Kadry Rynek wydawniczy

Milan Kundera obywatelem Czech

Gdy w 1974 roki Milan KUNDERA wyemigrował z Czechosłowacji, władze prawie natychmiast pozbawiły go obywatelstwa. Po 40 latach zwrócono mu paszport – teraz już czeski.

Dokument wręczył autorowi Nieznośnej lekkości bytu 28 listopada w jego mieszkaniu w Paryżu Ambasador Republiki Czeskiej we Francji, Peter Drulak. Obyło się jakiejś specjalnej ceremonii, których 90-letni Kundera nie lubi. Ambasador zauważył, że „chodzi o symboliczny powrót największego czeskiego pisarza do Czech”.

Po pozbawieniu obywatelstwa pisarz zakazał tłumaczenia na czeski swych powieści, które pisze po francusku. Teraz władze czeskie mają nadzieję, że ponownie rozważy swoją decyzję.

Z inicjatywą nadania Kunderze czeskiego obywatelstwa wystąpił w ubiegłym roku premier Czech Andrej Babiš podczas spotkania z pisarzem i jego żoną (Verą) w Paryżu.

Milan Kundera urodził się w Brnie 1 kwietnia 1929 r. Jest autorem dziesięciu opublikowanych powieści, a także sztuk, esejów, zbiorów poezji. Autor należy do pisarzy, których prace są najczęściej tłumaczone na języki obce.
(info wg Novinky.cz)

Dodaj komentarz