Różne

“Książka na receptę” jednym z dwu najlepszych pomysłów na promocję czytelnictwa

Jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński oraz Konstanty Przybora przyznało nagrodę główną „Zwyrtała” – za najlepszy pomysł promujący czytanie ex-aequo Pani Marii Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania za projekt „Książka na receptę” oraz Pani Edycie Pietrzak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie  za projekt „Centralne Biuro Czytelnicze”. Konkurs organizowany jest w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2019.


Jury doceniło „Książkę na receptę” jako skuteczny pomysł na wprowadzenie na stałe w praktykę lekarską, pielęgniarską i położniczą rekomendacji codziennego czytania z dzieckiem od urodzenia.
„Wyniki badań klinicznych sugerują, że dzieci, których rodzice przestrzegali takiego zalecenia lekarskiego:

  • mają większe bierne i czynne kompetencje językowe – ich rozwój językowy jest szybszy
  • prędzej rozwijają kompetencje społeczne – umiejętność zabawy (także z innymi dziećmi) i radzenie sobie z lękiem separacyjnym
  • mają większą zdolność skupienia uwagi i szybciej osiągają gotowość szkolną
  • rzadziej wykazują nadreaktywność i agresję” – przekonuje dr n. med. Jacek Mrukowicz, redaktor naczelny Medycyny Praktycznej.

Z kolei Maria Deskur mocno podkreśla wagę problemu, w wywiadzie dla NGO.pl powiedziała:
„Każdy z nas powinien być zainteresowany tym, by poziom czytelnictwa w Polsce wzrósł. To problem cywilizacyjny i jeśli nie zrobimy wysiłku, by go rozwiązać, to się po prostu bardzo źle skończy. […] Jeżeli pozwoli się, by społeczeństwo podzieliło się na tych, co czytają, i tych, którzy korzystają tylko ze smartfonów, to rozmowa między obiema grupami będzie bardzo trudna. Tym bardziej, że jedna z nich będzie mieć umiejętności manipulowania drugą. Tak więc każdy odpowiedzialny człowiek powinien chcieć zaangażować się w promocję czytelnictwa.

Więcej na: >>>

Dodaj komentarz