Różne

Co czyta się w Rosji?

W Rosji najczęściej wybierane są przez czytelników książki historyczne, biografie i powieści historyczne.


Według sondażu WCIOM (Wszechrosyjskie Centrum Badań Opinii Społecznej) ponad połowa Rosjan – 53% – woli czytać papierowe książki niż ich wersje online. Częściej czytają kobiety (59%), młodzi ludzie w wieku od 18 do 24 lat (83%) i od 25 do 34 lat (61%), a także osoby z wyższym wykształceniem (68%).

Najchętniej po książki sięgają osoby powyżej 60. roku życia (średnio siedem książek w ciągu trzech miesięcy) i osoby nie korzystające z Internetu (dziewięć książek w ciągu trzech miesięcy). Popd wzlędem rodzaju literatury wybierane są książki historyczne, biografie i powieści historyczne (30% respondentów ). Dalej są książki dla dzieci (28%) i literatura edukacyjna: podręczniki, literatura naukowa i zawodowa (również 28%). Wśród hitów kryminały, książki dotyczący prowadzenia domu (22%), science fiction (21%) oraz rosyjska i zagraniczna klasyka (20%).

Mało popularne są horrory (3%), książki o psychologii (3%) i literatura religijna (2%).

Ulubionymi autorami Rosjan są Puszkin (9%), Tołstoj (6%) i Dostojewski (5%). Rzadziej czytelnicy sięgają po dzieła Lermontowa(4%) i Bułhakowa(4%). Jedna trzecia respondentów nie była w stanie polecić konkretnego autora (35%).

Ważna uwaga: książka, zdaniem zdecydowanej większości Rosjan, jest dobrym prezentem (73%). Większość osób, które tak myślą, dają tego typu prezenty swoim dzieciom (51%), przyjaciołom (48%), krewnym (41%), kolegom z pracy (28%), znajomym (15%).
(info wg rg.ru)

Dodaj komentarz