Pomniki literackie Różne

Pomnik Jana Kochanowskiego w Zwoleniu

Zwoleń, miasto blisko związane z osobą Jana Kochanowskiego, może pochwalić się dwoma pomnikami poety. Oba dłuta Władysława Jani (1913-2008), ucznia Xawerego Dunikowskiego, adiunkta na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


Starszy pomnik, odsłonięty 17 września 1961 roku, stoi na cokole w sercu miasteczka, na skwerze w pobliżu ratusza. Jest dość toporny, w duchu stylu lat 60. XX w. Autor wykonał go ze strzegomskiego granitu.
Pomnik powstał z inicjatywy miejscowych rzemieślników, którzy już w 1956 r. utworzyli Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Kochanowskiego. Pierwszym do czego ów komitet dokonał, była zmiana nazwy placu Feliksa Dzierżyńskiego na Plac Jana Kochanowskiego. Odbyła to się za sprawą mistrz Stolarskiego Wacława Zacharkiewicza, któremu zamarzył się pomnik poety, i który pewnej nocy postawił na zwoleńskim rynku wyrzeźbioną przez siebie tablicę w kształcie otwartej księgi z napisem “Zieleniec Jan Kochanowskiego”. Rada Narodowa tę samowolkę usankcjonowała. Rzemieślnicy ogłosili konkurs na projekt pomnika, zebrali 70 tys. zł. Brakującą kwotę, po wielu perypetiach, dorzuciło państwo. 

Warto wiedzieć, że w Zwoleniu znajdowało się drugie (po poznańskim) probostwo, którym tytularnie zarządzał Jan z Czarnolasu. Tutaj też pochowano poetę, a jego szczątki złożono w krypcie pod podłogą kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, natomiast w kaplicy Świętego Franciszka znajduje się tablica nagrobna Jana Kochanowskiego z najbardziej znanym jego wizerunkiem.

[Źródła m.in. Marian Brandys, “Wyprawa po głowę Jana Kochanowskiego”, ” Świat” 1959, z. 33 (421)]


Dodaj komentarz