Różne Rynek wydawniczy

Najbogatsi autorzy 2019 roku

Magazyn “Forbes” podał, którzy autorzy zarobili najwięcej w mijającym roku.


Na pierwsze miejsce, po rocznej przerwie, wróciła “matka” Harry’ego Pottera Joan Rowling. W 2019 roku zarobiła 92 mln USD, ale znaczna część tego dochodu nie jest efektem sprzedaży książek (pod tym względem rok nie był dla niej zbyt udany). Główny zysk dały jej parki rozrywki i inscenizacje teatralne. Wystawiona na deskach na Broadwayu sztuka Harry Potter and the Cursed Child (polski tytuł Harry Potterr i przeklęte dziecko, wyd. Media Rodzina 2016) przyniosła w ciągu tygodnia ponad 2 miliony dolarów ze sprzedaży samych biletach.

Na drugim miejscu uplasował się James Patterson, który zarobił ponad 70 milionów dolarów, sprzedając 5,5 miliona egzemplarzy książki The President is Missing (polski tytuł –  Gdzie jest Prezydent, Znak 2019), którą napisał wspólnie z Billem Clintonem. Warto dodać, że poważany i płodny detektyw Patterson regularnie zajmuje czołowe miejsca na listy tematycznych “Forbesa”. To on w ubiegłym roku strącił z piedestału zwycięzcy Joan Rowling. zarabiając 86 mln USD

Na trzecim miejscu znalazła się kolejna dama ściśle związana z Białym Domem – była pierwsza dama Michelle Obama. Jej książka o nieprzetłumaczalnym tytule Becoming (pol. wydanie –  Becoming. Moja historia, wyd. Agora 2019) przyniosła jej 36 milionów dolarów. Oddzielnie odnotowano, jaki dochód przyniosła jej trasa promocyjna z wystąpieniami na stadionach.

Poza trójką znalazł pisarz książek dla dzieci Jeff Kinney. Wydawana od 2007 r. seria “Diary of a Wimpy Kid” (polski tytuł “Dziennik cwaniaczka”, wyd. Nasz Księgarnia) przyniosła mu 20 mln USD w 2019 r. (gdy ukazała się 14 książka z tej serii).

Piątkę najbardziej “dochodowych” pisarzy zamknął Stephen King. W ubiegłym roku zarobił 27 milionów dolarów na filmowej adaptacji książki It (polskie tytuły: To – Amber 1993, Zysk i S-ka; Ono – Albatros 2009), a w tym zarobił jedynie 17 milionów dolarów. Przyczyna, w tym przypadku, jest również filmowa: względna porażka filmu „Doktor Sleep” (“Doktor Sen” ).
(info wg Forbes)

One thought on “Najbogatsi autorzy 2019 roku

Dodaj komentarz