Wydawnictwa

Prezentujemy wydawnictwa: Oficyna Wydawnicza G&P

Właściciele i szefowie Oficyny Wydawniczej G&P ( od lewej): Henryk Gościański i Karol Prętnicki

Oficyna Wydawnicza G&P działa w Poznaniu od 1990 roku, jej założycielami i właścicielami są Henryk Gościański i Karol Prętnicki. Panowie wcześniej pracowali w Ogólnopolskim Ośrodku Sztuki dla Dzieci i Młodzieży (obecnie Centrum Sztuki Dziecka). Wydawnictwo jest właścicielem praw autorskich i wyłącznym wydawcą książek ilustrowanych przez wielkiego mistrza ilustracji, czarodzieja wyobraźni Jana Marcina Szancera. Wielka siła i magiczna moc twórczości Szancera pozwoliła mu zawładnąć i ukształtować wyobraźnię kilku pokoleń Polaków. Czytelników uwodzi Szancer pięknymi, subtelnymi twarzami ludzi o pięknych oczach, smukłych sylwetkach oraz baśniowym mikrokosmosem fauny i flory, w którym pełno jest uczłowieczonych zwierząt, chrząszczy, biedronek, motyli i… małych ludzików – krasnoludków. Czarował, wprawiał w zachwyt czytelników ilustracjami do dzieł Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, z którymi tworzył tzw. spółki autorskie. Cudowne obrazy mistrza powstały też do Baśni Hansa Christiana Andersena, Pinokia Carlo Collodiego i wielu innych znakomitych pisarzy. Po wielu latach dzięki G&P ukazało się na rynku wydawniczym wznowienie dwóch tomów autobiografii Jana Marcina Szancera.

Od początku działalności wydawnictwa w Poznaniu oprócz poznańskich koziołków na stałe zagościł jeszcze inny sławny koziołek – Koziołek Matołek z Pacanowa. Oficyna Wydawnicza G&P jest jedynym w Polsce wydawcą komiksów autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza: Przygody Koziołka Matołka, Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki, Wanda leży w naszej ziemi, O wawelskim smoku, Legendy Krakowskie. Komiksy mimo sędziwego wieku w dalszym ciągu cieszą się dużym powodzeniem u młodych czytelników. Koziołek Matołek z poznańskiego wydawnictwa tłumaczony na różne języki powędrował do dzieci we Włoszech, Szwajcarii, Francji, na Ukrainę i do Wietnamu. Oficyna jest też wydawcą poezji Joanny Kulmowej. Tu powstały piękne pod względem edytorskim dzieła „Pani Czarodziejki” takie jak: Różne takie zasypianki, Różne takie modlitewki, Pan Przekorneliusz, Wio, Leokadio!, Nibywszystko, Kulmowa dzieciom. Za tę ostatnią książkę Oficyna Wydawnicza G&P otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Wspomnieć też trzeba popularne książki Marii Kownackiej: Kajtkowe przygody, Rogaś z Doliny Roztoki, Szkoła nad obłokami, Dzieci z Leszczynowej Górki. Dużą popularnością cieszą się słowniki ortograficzne autorstwa Grażyny i Błażeja Kusztelskich. Sumptem Oficyny ukazują się przewodniki turystyczne m.in. Wielkopolska, Puszcza Notecka. Ciekawą inicjatywą wydawniczą G&P jest seria historyczna „Fakty i Mity” charakteryzująca się efektowną szatą graficzną a nade wszystko oryginalnym spojrzeniem na najpopularniejsze ekranizowane utwory literackie ujawniające związki z autentycznymi postaciami i wydarzeniami historycznymi między innymi: Ogniem i mieczem – prawda i legenda, Pan Tadeusz -prawda i legenda, Quo Vadis – prawda i legenda i inne.

Dużą popularnością cieszyła się seria poradników dla nauczycieli poszukujących nowoczesnych oryginalnych i praktycznych rozwiązań dydaktycznych i wychowawczych. W Oficynie debiutowało i rozwija swój talent wielu interesujących ilustratorów wśród nich Przemysław Tomczak, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Ireneusz Woliński, Artur Nowicki, Dorota Maciejewska, Edyta Ćwiek, Emilia Karczewska i wielu innych. Trudno wymienić całą ofertę książek wydawanych przez Oficynę Wydawniczą G&P, ale nie sposób nie wspomnieć o dziełach poznańskich literatów wydawanych nakładem tego wydawnictwa. Na półkach księgarskich znaleźć można dzieła Nikosa Chadzinikolau, Ryszarda Daneckiego, Heleny Gordziej, Marcelego Kosmana i wielu innych. W ofercie bieżącej Ofi cyny Wydawniczej G&P jest ponad 100 tytułów, które dostępne są w księgarniach, bibliotekach szkolnych i publicznych w całym kraju. Na trzydziestolecie wydawnictwa przygotowano piękne albumowe wydanie biografii Jana Marcina Szancera pt. Jan Marcin Szancer Ambasador Wyobraźni.

(info gp)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *