Sekcja Poligrafów SIMP

Zebranie Zarządu Sekcji Poligrafów SIMP w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego (12.12.2019)

W gościnnych, jak zawsze, progach Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, 12 grudnia 2019 roku odbyło się ostatnie w tym roku zebranie Zarządu Głównego Sekcji Poligrafów SIMP. Podsumowano ostatnie miesiące działania Sekcji, w tym zorganizowanie podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie seminarium poligraficznego dla młodzieży. Omówiono najbliższe plany w tym zakresie, między innymi przeprowadzenie tego typu seminarium w stolicy Wielkopolski podczas Poznańskich Targów Książki. W tym kontekście zwrócono uwagę na konieczność zaktywizowania miejscowych środowisk poligraficznych w celu zapewnienia obecności uczniów szkół na planowanych wykładach.

Ryszard Trojanowski – Lubelski Oddział Sekcja Poligrafów SIMP – omówił przygotowania do przyszłorocznych uroczystości związanych z jubileuszem istnienia tego Oddziału. Jednym z elementów będzie wydanie książki o lubelskiej poligrafii, przypomnienie istniejących niegdyś drukarń i ludzi w nich pracujących.

Na zebranie kol. Andrzej Szefer (Bydgoszcz) przywiózł reprint Atlasu Mercatora, flamandzkiego matematyka i geografa, prekursora współczesnej kartografii. W latach 1585-95 Mercator wydał zbiór map w formie księgi, wykorzystując jako pierwszy określenie Atlas, które to z kolei odwołuje się do postaci króla Atlasa z Mauretanii, który uważany był za astronoma, matematyka i filozofa, twórcę pierwszego globusu nieba.
Reprint powstał przy udziale znakomitego fachowca w tej dziedzinie kol. Tadeusza Serockiego. Zarząd SP SIMP liczy na udział kolegi w pracach Sekcji i promowanie trudnej, ale pięknej sztuki tworzenia reprintów.

W przyszłym roku mija 40 lat od powołania Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Tej rocznicy poświęcone będą obchody Dnia Drukarza (tradycyjnie ostatnia sobota maja), a na 12 czerwca (dzień powołania Muzeum) planowane są otwarte warsztaty dla młodzieży. O tych wydarzeniach mówiła kierownik Muzeum Barbara Rogalska

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego od zawsze zmaga się z warunkami lokalowymi, które urągają wadze placówki. Tej sprawie poświęcony został stosowny list skierowany w maju tego roku na ręce Prezydenta Warszawy i podpisany przez całą branżę poligraficzna i wydawniczą. Niestety pozostał bez odpowiedzi. Koledzy A. Palacz i B. Wyrzykowski zostali zobligowani do zajęcia się tą sprawą.

Kol. Antoni Szczepański (przebrany za św. Mikołaja) zwrócił uwagę na postać Alojzego Pawelca prowadzącego pracownię-muzeum drukarstwa w Rogalinku (gmina mosina). Program o nim nadała niedawno stacja TV Trwam.

W zebraniu wziął udział nowy kolega – Krzysztof Ostrowski; z wykształcenia poligraf (Instytut Poligrafii PW – 1998 r.), obecnie pracownik firmy Sun Chemical. 

Na zakończenie zebrania Prezes  ZG SP SIMP Tadeusz Chęsy złożył zebranym życzenia świąteczno-noworoczne, przełamano się opłatkiem.

(info i zdjęcia ap)

One thought on “Zebranie Zarządu Sekcji Poligrafów SIMP w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego (12.12.2019)

Dodaj komentarz