Targi Targi w Polsce

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie 2018

W reporterskim skrócie podajemy subiektywny wykaz tego, czym żyły Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie w dniach 25-28 października.


¶ Cztery dni, ponad 10 tys. m2 zajętej pod książki powierzchni wystawiennicze (o tysiąc m2 więcej niż zwykle)j, 615 wystawców z 20 krajów, 781 autorów i ponad 1 tys. godzin programu towarzyszącego.

¶ Targi odwiedziło około 68 tys. zwiedzających.
Hasło przewodnie targów 2017 zostało zaczerpnięte z Królowej Południa Artura Péreza-Reverte: „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”.

¶ Gościem honorowym była Szwecja. Do Krakowa przybyli tak znani autorzy, jak Asa Lind, Linn Hansén, Thomas Erikson, Elisabeth Asbrink i jeden z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy dla dzieci Martin Widmark.

¶ Nagroda im. Jana Długosza przypadła Monice Bobako. Statuetka prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł trafiły do autorki książki „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”.

¶ Tytuł Ambasador Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® otrzymali: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor, redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia, pomysłodawczyni wielu festiwali, Jerzy Fedorowicz – aktor, reżyser i poeta oraz youtuberki Anna Bartłomiejczyk i Marta Gajewska.

¶ Wśród gwiazd krajowej literatury: Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Anna Ficner-Ogonowska, Grzegorz Kasdepke, Remigiusz Mróz, Szczepan Twardoch, Michał Witkowski…

¶ Wśród gwiazd innego lotu: Urszula Dudziak, Emilia Krakowska, prof. Jerzy Bralczyk, Robert Biedroń, Rafał Olbiński, Tomasz Lis, Henryk Sawka, Maciej Stuhr…

…………………………………………….

Z imprez branżowych towarzyszących targom:
¶ Odbyło się Małopolskie Forum Bibliotek, podczas którego zastanawiano się nad przyszłością tego typu placówek;

¶ Rozstrzygnięto coroczny Konkurs na Książkę Edytorsko Doskonałą Edycja;

¶ Magazyn „Wydawca” i „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” rozstrzygnęły organizowane niezależnie rankingi polskich drukarń;

¶ Olsztyńskie Zakłady Graficzne nagrodziły wydawców w swym konkursie na najpiękniejsze książki;

¶ Wydawcy i drukarze pożegnali odchodzącą na emeryturę Panią prezes Białostockich Zakładów Graficznych Antoninę Kuchlewską;

¶ Po raz 13. „Gazeta Wyborcza”, Targi w Krakowie, Publio.pl i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprosiły czytelników do udziału w akcji „Książka za książkę”. Dotąd zebrano ponad 35 tysięcy egzemplarzy książek dla małopolskich bibliotek!

¶ Z policyjnej kroniki: podająca się za dziennikarkę kobieta w ciągu dwóch dni z różnych stoisk zrabowała kilkadziesiąt maskotek oraz niemal 140 książek i audiobooków o wartości sięgającej 10 tys. zł.


O samych targach:
Trudno ocenić, czy to przedtargowa krytyka organizacji targów, planowany słynny już bojkot pisarzy, spowodował, że pod tym względem tegoroczne MTK w Krakowie różniły się od wcześniejszych – tłum czytelników był – co zawsze cieszy, ale ,,żyć się dało”. Wpłynęło na to zwiększenie powierzchni wystawienniczej (dostawiony namiot), szerszy korytarz między rzędami stoisk, nieco inne, choć jeszcze dalekie od ideału, rozstawienie stoisk największych wydawców (np. Burda ustawiona nieco z boku, Barnardinum w namiocie), wyprowadzenie części spotkań z poczytnymi ze stosik do sal seminaryjnych. Dobrym pomysłem było stworzenie Strefy Wystawców, gdzie w luźniej atmosferze wystawcy mogli odpocząć przy filiżance kawy lub herbaty, nawiązać nowe kontaktu i spokojne porozmawiać.
Pomysł z wyprowadzeniem szatni z holu wejściowego dobry, choć umieszczenie jej w namiocie, aby dojść do którego trzeba było przejść przez całą halę, nie najlepiej oceniany przez wystawców, choć z drugiej strony dla gości Targów to takie wstępne zapoznanie się z ofertą.
O tych zmianach mowa była 24 stycznia 2019 r. w EXPO Kraków na spotkaniu z wydawcami oraz przedstawicielami środowisk literackich (m.in. Polskiej Izby Książki, Stowarzyszenia Unia Literacka, Polskiego Związku Bibliotek, Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich). Grażyna Grabowska – Prezes Zarządu Targów w Krakowie zaprezentowała szereg wdrażanych sukcesywnie od kilku lat zmian: do wyżej wymienionych należy dodać rejestrację grup szkolnych na konkretne godziny, co pozwoliło lepiej rozłożyć w czasie ich przyjazd.
Tematem od zawsze nurtującym gości Targów jest kwestia dojazdu do hal targowych na ul. Galicyjskiej. Tę kwestię wyjaśnił na spotkaniu Paweł Nikliński, wiceprezes Zarządu Targów w Krakowie. Okazało się, że dopiero niedawno, po 4 latach od powstania naszego obiektu, miasto uchwaliło plan miejscowy dla tego terenu. 9 maja 2018 r. przyjęto plan, który zakłada przebudowę trzech ważnych dla gości Targów węzłów komunikacyjnych. Deweloper powstającego w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego zobowiązany jest do budowy ronda na skrzyżowaniu drogi Centralnej i Sołtysowskiej oraz poszerzenia wjazdu z ul. Centralnej w Nowohucką. Z kolei inwestor budujący centrum handlowe przy ul. Galicyjskiej jest zobowiązany do jej przedłużenia do ul. Ciepłowniczej, w konsekwencji czego ul. Galicyjska będzie miała z obu stron połączenie z ul. Nowohucką (ul. Galicyjska nie będzie już ulicą „ślepą”).
Druga części spotkania to uwagi wystawców: i tak zaproponowano wystosowanie w imieniu wystawców petycji do władz miasta w kwestii rozwiązań komunikacyjnych, zwrócono uwagę na zbyt mocne nagłośnienie na niektórych stoiskach, na nie zawsze zbieżną z tematem targów ofertę wystawców. Organizator zobowiązał się do wprowadzenia do regulaminu stosownych zmian; ponadto, wydarzenia odbywające się w Saloniku Literackim będą bardziej promowane oraz transmitowane na ekranach.
Podkreślono także konieczność jeszcze lepszej wymiany informacji między wystawcami a organizatorem. Szczególnie w kontekście organizowanych spotkań z autorami; kluczowe jest tu równomierne ich rozkładanie w czasie przez wydawców, by spotkania z najbardziej poczytnymi autorami nie były organizowane w tym samym czasie na sąsiadujących ze sobą stoiskach. Organizator zachęcał do przeprowadzania takich spotkań w Saloniku Literackim lub w salach seminaryjnych, w bardziej komfortowych dla autora i czytelników warunkach. Tu swymi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele Wydawnictwa Burda Książki – wejście na spotkanie z Anną Lewandowską było limitowane (zaproszenia były rozdawane na stoisku).


Kolejne Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 24-27 października tego roku. Hasło przewodnie: „Czytać to bardziej żyć” – słowa Carlosa Ruiza Zafóna.

(ap)

Dodaj komentarz