Konkursy Konkursy literackie Konkursy zagraniczne

Znamy tegoroczną laureatkę Nagrody im. Astrid Lindgren

Zwycięzcą tegorocznej edycji Astrid Lindgren Memorial Award (najważniejszy na świecie konkurs dotyczący literatury dziecięcej i młodzieżowej) została autorka i ilustratorka z Korei Południowej BEAK HEENA.


Decyzja o wyborze laureata zapadła na ostatnim posiedzeniu jury 31 marca. Ilustrowane książki Baek heena wyróżniają się subtelnym wyczuciem materiału, obrazu i gestu, opowiadają o samotności i solidarności. W je ekspresyjnym miniaturowym wszechświecie znajdziemy chleb w kształcie chmury, księżyc z sorbetu, zwierzęta, wróżki z łazienek i ludzie. Jej praca otwiera drzwi do niesamowicie zmysłowego, oszałamiającego świata – to komentarz jury.

Beak Heena

Baek heena urodziła się w 1971 r. w Seulu, tam mieszka i pracuje. Studiowała technologię edukacyjną na Uniwersytecie Ewha Womans oraz animację w California Institute of the Arts. Pracowała w dziedzinie reklamy i multimediów, po urodzeniu córki zaczęła tworzyć dla niej książki ilustrowane. Od tego czasu ukazało się już 13 książek jej autorstwa, które zyskały dużą popularność w krajach azjatyckich i zostały przetłumaczone na języki obce. W Polsce wydawnictwo Kwiat Orientu wydało jej książkę Księżycowy sorbet (tyt. oryg. Dal Sha-bet).


Lista kandydatów, ogłoszona w październiku 2019 r., obejmowała 240 osób i instytucji z 68 krajów. Z Polski w tym gronie znalazło się 5 osób (ilustratorzy: Iwona Chmielewska, Józef Wilkoń, Paweł Pawlak; autorzy: Małgorzata Karolina Piekarska, Marcin Szczygieł) oraz akcja Cała Polska Czyta Dzieciom.

Nagroda in. Astrid Lindgren należy do najważniejszy  na świecie nagród za literaturę dziecięcą i młodzieżową. Została powołana przez szwedzki rząd w 2002 roku i jest zarządzana przez Szwedzką Radę Sztuki. Nagroda w wysokości 5 milionów SEK przyznawana jest corocznie jednemu laureatowi lub kilku osobom. Uprawnieni są autorzy, ilustratorzy, promotorzy czytania. Nagroda ma na celu promowanie literaturą dla dzieci i młodzieży.  Jury ekspertów wybiera laureata (laureatów) spośród kandydatów nominowanych przez instytucje i organizacje na całym świecie.

Jury ogłasza laureata Nagrody Astrid Lindgren na konferencji prasowej po ostatnim spotkaniu w marcu. Nagroda zostanie wręczona w Sztokholmie na przełomie maja i czerwca.

W 2019 roku zwycięzcą został belgijski pisarz Bart Moeyaert.

(źródło alma.se)

Dodaj komentarz