Promocje książek Różne

Spotkanie wokół książki Flory Bieńkowskiej “Południe Wieku”

16 stycznia o godzinie 18:00 w Muzeum Literatury w Warszawie (Rynek Starego Miasta 20) odbędzie się promocja powieści Południe Wieku autorstwa FLORY BIEŃKOWSKIEJ.


Praca nad powieścią rozpoczęła się w latach 60. XX wieku. Ze względu na swoją fabułę, do której kluczem były realne postaci kluczowe dla partyjnego środowiska PRL, druk książki został dożywotnio wstrzymany, a nakład zniszczony. Sądzono, że nie ocalał żaden egzemplarz. Jednak w 2017 roku w rodzinnym archiwum Bieńkowskich odnalazł się jedyny, autorski wydruk książki, na którym autorka nanosiła swoje poprawki aż do 1989 roku. W 2019 roku Południe Wieków, po 50 latach, zostało wydrukowane nakładem wydawnictwa Prószyński.

Powieść Południe Wieku Flory Bieńkowskiej to świadectwo kryzysu światopoglądowego i duchowego, który pogrążył środowisko intelektualistów w czasach komunizmu. Dzisiaj czasy PRL wydają się odległe, ale nie są unieważnione ówczesne problemy moralne i polityczne. Nie zdezaktualizowało się ludzkie poszukiwanie dobra i prawdy o świecie, coraz bardziej nieprzejrzystym i zawikłanym.

Książka Bieńkowskiej to przypomnienie ówczesnych konfliktów moralnych oraz ważne ogniwo powojennej literatury polskiej.

Podczas spotkania o książce F. Bieńkowskiej porozmawiają Ewa Bieńkowska, Andrzej Bieńkowski i Jerzy Kisielewski. Fragmenty powieści przeczyta Paula Kinaszewska.

Czytaj więcej o książce… 

(info Muzeum Literatury)

Dodaj komentarz