Pomniki literackie

Literackie pomniki: ławeczka Szwejka

Szwejk siedzi sobie na ławeczce ustawionej na głównym deptaku miasta, czyli ulicy 3 Maja, i pali fajeczkę. Przypominamy, że Sanok jest jednym z dwóch miast w Polsce, w którym rozgrywa się akcja Przygód dobrego wojaka Szwejka Jaroslava Haszka.

Odsłonięty w 2003 roku przez wnuka Jarosława Haszka – Richarda Haszkę – pomnik przypomina przygody Iosiva Szwejka podczas jego pobytu w Sanoku 15 lipca 1915 roku. Przez Sanok przebiega wszak szlak przygód dobrego wojaka Szwejka opisanych przez Jarosława Haszka w jego słynnej powieści. Na szlaku tym znajduje się „Hotel pod Trzema Różami”, siedziba tzw. „Żelaznej Brygady” – kamienica dawnego Banku Lwowskiego, kwatera szwejkowego batalionu z 91. Pułku Piechoty – dawne Gimnazjum i Liceum Królowej Zofii, i inne miejsca. Oczywiście nie mogło zabraknąć ulicy poświęconej Szwejkowi o nazwie Zaułek Dobrego Wojaka Szwejka.

Autorem pomnika jest Adam Przybysz (ur. 1950) – polski plastyk, rzeźbiarz, medalier i malarz, utor ilustracji do książek, m.in. Lewiatanu Królowej Bony oraz Legend krośnieńskich Jana Tulika, Bajeczek babci Łucji Łucji Cichockiej i Tajemnic Soliny Henryka Nicponia.

Ławeczka z dobrym wojakiem Szwejkiem została postawiona na sanockim deptaku w 2003 roku i cieszy gości i mieszkańców tego pięknego miasta.

(info ap)


Dodaj komentarz