Edytorstwo Różne

Zmarł współtwórca Asteriksa

We wtorek 24 marca zmarł francuski rysownik i pisarz Albert Uderzo. Miał 92 lata. Światową sławę przyniosła mu seria komiksów o przygodach Asteriksa i Obeliksa.

O śmierci Uderzo oficjalnie poinformowali członkowie jego rodziny.  Albert Uderzo zmarł we śnie w swoim domu w Neuilly na atak serca niezwiązany z koronawirusem. Był bardzo osłabiony przez kilka tygodni, podał AFP zięć artysty Bernard de Choisy. 

Urodzony w 1927 roku w gminie Marne w rodzinie włoskich imigrantów, Albert Uderzo odkrył komiks, czytając Myszkę Miki. Karierę rozpoczął w paryskim wydawnictwie (SPE), w którym ukazała się jego pierwsza  praca: ilustracja do bajki La Fontaine’a  Le Corbeau et le Renard.

Jego wielka kariera rozpoczęła się w 1959 roku, wraz z serią lotniczą  Tanguy i Laverdure napisaną przez Jeana-Michela Charliera oraz humorystyczną serią Astérix, stworzoną wspólnie z René Goscinnym dla gazety “Pilote”.

Do 1977 r., śmierci René Goscinnego, Alberto Uderzo narysował 24 albumy przygód Galów. Kolejne osiem albumów  rysował już sam.  W 2011 roku przeszedł na emeryturę.

Od 2013  roku prace nad przygodami Asteriksa kontynuuje det Jean-Yves Ferri – Didier Conra.

Od momentu powstania serii na świecie sprzedano 380 milionów egzemplarzy albumów o Asteriksie w 111 językach. Postaci z komiksu zostały wykorzystane w filmach fabularnych, kreskówkach, parkach rozrywki, zabawkach czy grach wideo.

W 1985 r.A.Uderzo został odznaczony Legią Honorową V klasy, a 2005 – włączony do hali sław Nagrody Eisnera. Dla lata później przyznano mu odznaczenie Orderu Lwa Niderlandzkiego.

Uderzo był żonaty i miał jedną córkę. Jego Brat, Marcel, jest również rysownikiem komiksów.

(źródło ActuaLitte, zdjęcie: Chesnot / Getty Images )

Dodaj komentarz