Różne Rynek wydawniczy Zagranica

Koronawirus: włoscy wydawcy apelują o wsparcie

Po zamknięciu księgarń na półwyspie Włoskie Stowarzyszenie Wydawców zwraca się do rządu o wsparcie finansowe.


Włoscy wydawcy domagają się natychmiastowych działań wspierających cały przemysł książki, gdy tylko zakończy się pandemia koronawirusa, czytamy w komunikacie prasowym Włoskiego Stowarzyszenia Wydawców (AIE), w odpowiedzi na dekret włoskiego rządu z 11 marca, który zmusza księgarnie do zamknięcia do 25 marca.

Wcześniej podjęte środki, które zakazały swobodnego przepływu obywateli w Lombardii, a następnie w całych Włoszech, już doprowadziły do ​​spadku sprzedaży o 25%, a w niektórych przypadkach nawet 50%. Całkowite zamknięcie księgarń będzie mieć bardzo poważne konsekwencje dla nas, wydawców, dla całego sektora książki, i może zagrozić istnieniu całej sieci księgarń, skomentował Ricardo Franco Levi, prezes AIE.

Stowarzyszenie domaga się m.in. odliczeń podatkowych na zakup książek, zwiększenie subwencji przyznanych biednym rodzinom na zakup książek i podręczników szkolnych. Działania te mają być rozłożone na 20 lat, wartość – 103 milionów euro.

Według stowarzyszenia przemysł książki ponosi straty nie tylko z powodu zamknięcia księgarń, ale także z powodu odwołania lub zmiany harmonogramu krajowych i międzynarodowych targów książki, kiermaszy i festiwali literackich, takich jak Bolonia, które ostatecznie zostały anulowane.

Szkody są nie tylko gospodarcze, ale dotyczą sfery kultury, wyjaśnia Ricardo Levi, który konkluduje: Włochy, gdy wyjdą z kryzysu koronawirusa, nie mogą pozwolić sobie na restart bez książek i bez czytelników .
(info wg Livres Hebdo)

Dodaj komentarz