Targi Targi za granicą

Polska na targach książki w Wilnie

Stolica Litwy od piętnastu lat organizuje największe w krajach bałtyckich Międzynarodowe Wileńskie Targi Książki.


W tym roku (20-23 lutego) szczególnie czuło się polską obecność. W wileńskim Centrum Wystawowo-Konferencyjnym „Litexpo”, w którym odbywają się Targi, Magdalena Tulli zaprezentowała wydane w języku litewskim Włoskie szpilki, Skazę i z tej okazji spotkała się w Wilnie z czytelnikami nie tylko polskimi. Instytut Polski przyciągał tłumy, pokazując wystawę książek „drugiego obiegu wydawniczego” i powielacz z czasów podziemnej „Solidarności”, na którym można było wydrukować ulotkę. W części przeznaczonej dla dzieci litewska ilustratorka Sigute Chlebinskaite wraz z zespołem grafików i artystów stworzyła niezwykłą przestrzeń – jakiej nie ma na targach w Warszawie, czy w Krakowie. Warsztaty, wystawy, zajęcia miały pokazać najmłodszym czytelnikom jak powstaje książka. W tej przestrzeni Sigute Chlebinskaite postanowiła pokazać Ilustracje Iwony Chmielewskiej i książki Muchomora. Instytut Polski sfinansował całe przedsięwzięcie i dzięki temu polska książka dla dzieci była mocnym akcentem targów.

Tu warto wspomnieć o najlepszych książkach litewskich ubiegłego roku wybieranych w konkursie „Metų knygos rinkimai 2013”. W kategorii literatury dla dorosłych zwyciężyła powieść antastyczna „Vilko valanda” Andriusa Tapinasa, w kategorii poezji tomik poetycki „Apytiksliai trys” Artūrasa Valionisa, w kategorii literatury dziecięcej bajka „Karžygiuko istorija” autorstwa Ingridy Vizbaraitė. W nowatorskiej książce Tapinasa przedstawiona została alternatywna historia Wilna na początku XX wieku ― jak wyglądałoby miasto, gdyby w 1905 roku stało się niezależnym od Imperium Rosyjskiego? W tomiku poezji Valionisa czytelników zafascynowała mistrzowska, oryginalna i miejscami paradoksalna gra słów. Z kolei Vizbaraitė w swojej książce dla dzieci poruszyła zawsze aktualną tematykę wartości i bohaterstwa.

Więcej o Międzynarodowych Wileńskich Targach Książek (w tym filmowe sprawozdanie) (przeczytaj i zobacz na portalu wilnoteka.lt)
(info Muchomor, „Kurier Wileński”)

Dodaj komentarz