Heleną Willis, autorami bestsellerowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Dzieci mogły również uczestniczyć w wielu rozwijających wyobraźnię zabawach, warsztatach i występach scenicznych. Bardzo chętnie brały udział w inscenizacjach prowadzonych na scenie przez znanych pisarzy – Andrzeja Maleszkę , autora serii książek „ Magiczne drzewo” oraz Łukasza Wierzbickiego autora m.in.; „Afryki Kazika”. Poruszająca była „Szara godzina” poświęcona twórczości Kazimiery Iłłakowiczównej, w której wzięli udział uczniowie z Ośrodka Szkoleniowo-Wychowawczego dla Niewidomych w Owińskach i znany pieśniarz Tomasz Szwed.

Z dużym zainteresowaniem spotkały się warsztaty tworzenia średniowiecznego rękopisu realizowane w ramach projektu „Najcenniejsze klejnoty kultury – Spotkania Kórnickie” oraz warsztaty językowe „Tell me a story”, w trakcie których lektorzy języka angielskiego wykorzystywali jedną z najskuteczniejszych metod nauki języka wśród dzieci – Storytelling. Na targi dzieci mogły dojechać bajkowym tramwajem przygotowanym przez wydawnictwo Media Rodzina, w którego specjalnie zaaranżowanym wnętrzu można było odwiedzić różne zakątki świata i posłuchać baśni egzotycznych kultur: Japonii, Chin, Afryki, Ameryki.

Nagrody dla wybitnych twórców
Uroczystość otwarcia targów była okazją do wręczenia nagród osobom wybitnym i szczególnie zasłużonym dla promocji czytelnictwa. Statuetkę Pegazika w kategorii Twórca i Przyjaciel Książki dla Dzieci i Młodzieży otrzymała znana ilustratorka Krystyna Lipka-Sztarbałło, a w kategorii „Przyjaciel Książki dla Dzieci i Młodzieży” – prof. Grzegorz Leszczyński. Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek wręczył odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ” Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej i ochronie kultury. Na wniosek Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek odznaczenie to otrzymali: Jolanta Maćkowiak- Piasecka i Marian Piasecki – znakomici księgarze, bibliofile, znawcy i miłośnicy poezji Kasprowicza, społecznicy .

Tradycyjnie w Poznaniu Fundacja ABCXXI “Cała Polska czyta dzieciom” ogłosiła wyniki III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Przyznano 8 nagród i 2 wyróżnienia. Grand Prix otrzymał Marcin Szczygielski za książkę ” Arka czasu”.

Książka to ważny temat
Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży organizowane są przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Centrum Kultury „Zamek” .
Cechą wyróżniającą je jest starannie dobrany program wydarzeń merytorycznych. Tegoroczny program uwzględnił rocznice trojga znakomitych twórców – Juliana Tuwima, Kazimiery Iłłakowiczówny i Jana Marcina Szancera. Odbyły się też konferencje i dyskusje panelowe dotyczące istotnych aktualnych spraw, m.in związanych z prawem autorskim, czy mówiących o rynku książki elektronicznej – edukacyjnej i dla dzieci. Miało miejsce również podsumowaniu Roku Korczakowskiego.

Wagę i znaczenie społeczne Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży podkreśla objęcie tych targów honorowym patronatem przez Małżonkę Prezydenta RP Panią Annę Komorowską oraz fakt, że w skład Komitetu Honorowego weszli: Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, Dyrektor Generalny ZAiKS Krzysztof Lewandowski, Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden, Prezes Fundacji ABCXXI Irena Koźmińska oraz twórcy: prof. Joanna Papuzińska i Bohdan Butenko.
(info MTP)

Dodaj komentarz