Festiwale literackie Kiermasze książek

Festiwal Książki w Opolu 2017

Stolica województwa, 120 tysięcy mieszkańców, jeśli wierzyć internetowi ponad dwadzieścia księgarń. Jedna z nich w piątek i sobotę 2 i 3 czerwca była zamknięta – ewentualnych czytelników kartka na drzwiach zapraszała na Plac Wolności, na II Festiwal Książki w Opolu.


Po ubiegłorocznym sukcesie – 7 tysięcy odwiedzających w murach Filharmonii Opolskiej – organizatorzy opolskiego święta książki postanowili przenieść je na wolne powietrze. Wybrano centralny, „kulturalny” punkt miasta – zielony Plac Wolności ograniczony z jednej strony budynkiem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. W tym roku była to więc impreza plenerowa, a ponieważ pogoda dopisała to i gości było dużo więcej (organizatorzy oceniają, że ponad 15 tysięcy).

Na opolskich czytelników podczas trzech dni festiwalowych (2-4.06) czekała moc atrakcji – i to zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

KSIĄŻKI POD NAMIOTAMI
Pod porozstawianymi na całym placu (i trawnikach) namiotami ponad czterdzieści wydawnictw oferowało swoje książki. Z Gdańska dojechało Wydawnictwo Adamada, z Katowic Sonia Draga, z Łodzi Literatura, z Poznania Zysk i s-ka, Media Rodzina, Wyd. Świętego Wojciecha, z Warszawy Alegoria, Czarna Owca, Erica, Prószyński i s-ka, w ramach grupy „Świadomi Wydawcy” pojawił się m.in. Albus, Literówka, Mocak. Było więc w czym wybierać i choć nie wszyscy wydawcy zadowoleni byli ze swego miejsca w przestrzeni Placu Wolności, to z utargu wyjeżdżali raczej zadowoleni.

COŚ DLA DOROSŁYCH
Na festiwalowej scenie gwiazdy literatury i mediów udzielały wywiadów, opowiadały o sobie, swych książkach, o planach na przyszłość. Z planowanych 24 gwiazd (w tym Katarzyna Grochola, Sylwia Chutnik, Wojciech Jagielski,Tomasz Raczek, Stefan Chwin, Łukasz Orbitowski, Remigiusz Mróz) na scenie festiwalowej nie pojawił się jedynie Tomasz Sekielski (nieobecność usprawiedliwiona).
Część spotkań autorskich odbyła się w murach dwu bibliotek – Miejskiej BP (m.in. z Marcinem Kydryńskim) i Wojewódzkiej BP (m.in. Stefan Chwin)

PROGRAM DLA DZIECI i MŁODZIEŻY
Bogaty był program dla dzieci i młodzieży – Edyta Jungowska bawiła dzieci czytając im fragmenty książek Astrid Lindgren, bajki czytał też Maciej Orłoś, warsztaty kulinarne dla dzieci „Hiszpania na talerzu!” poprowadziła Monika Bień-Königsman, autorka książki Olé! Hiszpania dla dociekliwych (Wydawnictwo Dwie Siostry), cieszące się zawsze zainteresowaniem malusińskich warsztaty plastyczne poprowadziły Agnieszka Anoniewicz (ilustratorka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, współpracuje z Naszą Księgarnią) oraz Urszula Palusińska (twórczyni filmów animowanych i ilustratorka. Książka Majn Alef Bejs z jej ilustracjami zdobyła prestiżową Bologna Ragazzi Award w kategorii non fiction, jest autorką wydanej przez Dwie Siostry książki Brzuchem do góry). W niedzielę młodzież mogła poznać kulisy powstawania powieści kryminalnych – warsztaty Kryminał na żywo poprowadził Bartłomiej Basiura (autor trzech kryminałów: Hipnozy, Ucznia Carpzova oraz Zamkniętej Prawdy) – a o pracy reporterów śledczych opowiedziała Justyna Kopińska, dziennikarka „Dużego Formatu”, magazynu reporterów „Gazety Wyborczej”, socjolog.

DLA WSZYSTKICH
W ramach Festiwalu w Filharmonii Opolskiej w sobotę 3 czerwca odbyło się II Wielkie Opolskie Dyktando. Tekst dyktanda czytał Mistrz Mowy Polskiej Artur Andrus, a poprowadziła je znana vlogerka i autorka książki Mówiąc inaczej Paulina Mikuła.

DLA WYDAWCÓW
Organizatorzy Festiwalu nie zapomnieli też o wydawcach. Dla nich pierwszego dnia zorganizowano konferencję, podczas której kilkudziesięciu zaproszonych gości wysłuchało dwa wykłady: „Okulografia. Co widzą i wybierają czytelnicy?” oraz „Znaczenie lekkich papierów w edukacji”. Pierwsze, po wstępie prof. Dariusza Kuźmina, prodziekana Wydziału Dziennikarstwa, Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, wygłosiła dr Karolina Brylska. Czego dowiedzieliśmy się? A to, że na UW prowadzone są badania nad reakcją czytelników na okładkę – na co czytelnik zwraca uwagę, które elementy pomija wzrokiem, na czym zatrzymuje się dłużej. Służy temu specjalistyczny sprzęt, który śledzi za naszą gałką oczną (bardziej nowoczesny sprzęt jest już w drodze). Niestety, wbrew oczekiwaniom, nie podano wydawcom konkretnych sugestii, jak opracować idealną, „sprzedawalną” okładkę. Za to można zlecić Uniwersytetowi Warszawskiemu badanie kilku okładek i wybrać do produkcji tę, na którą badane osoby zwrócą największą uwagę.

O tym jak rodzaj i waga papieru wpływają na ciężar książki, nie tylko tej szkolnej, opowiedział Krzysztof Włazowski z firmy Antalis. Przedstawił nowości w ofercie firmy, omówił parametry techniczne papierów objętościowych, zyski (nie tylko finansowe) płynące z zastąpienia przy druku książki „zwykłych” papierów papierami objętościowymi.

KONCERTY
Miłym prezentem dla gości Festiwalu i opolskiej publiczności był występ gwiazdy polskiej estrady Ani Dąbrowskiej – jej koncert, poprzedzony piosenkami w wykonaniu Sabiny Sabo (również autorka tekstów, aktorka musicalowa) odbył się w pobliżu drukarni Opolgraf. Z kolei w sobotni wieczór na scenie festiwalowej pojawiła się Marta Kosowska (Marika), a w niedzielę spotkanie autorskie Natalii Fiodorczuk zakończyło się muzycznym akcentem.

Dużo się więc działo, a wszystko jest zasługą organizatorów Festiwalu – drukarni Opolgraf i Fundacji „Fabryka Inspiracji”. Drukarnia organizowała targi, Fundacja (organizacja powołana półtora roku temu przez Opolgraf) odpowiadała za część festiwalową. Rozmawiamy z Monika Błażejewską z Opolgrafu, jedną z dwu osób (druga to Natalia Pojasek), które odpowiadały za finalny efekt opolskiej imprezy: Nasz Festiwal Książki jest naturalnym elementem rozwoju „Fabryki Inspiracji”, czyli cyklicznych spotkań z autorami książek i ich czytelnikami na terenie naszej drukarni, a ściślej w hali introligatorni. Pierwsze spotkanie, z Tomaszem Raczkiem, odbyło się 10 lat temu, w tym roku obchodzimy więc rocznicę. Z czasem spotkania tak się rozrosły, że zaczęło brakować miejsca dla czytelników w naszej drukarni; przenieśliśmy je więc po sąsiedzku do Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Opolgraf zawsze czynnie uczestniczył i uczestniczy we wszelkiego rodzaju działaniach promujących czytelnictwo. Stąd w końcu pomysł na zorganizowanie czegoś większego, czegoś, gdzie moglibyśmy wykorzystać nasze znajomości i kontakty z autorami i ludźmi mediów. Tak powstała idea targów – Festiwalu Książki. Inne miasta wojewódzkie organizują tego typy imprezy, dlaczego nie Opole? Wciągnęliśmy do współpracy opolskie biblioteki, groszem sypnął Ratusz, znaleźliśmy sponsorów branżowych – firmy Antalis i Igepę, i mamy Festiwal Książki, który w swej nazwie, i nie tylko, nawiązuje do tego, z czym Opole kojarzone jest przede wszystkim – Festiwalu Piosenki. W ubiegłym roku nasz Festiwal przechodził pod hasłem „Promujemy czytanie przez muzykę”, w tym roku każdy dzień kończył się koncertem muzycznym. Mam nadzieję, że zarówno nasi wystawcy – wydawnictwa, jak i opolanie są zadowoleni z przebiegu imprezy i… zapraszamy na przyszły rok
.

Organizatorami Festiwalu Książki Opole 2017 była Fundacja Fabryka Inspiracji PL, Miasto Opole, a targów Drukarnia Opolgraf. Partnerami byli Miejska Biblioteka Publiczna, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Filharmonia Opolska, Radio Opole. Wśród partnerów medialnych znalazł się również „Wydawca”.
(info ap)

Dodaj komentarz