Różne Targi Targi w Polsce

Wręczenie Orderu Uśmiechu podczas 3. Salonu Ciekawej Książki

Już w ten weekend w Łodzi odbędzie się kolejna edycja Salonu Ciekawej Książki – najważniejszej imprezy branży wydawniczej w regionie łódzkim. Ponad 50 firm zaprezentuje szeroką ofertę wydawniczą w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Jednym z najważniejszych wydarzeń Salonu będzie wręczenie ORDERU UŚMIECHU pani Elżbiecie Olszewskiej, Członkini Zarządu i Dyrektorce Programowej Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.


W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2013 odbędzie się w Łodzi III edycja Salonu Ciekawej Książki, organizowana przez Międzynarodowe Targi Łódzkie. Targi odbędą się w nowym miejscu – Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ulicy Piotrkowskiej 282. Ekspozycji wystawców towarzyszyć będzie bardzo bogaty program spotkań, warsztatów, paneli dyskusyjnych oraz konferencji. Jednym z najważniejszych wydarzeń Salonu będzie wręczenie Orderu Uśmiechu pani Elżbiecie Olszewskiej z Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, na wniosek dzieci z Domów Dziecka z Łodzi i Zamościa. To już drugi Order Uśmiechu dla przedstawicieli Fundacji. Pierwszy otrzymała Pani Prezes Irena Koźmińska w 2006 roku.

Wręczenie Orderu odbędzie się 30 listopada (sobota), o godzinie 13.00 w Sali C, na parterze Budynku D Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Zapraszamy szczególnie dzieci i przypominamy że dziecięce grupy zorganizowane wchodzą na targi bezpłatnie na podstawie listy (podpisanej i podstemplowanej w szkole).

Elżbieta Olszewska jest trenerką i wykładowczynią, współautorką (z Ireną Koźmińską) książek “Z dzieckiem w świat wartości” oraz “Wychowanie przez czytanie” oraz filmów edukacyjnych “Wychowanie przez czytanie” i “Jak kochać dziecko?”, autorką warsztatów Programu Nauczania Wartości, pomysłodawczynią i koordynatorką programów “Generacje- kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń”, szkoleń dla kobiet w zakładach karnych, programów czytelniczych dla dzieci niepełnosprawnych i innych działań Fundacji, laureatką medalu “Gloria artis” nadawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z mężem prowadzi w Toruniu Muzeum Piernika. Mama dwóch córek – dorosłej Bogny i nastolatki Zuzi.

Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie nadawane za działania przynoszące dzieciom radość. Odznaczenie w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko, przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły “być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić”.

Kawalerami Orderu Uśmiechu są obecnie 953 osoby z przeszło 45 krajów świata. Prawo do używania tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu mają jedynie osoby, którym go wręczono zgodnie z ceremoniałem. W wyjątkowych przypadkach Kanclerz Kapituły może wyrazić zgodę na odstąpienie od tradycyjnego ceremoniału, co miało miejsce w przypadku Papieża Jana Pawła II, Krystyny Feldman (Order przekazano pośmiertnie) i króla Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud.
(info MTŁ)

Dodaj komentarz