Targi Targi w Polsce

Podsumowanie XIX Targów Wydawnictw Katolickich

Za nami XIX Targi Wydawców Katolickich – Święto Dobrej Książki, które w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie zgromadziło rekordowa liczbę ponad 140 wystawców. Jednak jak twierdzi ks. Roman Szpakowski sdb, dyrektor Targów i prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w całej tej inicjatywie nie chodzi o rekordy.

Oczywiście stale rosnące zainteresowanie targami mediów i odwiedzających niezmiernie cieszy. Z analizy liczby sprzedanych biletów i karnetów wynika, że w przeciągu czterech dni Targi odwiedziło niemal 20 tys. osób, ale fakt ten traktujemy tylko jako narzędzie do realizacji podstawowego zadania targów, jakim jest popularyzacja publikacji o tematyce religijnej i innych wartościowych pozycji znajdujących się w ofercie wydawnictwa kościelnych i świeckich działających w naszym kraju – deklaruje dyrektor TWK.

O poziomie wystawienniczej imprezy świadczy m.in. lista autorów, którzy w ciągu tych czterech dni spotykali się ze swoimi czytelnikami. W grupie tej znaleźli się m.in.: o. Leon Knabit, Wojciech Cejrowski, Grzegorz Górny, Hanna Suchocka, Ania Golędzinowska, biograf papieży Andrea Tornielli, s. Angela Musolesi, o. Maciej Zięba, ks. Adam Boniecki, Wojciech Widłak, Robert Tekieli, ks. Marek Dziewiecki, Marek Zając, Tomasz Sakiewicz, Joanna Krzyżanek i Krzysztof Ziemiec.

Jednym ze skarbów Targów Wydawców Katolickich są Nagrody FENIKS. Po raz kolejny okazało się również, że obok nowości wydawniczych przygotowywanych specjalnie na Targi największym zainteresowaniem czytelników odwiedzających Arkady Kubickiego cieszyły się właśnie tytuły nagrodzone i wyróżnione w konkursie o Nagrodę SWK. W tegorocznej edycji o Nagrodę Stowarzyszenia ubiegało się 46 wydawców. Książki i materiały multimedialne można było zgłaszać w dziesięciu kategoriach: „literackiej”, „przekład”, „nauki kościelne”, „edytorstwo”, „książka dla młodzieży”, „książka autora zagranicznego”, „seria wydawnicza”, „publicystyka religijna”, „multimedia”. Łącznie Kapituła nagrodziła i wyróżniła 32 publikacje.

Podjęto również decyzję w sprawie przyznania Nagrody Głównej FENIKS 2013 oraz Nagród FENIKS Specjalny. Ponadto Kapituła podjęła decyzję o powołaniu dodatkowej Nagrody – „Księga życia”:

Nagroda Główna FENIKS 2013 – Andrzej i Wanda Półtawscy
Nagroda FENIKS Specjalny – ks. biskup Antoni Długosz
Nagroda FENIKS Specjalny – Ernest Bryll
„Księga życia” – pani prezydentowa Karolina Kaczorowska.
Ponadto Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznał Nagrody Małego FENIKSA dla osób i instytucji, które mogą poszczycić się największymi dokonaniami na polu promocji książek religijnych w mediach. Do grona dotychczasowych laureatów tego wyróżnienia dołączyli: Portal Deon.pl, Radio Warszawa, Radio RDN Małopolska, Krzysztof Ziemiec.

Targi Wydawców Katolickich to impreza o coraz szerszym charakterze, która choć w dalszym ciągu skupia się przede wszystkim na promocji wartościowych książek o tematyce religijnej, w coraz większym stopniu otwiera się na wydarzenia filmowe oraz muzyczne. Ta aktywność spotkała się ze znakomitym odbiorem targowej publiczności.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się też premierowa inicjatywa czyli Dni Młodzieży. Organizatorzy bogatsi o tegoroczne doświadczenia deklarują potrzebę jej kontynuacji.

Wszystkim zainteresowanym polecamy bogatą dokumentację audiowizualną Targów dostępną w serwisie Razem.tv oraz na oficjalnej stronie wystawienniczej imprezy www.targikatolickie.pl.
(info Targi Katolickie)

Dodaj komentarz