Różne Rynek wydawniczy

Nowa odsłona Wyprawki Wrocławskiej

Od 1 stycznia 2019 roku każdy nowonarodzony Wrocławianin i Wrocławianka otrzymuje od miasta zestaw prezentów. Od marca 2020 w jego skład wejdzie unikatowa publikacja Wrocławski abecadlik, przygotowana specjalnie dla najmłodszych mieszkańców miasta.


Wyprawka Wrocławska to pomysł Prezydenta Jacka Sutryka, który realizuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego we współpracy z Urzędem Stanu Cywilnego, Wrocławskim Zakładem Aktywności Zawodowej i Miejską Biblioteką Publiczną. W jej skład wchodzi z list Prezydenta Miasta, Wrocławski Informator Rodzinny, tj. kompendium, w którym rodzice znajdą wszelkie potrzebne informacje na temat wsparcia miasta, świadczeń rodzinnych, żłobków i klubów dziecięcych, miejsc rozwoju dla rodziców i wrocławskiej oferty kulturalnej, a także broszura Na dobry początek z kartą do Miejskiej Biblioteki Publicznej, książeczka dla dziecka, zabawka, kocyk, body z nadrukiem oraz inne materiały promujące Wrocław.

Wyprawkę Wrocławską rodzice lub opiekunowie prawni otrzymują podczas odbioru odpisu aktu urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego lub we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. W 2019 roku odebrano 8563 Wyprawek.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu i Wrocławski Dom Literatury przygotowały zupełnie nową, dedykowaną najmłodszym Wrocławiankom i Wrocławianom publikację, która w styczniu tego roku ukazała się nakładem miejskiego Wydawnictwa Warstwy.
Do jej stworzenia zaproszono dwoje wybitnych, wielokrotnie nagradzanych wrocławskich twórców książek dla najmłodszych czytelników, Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. I tak powstał Wrocławski abecadlik, który jednocześnie jest przewodnikiem po alfabecie – i po Wrocławiu. Świat ten stworzony został przez autorów niezwykle pieczołowicie z setek skrawków kolorowych materiałów. Kartonowa książeczka zaprasza na spacer po mieście, którego rytm wyznaczają litery alfabetu. W książce pojawia się nawet wrocławska Noblistka Olga Tokarczuk, która wcieliła się w rolę jednej z mam.

Książka pozwala też rodzicom snuć własne opowieści, które z każdą kolejną lekturą będą mogły potoczyć się zupełnie inaczej. I wprowadzać w nie wartości ważne dla miasta – wielokulturowość (w książce pojawiają się postaci z różnych krajów i kultur), walkę z wykluczeniem, wartość współpracy.

-Wrocławski abecadlik to nasza największa inwestycja, bo inwestycja w najmłodsze pokolenie wrocławian – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia – to dla mnie niezwykle ważne , by wzmacniać lokalny patriotyzm i czytelnictwo, ale także budować tolerancję i wielokulturowość. Dlatego bohaterami książki są również dzieci o różnych kolorach skóry i z niepełnosprawnościami. Tolerancja i szacunek – to słowa klucze.

Książka stanie się częścią Wyprawki Wrocławskiej od 1 marca 2020 roku. Już teraz jest jednak dostępna w księgarniach w całej Polsce.

(info UM Wrocławia)

Dodaj komentarz