Targi Targi w Polsce

22. edycja Wro­cławskich Targów Do­brych Ksią­żek

Znamy już pełen program 22. edycji Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Od 5 do 8 grudnia Dworzec Wrocław Główny zamieni się w ogromną przestrzeń wypełnioną książkami. Spotkania z autorami, rozstrzygnięcie konkursu na Pióro Fredry, wykłady, dyskusje, wystawy, prezentacje, czytanie w ciemności i specjalne atrakcje dla dzieci to tylko część bogatego programu największego święta książki na Dolnym Śląsku.


22. edycja Wro­cławskich Targów Do­brych Ksią­żek (wcześniej Wrocławskich Promocji Dobrych Książek) będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii WTDK spotkania z książką odbywać się będą na dworcu. – Niezwykle cieszymy się, że na dworcu Wrocław Główny odbywa się coraz więcej imprez kulturalnych. Wrocławskie Targi Dobrych Książek wpisują się w naszą wizję dworca jako miejsca, gdzie nie tylko kupujemy bilet, ale do którego zapraszamy wrocławian i podróżnych na interesujące wydarzenia kulturalne – mówi Jarosław Bator, Dyrektor Zarządzający Pionem Nieruchomości PKP S.A.

To jedyne targi w Polsce, które wejdą w przestrzeń dworca – miejsca spotkań, podróży, tym razem również pachnących drukiem wypraw w świat wyobraźni i literackiej rzeczywistości.
Targi odbędą się w zabytkowych wnętrzach na pierwszym piętrze oraz w pięknej Sali Sesyjnej dworca Wrocław Główny – mówi Anna Morawiecka, dyrektorka Targów. Tegoroczna edycja to aż 123 wystawców z całego kraju, kilkudziesięciu autorów książek, ale też liczne atrakcje towarzyszące. Tradycyjnie, przyznamy w tym roku statuetki Pióra Fredry oraz nagrodę Książka Roku. Listę nominowanych ogłosimy już 28 listopada – dodaje.

W długiej historii WTDK we Wrocławiu gościło ponad 500 autorów reprezentujących kilka pokoleń literackich, w tym Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, Jana Nowak-Jeziorański, Tadeusz Różewicz, Adam Zagajewski, Wiesław Myśliwski, Norman Davies, Andrzej Stasiuk i wielu innych.

W trakcie tegorocznej edycji Targów będzie można spotkać się m.in. z Olgą Tokarczuk, Jerzym Skoczylasem, Karolem Maliszewskim, Elżbietą Baniewicz, ks. Adamem Bonieckim, Karolem Modzalewskim, Grzegorzem Jankowiczem, Januszem Majewskim, Markiem Zegańczykiem czy Katarzyną Gubałą, a swoje książki podpiszą między innymi Tomasz Sekielski, Mariola Pryzwan, Jan Miodek i Katarzyna Maicher. Na dworcu polską premierę będzie miała również nowa książka J.K. Rowling pt. Wołanie kukułki, wydana pod pseudonimem Robert Galbraith.
Nie zabraknie wydarzeń specjalnych. Fundacja Legalna Kultura zaprosi na wykład pt. Prawo autorskie i ochrona własności intelektualnej dla twórców i odbiorców kultury. Natomiast Oficyna Wydawnicza ATUT na dyskusję o kinie niemieckim i nie tylko. Nie zabraknie rozmów o Wrocławiu. Na spotkaniu z Danielą Przyłęcką dowiemy się o tym, jak odbudowywano Wrocław po wojnie. Z kolei miłośnicy Witkacego wezmą udział w spotkaniu z prof. Januszem Deglerem i Tomaszem Pawlakiem, które będzie poświęcone pierwszemu tomowi Listów Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Natomiast Anda Rottenberg przedstawi książkę SKARBY SZTUKI Muzeum Narodowe we Wrocławiu, której fragmenty przeczyta Edwin Petrykat. Całe wydarzenie uświetni kameralny koncert Zespołu Wokalnego Cantus Olaviensis prowadzonego przez Barbarę Szarejko.

Ciekawostką będzie również wykład o projektowaniu książki oraz prezentacja poświęcona tematyce tworzenia, publikacji i sprzedaży multimedialnych, interaktywnych książek dla dzieci na telefony, tablety oraz komputery. Na oczach widzów przygotowane zostaną animowane strony książki.

Podczas Targów Rita Baum zaprezentuje kolejną odsłonę „Czytania w ciemności”, tym razem pod hasłem „Miasto tekstów”. Na Dworcu Wrocław Główny będzie można oglądać także wystawę zdjęć prac dwóch oryginalnych zagranicznych artystów, którzy rzeźbią w książkach – Roberta The z Nowego Jorku (USA) oraz Nicholasa Jonesa z Melbourne (Australia). Słynne książki-pistolety Roberta The, zawierające najczęściej jakąś grę z tytułem lub obrazem z okładki, doczekały się całej serii prac i pokazywane są obecnie na całym świecie. Natomiast Nicholas Jones nadaje nowy kontekst nieaktualnym już podręcznikom, czy słownikom. Sprawia, że książki te zyskują „drugie życie”, a ich znaczenie często ulega radyklanej modyfikacji.

Program Targów obfituje także w szereg wydarzeń dla najmłodszych. Odbędą się między innymi. warsztaty kreatywne, detektywistyczne, teatralne, plastyczne, spotkania z autorami książek dla dzieci, malowanie buziek, tworzenie piaskowych obrazków oraz konkurs wiedzy o Wrocławiu.

Targom, tradycyjnie, towarzyszyć będą Mole Książkowe. Codziennie, od 5 do 8 grudnia, w godzinach 14.00-16.00 na trasie Rondo Reagana – Plac Jana Pawła II w tramwaju 33 plus Mole Książkowe będą przeprowadzać „kontrolę czytania” i zachęcać pasażerów do wspólnego czytania Małpy w kąpieli A. Fredry.

Organizatorem tegorocznej, już 22. edycji Wrocławskich Targów Dobrych Książek, są Miejska Biblioteka Publiczna, Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, i po raz pierwszy, Polskie Koleje Państwowe S.A.

Dodaj komentarz