Różne

Nagrody i gala – Bestsellery Empiku w nowej odsłonie

Nowe, gatunkowe kategorie dla najpopularniejszych w Polsce książek, płyt i filmów, premierowa kategoria oparta na werdykcie eksperckiego jury: Odkrycie Empiku, Dyrektor Muzyczny gali – Empik zapowiada sporo zmian w swojej corocznej nagrodzie. Finał tego największego na polskim rynku plebiscytu będzie transmitowany na antenie TVN 4 lutego 2020 roku, o godz. 20.15.


Nowe kategorie nagród dla bestsellerów
Bestsellery Empiku są swoistym barometrem zainteresowań odbiorców – pokazują, co Polacy czytają, jakiej muzyki słuchają i jakie filmy oglądają na małym ekranie. Ich codzienne wybory w salonach Empik i na Empik.com to rocznie blisko 40 milionów głosów na konkretne produkty i twórców. A ponieważ pasje odbiorców krążą wokół określonych gatunków literackich, muzycznych i filmowych, zdecydowaliśmy, że powinno to znaleźć odzwierciedlenie w samych kategoriach nagród. Od edycji za 2019 rok będziemy nagradzać twórców w kategoriach, które są aktualnie na topie, bez podziału – jak wcześniej – na twórców polskich i zagranicznych – wyjaśnia Monika Marianowicz z Empiku, organizator gali.
Podczas gali 4 lutego 2020 roku poznamy Bestsellery Empiku 2019 w kategoriach:

KSIĄŻKI
– literatura piękna
– literatura obyczajowa
– kryminał / sensacja / thriller
– literatura dla dzieci
– audiobook

FILM
– animowany
– fabularny

MUZYKA
– pop/rock
– hip-hop
– muzyka filmowa

Top 5 tytułów w każdej z kategorii, a więc ścisłą czołówkę kandydatów do nagrody Empik ogłosi na początku stycznia.

Nowe nagrody eksperckie – Odkrycia Empiku 2019
Empik od 21 lat nagradza podczas gali niekwestionowane hity sprzedażowe, które są wybierane “głosami” klientów. Od tego roku podczas gali Bestsellerów Empiku po raz pierwszy zostaną wręczone także Odkrycia Empiku. To wyróżnienia przyznawane przez jury, które skupia znawców danej dziedziny. Wybrani dziennikarze, twórcy i eksperci Empiku wytypują laureatów nagród w kategoriach: Literatura, Muzyka i Film.
Nowych talentów w literaturze szukać będą Anna Dziewit-Meller, Max Cegielski, Magdalena Grzebałkowska oraz eksperci z Empiku: Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz. Nowe głosy w muzyce wskażą Brodka, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz oraz eksperci z Grupy Empik: Dominik Sadowski i Anna Żurek. Talenty reżyserskie wynajdą Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku: Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska.
Nagrody Odkrycia Empiku przyznawane będą za ważne dokonania artystyczne oraz wyjątkowe, znaczące dla rozwoju kultury dzieła, które zadebiutowały na polskim rynku w 2019 r. Jury będzie szukało artystów oryginalnych, wszechstronnych i bezkompromisowych. Pisarzy, muzyków i reżyserów, którzy odważnie sięgają po nowe rozwiązania, kreują indywidualny język, a czasem wręcz na nowo definiują dziedzinę, którą się zajmują. Pod uwagę brane będą dzieła wydane w różnych formach i udostępniane na różnych nośnikach. W nagrodę, oprócz prestiżowej nagrody laureaci otrzymają także warte 100 tys. zł wsparcie promocyjne swojej twórczości do wykorzystania na platformach komunikacyjnych Empiku.

Nowe brzmienia na gali – Dyrektor Muzyczny
Gali Bestsellery Empiku zawsze towarzyszy wyjątkowa oprawa muzyczna. W tej edycji nad całością czuwać będzie Dyrektor Muzyczny, którego nazwisko Empik zdradzi w połowie stycznia. Obiecuje jednak, że warto rezerwować wtorkowy wieczór 4 lutego – będzie to jedyna okazja, aby usłyszeć oryginalne wykonania znanych utworów w zaskakujących aranżacjach.


Gala rozdania nagród Bestsellery Empiku odbędzie się 4 lutego 2020 r. Transmisja wystartuje o godz.20.15 w TVN; wcześniej o godz.19.30 rozpocznie się relacja z czerwonego dywanu na profilu Empiku na facebooku. Szczegóły dotyczące wieczoru oraz top 5 najpopularniejszych twórców w każdej kategorii, a także nominacje do Odkryć Empiku zostaną ogłoszone na początku stycznia.


Plebiscyt Bestsellery Empiku już od 1999 roku stanowi wyznacznik najważniejszych zjawisk i trendów rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. To zarazem jedne z najbardziej demokratycznych nagród w sferze kultury i rozrywki, na które wpływ mają sami klienci. Plebiscyt obrazuje wyniki sprzedaży z danego roku, zarówno w stacjonarnych salonach Empik, jak i na platformie internetowej www.empik.com. Pod uwagę brane są dane na temat łącznej sprzedaży danego tytułu na wszystkich nośnikach i w różnych wydaniach. Co ważne, liczą się wyłącznie pozycje wydane w danym roku kalendarzowym.
www.empik.com/bestselleryempiku

(info empik.com)

Dodaj komentarz