Różne Rynek wydawniczy

Unikalna książka Malewicza wraca do Witebska

Na platformie crowdfundingowej Ulej trwa zbiórka pieniędzy na sprowadzenie do Witebska niezwykle cennej książki Kazimierza Malewicza — Бог не свергнут. Искусство. Церковь. Фабрика (Bóg nie jest obalony. Sztuka. Kościół. Fabryka). Na jej nabycie należy zebrać 2800 rubli. Jest to jedyny traktat filozoficzny wydany za życia autora “Czarnego kwadratu”.

Książkę tę Malewicz napisał w 1920 r. Dwa lata później w Witebsku wydano ją w nakładzie 2000 egzemplarzy. W tym samym czasie malarz prowadził tam wykłady w tym zakresie, które cieszyły się niezwykłą popularnością. Tezy wykładu przechowywane są w archiwum witebskim.

Niedawno książka ta odnaleziona została w prywatnej kolekcji. Książka jest autentyczna, co potwierdzają dyrektor Witebskiego Centrum Sztuki Współczesnej Andriej Duchownikow oraz ekspert Walerij Szyszanow.
Planuje się, że 23 lutego, w dniu urodzin Kazimierza Malewicza, sponsorzy przekażą tę książkę Witebskiemu Centrum Sztuki Współczesnej.

Kazimierz Malewicz przybył do Witebska w 1919 roku. Kierował tu pracownią w ludowej szkole artystycznej, którą prowadził Mark Chagall, zorganizował grupę UNOVIS (zwolennicy Nowej Sztuki), prowadził tam wykłady.
(info tut.by)

Dodaj komentarz