Wystawy

Andrzej Tomaszewski superstar

Do 9 czerwca w stołecznej Bibliotece Uniwersyteckiej można było oglądać wystawę książek opracowanych przez Andrzeja Tomaszewskiego. W holu głównym zamknięte w szklanych gablotach same książki, a na ścinach, w różnych miejscach BUW-u, plansze z okładkami i wybranym rozkładówkami.


Wernisaż wystawy miał miejsce 9 maja. Sylwetkę typografa przedstawił dziekan Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW Janusz Adamowski, o twórczości Tomaszewskiego mówiła Agnieszka Chamera-Nowak (inicjatorka i organizatorka samej wystawy), a to wszystko ze stoickim spokojem wysłuchał sam bohater spotkania, nie mając potem prawie nic do dodania.

Wystawie towarzyszył stosowny katalog oraz niespodzianka – każdy z gości wernisażu mógł wybrać sobie czcionkę metalową odlaną na monotypie z tej okazji w drukarni-muzeum państwa Tryznów w Łodzi. Potem był kieliszek szampana wypity w znakomitym gronie przyjaciół A.Tomaszewskiego: typografów, bibliofilów, wydawców, drukarzy.

Sylwetkę Andrzeja Tomaszewskiego, jednego z najlepszych polskich typografów, piewcy piękna litery, niestrudzonego propagatora wyszukanej książki, przestawialiśmy już dwukrotnie na łamach “Wydawcy” (czytaj). Tu tylko dodamy, że Andrzej to osoba niezwykle skromna, traktuje swoją pracę jako czyste rzemiosło, nie mające ze sztuką wiele wspólnego.
Bibliografia wykonanych przez niego książek sięga już prawie 300 pozycji i wciąż rośnie.
(ap)

Dodaj komentarz