LPK

Szachy integrują poligrafów i wydawców

W dniach 4–9 października rozegrano w Serpelicach nad Bugiem XXXVI Szachowe Mistrzostwa Polski Drukarzy i Wydawców. W turnieju głównym walczono o Puchar Heidelberg Polska. Polski oddział koncernu Heidelberg już piętnaście lat roztacza mecenat nad szachistami z branży poligraficzno-wydawniczej. Tegoroczne mistrzostwa odbyły się pod patronatem Polskiego Związku Szachowego oraz Wójta Gminy Sarnaki.


Do pięknie położonego nad zakolem Bugu ośrodka wypoczynkowego „Urocza” zjechało ponad trzydziestu szachistów z Białegostoku, Bielska-Białej, Cieszyna, Inowrocławia, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Piły, Warszawy, a nawet Hagi i Hanoweru. Rywalizowano w czterech turniejach: głównym o Mistrzostwo Polski, o Mistrzostwo w grze błyskawicznej, o puchar wójta gminy Sarnaki oraz błyskawicznym turnieju par o puchar firmy Calino.

Szachowym Mistrzem Polski na rok 2016 został Janusz Raszka z Cieszyna, który wyprzedził Zbigniewa Baneta z Bielska-Białej i trzeciego Adriana Pogorzelskiego z Piły. Mistrzostwo Polski w grze błyskawicznej zdobył Winicjusz Fengier przed Jackiem Kwiatkowskim i Januszem Raszką. W turnieju o Puchar Wójta Gminy Sarnaki zwyciężył Władysław Wiktorzak przed Adrianem Pogorzelskim i Janem Ogińskim. Wreszcie w turnieju par zwyciężył tandem Raszka–Banet.

Jak co roku, domowe biblioteczki wszystkich szachistów wzbogaciły się o kilka książek, które na upominki dla uczestników przekazują oficyny wydawnicze. Część darowanych książek trafiła do Biblioteki Gminnej w Sarnakach.
Szachowe Mistrzostwa Polski Drukarzy i Wydawców, w różnych latach rozmaicie, ale bardzo szlachetnie, wspomagają firmy wydawnicze i poligraficzne. Szachiści najbardziej wdzięczni są inowrocławskiej Drukarni Pozkal, warszawskiej Miller-Druk oraz edytorom: Iskry, Muza, Czytelnik, PIW, PWN, Świat Książki, Amber i innym. Nie bez znaczenia jest też pomoc Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Magazynu Wydawca.

Głównym organizatorem mistrzostw jest Warszawskie Towarzystwo Szachowe Drukarzy i Wydawców, któremu od lat prezesuje niestrudzony Andrzej Kania. Aktywność sportowa i organizacyjna odbywa się na zasadzie działalności non profit prowadzonej siłami społeczników. Ponad dwadzieścia lat Towarzystwo, korzystając z uprzejmości dyrekcji PWPW SA i związków zawodowych zakładu, znalazło siedzibę w klubie Wytwórni. Towarzystwo jest spadkobiercą rozwiązanej na początku lat 70. przez komunistyczne władze sekcji szachowej RKS „Drukarz”, w której grali znani opozycjoniści, tacy jak Janusz Szpotański czy Janusz Ziemacki. Paradoksalnie, dzisiaj pisowski prezes PWPW wypowiedział mu lokal, a zarazem pozbawił podstaw normalnego funkcjonowania. Niemniej szachiści wydawcy i drukarze nie załamują rąk i twierdzą, że dadzą radę – niezależnie i samorządnie. [AT]

Dodaj komentarz