Festiwale literackie Kiermasze książek

Toruński Copernicon 2019

Copernicon to święto fanów fantastyki, literatury i popkultury odbywające się w samym centrum toruńskiej starówki. Tegoroczna edycja (13-15 września) będzie już dziesiątą odsłoną festiwalu. Początkowo niewielka, choć już od pierwszej edycji licząca się na arenie ogólnopolskiej impreza, w 2018 roku ugościła ponad 3500 uczestników, potwierdzając swoją pozycję jednego z największych festiwali fantastyki w kraju.


Na program Coperniconu każdego roku składa się blisko 1000 godzin atrakcji, takich jak prelekcje, pokazy, warsztaty, konkursy, koncerty, seanse filmowe i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Punkty programu podzielone są na bloki tematyczne i odbywają się w kilku lokalizacjach rozsianych po toruńskiej starówce. Uczestnicy festiwalu mogą odwiedzić między innymi budynki wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, takie jak Collegium Maximum, Collegium Minus czy Wydział Matematyki i Informatyki. W poprzednich latach festiwal gościł wiele znamienitych gości, takich jak Catherine Webb, Olga Gromyko, Andrzej Sapkowski, Jakub Ćwiek, Andrzej Pilipiuk, Robert M. Wegner, Grupa Filmowa Darwin i dziesiątki innych. Warto także wspomnieć, że od 2016 roku Copernicon miał zaszczyt trzykrotnie przeprowadzać w ramach festiwalu uroczystość wręczenia nagrody literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Podczas dziesiątej edycji imprezy planowanych jest jeszcze więcej wyjątkowych punktów programu i spotkań ze znanymi osobistościami świata literatury i popkultury.

Jedną z atrakcji, która co roku skupia największą uwagę, jest niewątpliwie cosplay – pokaz i konkurs strojów przygotowanych przez uczestników. Jury wybiera najlepsze przebrania i aranżacje, a ich autorzy otrzymują cenne nagrody. Niezmiennie ogromnym zainteresowaniem cieszą się również Fantastyczne Targi Popkultury, czyli zlokalizowana na rynku Nowomiejskim strefa targowa. Uczestnicy Festiwalu mogą skorzystać tam z oferty kilkudziesięciu fantastycznych wystawców i zdobyć wyjątkowe gadżety, koszulki, książki czy komiksy.

Hasło tegorocznej edycji Coperniconu – „Wszyscy jesteśmy fantastyczni!” – podkreśla niezwykły klimat imprezy.


Organizatorem Coperniconu jest Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki THORN, a w jego ubiegłoroczną edycję zaangażowanych było aż 70 organizatorów i ponad 200 wolontariuszy – pasjonatów tematyki, którą się zajmują.

Więcej szczegółów na stronie imprezy >>>

(info organizatora)

Dodaj komentarz