,,Okrągłe” rocznice są zazwyczaj dobrym pretekstem, by przypomnieć osoby lub wydarzenia dla nas szczególnie ważne. W roku 2009 była 120. rocznica śmierci Tytusa Chałubińskiego i wówczas Polskie Towarzystwo Tatrzańskie zdecydowało, by ogłosić ROK CHAŁUBIŃSKIEGO. Zaproszono jako główną konsultantkę naszą redakcyjną Koleżankę Barbarę Petrozolin-Skowrońską, autorkę książki Król Tatr z Mokotowskiej 8. Portret doktora Tytusa Chałubińskiego, wydanej przez Iskry w 2005 roku, nagrodzonej jako ,,Warszawska Premiera Miesiąca” oraz zaliczonej w Przeglądzie Książek Biblioteki Raczyńskich do Najlepszych Książek Jesieni 2006.
Promocje eseistycznej biografii Chałubińskiego na szerokim tle historii tamtych czasów, z wieloma bohaterami tamtej historii i jej dramatycznymi problemami w Warszawie, Krakowie i Zakopanem oraz sukcesy tej książki zostały odnotowywane na stronie wydawca.com oraz w dziale “Notki nie Plotki” w ,,Wydawcy”, Oczywiście sprzyjała temu dodatkowo szczególna sympatia dla najsławniejszego polskiego lekarza XIX wieku redaktora naczelnego i wydawcy tego magazynu i fakt że to ,,chałubińszczak”. czyli absolwent słynnego radomskiego Gimnazjum i Liceum im. Tytusa Chałubińskiego…
Rok 2019 to rok 130. rocznicy śmierci Tytusa Chałubińskiego oraz 130. rocznicy utworzenia Muzeum Tatrzańskiego jego imienia, a rok 2020 to rok dwusetnej rocznicy urodzin ,,Króla Tatr”. Ta okrągła rocznica urodzin mogłaby nawet zachęcić do ogłoszenia oficjalnego Roku Chałubińskiego (i przedyskutowania znaczenia w naszej historii różnych oblicz patriotyzmu), ale Chałubiński urodził się sto lat przed Karolem Wojtyłą, świętym Janem Pawłem II, oczywiste wiec jest, że rok 2020 powinien być Rokiem naszego papieża! Nie znaczy to jednak, że Tytus Chałubiński może być zapomniany w roku 2020. Mamy nadzieję, że i tak będzie dobra atmosfera, by powrócił… A są już pierwsze znaki, że powraca…
Przede wszystkim chcemy pogratulować Iskrom decyzji o drugim wydaniu w roku 2020, bogato ilustrowanej książki Barbary Petrozolin-Skowrońskiej Król Tatr z Mokotowskiej 8. Portret doktora Tytusa Chałubińskiego, w opracowaniu graficznym Andrzeja Bareckiego. Pierwsze wydanie nie dotrwało w roku 2009 do zamykającej wówczas Rok Chałubińskiego sesji naukowej w Pałacu Staszica pt. ,,W kręgu doktora Tytusa Chałubińskiego” (poświęcony jej został ,,Kwartalnik Historii Nauki i Techniki” Instytutu Historii Nauki PAN, 20010, nr 3-4). Dodruk książki z 2011 roku został już dość dawno wyczerpany, a historia dziewiętnastego wieku ustąpiła pola historii wieku dwudziestego i w tym kierunku skierowały się zainteresowania recenzentów, czytelników i fundatorów nagród.
Drugi dobry znak, że o Tytusie Chałubińskim i jego rocznicach pamięta Muzeum Historii Medycyny WUM – świadczy o tym obchodzona przez to młode Muzeum 130 rocznica śmierci Tytusa Chałubińskiego oraz zapowiedź zorganizowania poświęconej mu wystawy 23 marca 2020 roku. (piszemy także o tych wydarzeniach).
Jednak to dobrze, że Tytus Chałubiński powraca, wraz z dziewiętnastym wiekiem…Spojrzenie na tamte czasy, nie tylko jako na wiek polskich powstań narodowych – poszerzy z pewnością horyzonty polskiego inteligenta. A pewnie przydałoby to także tym, którzy polskiego języka nie znają…
(AP, na zdjęcie fragment portretu T. Chałubińskiego pędzla jego prawnuczki, Zofii Jurakowskiej-Nowickiej)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.