Rynek wydawniczy

Historia “Anioła śmierci” na ekranach kin

Rosyjski reżyser Kiriłł Serebrennikow nakręci film o nazistowskim doktorze Mengele. Scenariusz napisany przez samego reżysera oparty jest na powieści francuskiego pisarza Oliviera Geza La Disparition de Josef Mengele (pol. wydanie: Zniknięcie Josefa Mengele, wyd. Sonia Draga) – relacja z ostatnich lat lekarz Auschwitz na emigracji w Ameryce Południowej. Książka uhonorowana prestiżową Prix Renaudot 2017 oraz nominowana do licznych nagród literackich, m.in. Prix Médicis i Listy Goncourtów (w kilku krajach).

Producentem filmu będzie Ilia Stewart w ramach studia CG Cinema. Ma to być kooprodukcja kilku krajów, podobnie jak ostatni film Serebrennikowa “Pietrowy w grippe” (“Pietrowowie  i grypa”).


Josef Mengele jest jednym z najbardziej znanych i nazistowskich przestępców, który przeprowadzał nieludzkie eksperymenty medyczne na więźniach obozu koncentracyjnego Auschwitz. Nazywany był „Aniołem Śmierci”. Po klęsce nazistowskich Niemiec Mengele uciekł do Ameryki Łacińskiej i ukrywał się tam przez wiele lat. Zmarł w 1979 r. w Sao Paulo w Brazylii.

Kiriłł Serebrennikow (lat 50) znany jest z filmów i programów telewizyjnych. Do jednego z najbardziej znanych należy “Leto” (“Lato”) – pogodna opowieść o trudnych narodzinach rocka w ZSSR i nietypowym miłosnym trójkącie, inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock.
“Lato” miało światową premierę w Konkursie Głównym MFF w Cannes w 2018 roku. Reżyser nie mógł jednak w niej uczestniczyć – podczas realizacji filmu został zatrzymany przez rosyjskie władze pod zarzutem sprzeniewierzenia w latach 2011-14 około 130 milionów rubli (ok. 1,8 miliona EUR) dotacji publicznych przeznaczonych dla teatru moskiewskiego, którym kieruje. W areszcie domowym pozostawał do kwietnia 2019 r. We wrześniu 2019 r. Rosyjski wymiar sprawiedliwości ostatecznie zniósł „wszystkie środki zapobiegawcze” przeciwko niemu i trzem jego współpracownikom, zwrócił akta do prokuratury, uznając je za niekompletne. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta.
Kirill Serebrennikow zawsze negował te oskarżenia.

(info wg La Figaro)

Dodaj komentarz