Rynek wydawniczy

W Desie Unicum aukcje online

30 marca zakończy się kolejna aukcja Desy Unicum, w niej, w dziale “Dla Niego” kilka atrakcyjnych pozycji dla znawców komiksów.


Po pierwsze plansze komiksowe dwóch artystów: Mieczysława Wiśniewskiego (1925-2006) oraz Andrzeja Janickiego.

Prace M. Wiśniewskiego to dwie plansze komiksowe do “Kapitana Klossa” – zeszyt XVI (Spotkanie na Zamku) i XVIII (Oblężenie). Na drugą z nich nich na dzień 22 marca jeszcze nie ma oferentów, za pierwszą jest propozycja 1300. zł. Szacuje się (estymacja), że plansze powinny zostać sprzedanie za 3-5 tys. zł.

Plansza M. Wiśniewskiego do zeszytu Oblężenie (seria “Kapitan Kloss”)

Prace nad serią komiksową “Kapitan Kloss” wydawnictwo Sport i Turystyka rozpoczęło w 1970. Scenariusz opierał się na telewizyjnym pierwowzorze i został napisany przez scenarzystów serialu – Andrzeja Szypulskiego i Zbigniewa Safjana. W drodze konkursu Mieczysław Wiśniewski przygotował plansze komiksowe do tego kultowego komiksu, mimo kilku różnic wykorzystał twarz głównego bohatera grającego w serialu – Stanisława Mikulskiego. Mieczysław Wiśniewski zakończył karierę wraz z serią “Kapitan Kloss”.

Mieczysław Wiśniewski pracował w Wydawnictwie MON na stanowisku grafika. Zilustrował wiele książek. Specjalizował się w ilustracjach militarnych. Pod koniec lat 60. zaproponowano mu rysowanie komiksów. Przygotował jeden zeszyt o przygodach “Kapitana Żbika”, sześć zeszytów serii “Podziemny front”.


Plansza A. Janickiego do Ostatniego delfina

Prace A. Janickiego to kreskowe plansze do “Ostatniego delfina” oraz Robot z 1993. Estymacja za pierwszą z nich to 1600-2200, za drugą – 600-900 zł.

Andrzej Janicki (ur. 1966): rysownik i scenarzysta komiksów, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Współtwórca i redaktor naczelny magazynu komiksowego “Awantura” (1990-91). Zamieszczał swe prace w wielu pismach, m.in.: “Awantura”, “Kaukas” (Litwa), “AQQ”, “Fenix”, “Comics Conspiracy” (USA), “Świat Komiksu”, “Znakomiks”, “SFera”, “Świat Gier Komputerowych”, w albumach: Narysuj mi prawa człowieka (Amnesty International), Antologia Komiksu Polskiego (Egmont), Antologia Człowiek w probówce (Egmont), Solidarność 25 lat – Nadzieja zwykłych ludzi (Zin Zin Press), 1981: Kopalnia Wujek (Zin Zin Press). Swe prace prezentował w wielu wystawach zbiorowych.


Szkic okładki 171 numeru zeszytu “Superman. Man of Steel” – amerykańskiego grafika Douglasa Mahnkena

Miłośników komisów z pewnością zainteresują szkice do dwu okładek – rysunek loga Supermena, wykonany ręka hiszpańskiego rysownika Fernanda Dagnino Guerry (ur. 1973) oraz szkic okładki 171 numeru zeszytu “Superman. Man of Steel” – amerykańskiego grafika Douglasa Mahnkena (ur. 1955).

To ceny są zdecydowanie większe – estymacja za pierwsza pracę 2,2-5 tys., za drugą 9-12 tys.
Na razie brak ofert.


(źródło Desa Unicum)

Dodaj komentarz