Wydawnictwa

Prezentujemy wydawnictwa: Oficyna Wydawnicza G&P

Właściciele i szefowie Oficyny Wydawniczej G&P ( od lewej): Henryk Gościański i Karol Prętnicki

Oficyna Wydawnicza G&P działa w Poznaniu od 1990 roku, jej założycielami i właścicielami są Henryk Gościański i Karol Prętnicki. Panowie wcześniej pracowali w Ogólnopolskim Ośrodku Sztuki dla Dzieci i Młodzieży (obecnie Centrum Sztuki Dziecka). Wydawnictwo jest właścicielem praw autorskich i wyłącznym wydawcą książek ilustrowanych przez wielkiego mistrza ilustracji, czarodzieja wyobraźni Jana Marcina Szancera. Wielka siła i magiczna moc twórczości Szancera pozwoliła mu zawładnąć i ukształtować wyobraźnię kilku pokoleń Polaków. Czytelników uwodzi Szancer pięknymi, subtelnymi twarzami ludzi o pięknych oczach, smukłych sylwetkach oraz baśniowym mikrokosmosem fauny i flory, w którym pełno jest uczłowieczonych zwierząt, chrząszczy, biedronek, motyli i… małych ludzików – krasnoludków. Czarował, wprawiał w zachwyt czytelników ilustracjami do dzieł Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, z którymi tworzył tzw. spółki autorskie. Cudowne obrazy mistrza powstały też do Baśni Hansa Christiana Andersena, Pinokia Carlo Collodiego i wielu innych znakomitych pisarzy. Po wielu latach dzięki G&P ukazało się na rynku wydawniczym wznowienie dwóch tomów autobiografii Jana Marcina Szancera.

Od początku działalności wydawnictwa w Poznaniu oprócz poznańskich koziołków na stałe zagościł jeszcze inny sławny koziołek – Koziołek Matołek z Pacanowa. Oficyna Wydawnicza G&P jest jedynym w Polsce wydawcą komiksów autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza: Przygody Koziołka Matołka, Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki, Wanda leży w naszej ziemi, O wawelskim smoku, Legendy Krakowskie. Komiksy mimo sędziwego wieku w dalszym ciągu cieszą się dużym powodzeniem u młodych czytelników. Koziołek Matołek z poznańskiego wydawnictwa tłumaczony na różne języki powędrował do dzieci we Włoszech, Szwajcarii, Francji, na Ukrainę i do Wietnamu. Oficyna jest też wydawcą poezji Joanny Kulmowej. Tu powstały piękne pod względem edytorskim dzieła „Pani Czarodziejki” takie jak: Różne takie zasypianki, Różne takie modlitewki, Pan Przekorneliusz, Wio, Leokadio!, Nibywszystko, Kulmowa dzieciom. Za tę ostatnią książkę Oficyna Wydawnicza G&P otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Wspomnieć też trzeba popularne książki Marii Kownackiej: Kajtkowe przygody, Rogaś z Doliny Roztoki, Szkoła nad obłokami, Dzieci z Leszczynowej Górki. Dużą popularnością cieszą się słowniki ortograficzne autorstwa Grażyny i Błażeja Kusztelskich. Sumptem Oficyny ukazują się przewodniki turystyczne m.in. Wielkopolska, Puszcza Notecka. Ciekawą inicjatywą wydawniczą G&P jest seria historyczna „Fakty i Mity” charakteryzująca się efektowną szatą graficzną a nade wszystko oryginalnym spojrzeniem na najpopularniejsze ekranizowane utwory literackie ujawniające związki z autentycznymi postaciami i wydarzeniami historycznymi między innymi: Ogniem i mieczem – prawda i legenda, Pan Tadeusz -prawda i legenda, Quo Vadis – prawda i legenda i inne.

Dużą popularnością cieszyła się seria poradników dla nauczycieli poszukujących nowoczesnych oryginalnych i praktycznych rozwiązań dydaktycznych i wychowawczych. W Oficynie debiutowało i rozwija swój talent wielu interesujących ilustratorów wśród nich Przemysław Tomczak, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Ireneusz Woliński, Artur Nowicki, Dorota Maciejewska, Edyta Ćwiek, Emilia Karczewska i wielu innych. Trudno wymienić całą ofertę książek wydawanych przez Oficynę Wydawniczą G&P, ale nie sposób nie wspomnieć o dziełach poznańskich literatów wydawanych nakładem tego wydawnictwa. Na półkach księgarskich znaleźć można dzieła Nikosa Chadzinikolau, Ryszarda Daneckiego, Heleny Gordziej, Marcelego Kosmana i wielu innych. W ofercie bieżącej Ofi cyny Wydawniczej G&P jest ponad 100 tytułów, które dostępne są w księgarniach, bibliotekach szkolnych i publicznych w całym kraju. Na trzydziestolecie wydawnictwa przygotowano piękne albumowe wydanie biografii Jana Marcina Szancera pt. Jan Marcin Szancer Ambasador Wyobraźni.

(info gp)

Dodaj komentarz