Rynek wydawniczy

Historia „Anioła śmierci” na ekranach kin

Rosyjski reżyser Kiriłł Serebrennikow nakręci film o nazistowskim doktorze Mengele. Scenariusz napisany przez samego reżysera oparty jest na powieści francuskiego pisarza Oliviera Geza La Disparition de Josef Mengele (pol. wydanie: Zniknięcie Josefa Mengele, wyd. Sonia Draga) – relacja z ostatnich lat lekarz Auschwitz na emigracji w Ameryce Południowej. Książka uhonorowana prestiżową Prix Renaudot 2017 oraz nominowana do licznych nagród literackich, m.in. Prix Médicis i Listy Goncourtów (w kilku krajach).

Producentem filmu będzie Ilia Stewart w ramach studia CG Cinema. Ma to być kooprodukcja kilku krajów, podobnie jak ostatni film Serebrennikowa „Pietrowy w grippe” („Pietrowowie  i grypa”).


Josef Mengele jest jednym z najbardziej znanych i nazistowskich przestępców, który przeprowadzał nieludzkie eksperymenty medyczne na więźniach obozu koncentracyjnego Auschwitz. Nazywany był „Aniołem Śmierci”. Po klęsce nazistowskich Niemiec Mengele uciekł do Ameryki Łacińskiej i ukrywał się tam przez wiele lat. Zmarł w 1979 r. w Sao Paulo w Brazylii.

Kiriłł Serebrennikow (lat 50) znany jest z filmów i programów telewizyjnych. Do jednego z najbardziej znanych należy „Leto” („Lato”) – pogodna opowieść o trudnych narodzinach rocka w ZSSR i nietypowym miłosnym trójkącie, inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock.
„Lato” miało światową premierę w Konkursie Głównym MFF w Cannes w 2018 roku. Reżyser nie mógł jednak w niej uczestniczyć – podczas realizacji filmu został zatrzymany przez rosyjskie władze pod zarzutem sprzeniewierzenia w latach 2011-14 około 130 milionów rubli (ok. 1,8 miliona EUR) dotacji publicznych przeznaczonych dla teatru moskiewskiego, którym kieruje. W areszcie domowym pozostawał do kwietnia 2019 r. We wrześniu 2019 r. Rosyjski wymiar sprawiedliwości ostatecznie zniósł „wszystkie środki zapobiegawcze” przeciwko niemu i trzem jego współpracownikom, zwrócił akta do prokuratury, uznając je za niekompletne. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta.
Kirill Serebrennikow zawsze negował te oskarżenia.

(info wg La Figaro)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *