Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

“Przecinek i Kropka” – laureaci wybrani

450 lat. Tyle czasu potrzeba, żeby rozłożyła się plastikowa reklamówka. 31 tysięcy. Tyle niedźwiedzi polarnych straci dom, gdy rozpuści się Arktyka. 12 lat. Tyle, według szacunków naukowców, mamy czasu na uratowanie planety i powstrzymanie globalnego ocieplenia. 20 minut. Tylko tyle wystarczy, żeby przeczytać swojemu dziecku książkę, która może zmienić naszą przyszłość. Uratuj Ziemię, Pracownia Aurory i Pomylony narzeczony –  to zwycięskie tytuły w jedenastej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą “Przecinek i Kropka”. Każda z nich niesie przesłanie proekologiczne i pokazuje, że zmiana na lepsze jest możliwa.

Tegoroczne zwycięskie tytuły mówią same za siebie – musimy działać! Nie ma ważniejszego tematu niż klimat. „Prawdziwa siła leży w ludziach” – jak powiedziała Greta Thunberg wskazując, że każdy ma moc sprawczą i może zadbać o środowisko naturalne. Musimy wykształcić młode pokolenie świadome potrzeby zmian. I tu z pomocą przychodzą nam książki. Uratuj Ziemię Georga Patricka zachęca najmłodszych do segregacji śmieci, oszczędzania wody i jedzenia mniejszej ilości mięsa. Pracownia Aurory Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel podnosi problem nadmiernego konsumpcjonizmu i tego, z jaką łatwością wyrzucamy rzeczy, zamiast je naprawiać. W Pomylonym narzeczonym Marcina Szczygielskiego, główna bohaterka stara się powstrzymać katastrofę ekologiczną, bowiem cały świat zaskoczył upał w grudniu.

Przecinek i Kropka od jedenastu lat propaguje wartościową literaturę dziecięcą. Spośród 234 tytułów zgłoszonych przez wydawców jury w składzie: promotorka kultury dziecięcej Ewa Świerżewska, psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska, historyk sztuki – Ewa Solarz, polonistki Ewa Gruda i Dorota Koman wytypowały 15 publikacji, które uznały za najlepsze pod względem literackim, ilustracyjnym, merytorycznym, a także edukacyjnym. Jednak decyzja, kto zdobył tytuł książki roku w trzech kategoriach wiekowych spoczywała w rękach czytelników. Organizatorem Konkursu jest Empik.

A oto krótkie uzasadnienia jury:

W kategorii do lat 5 zwyciężyła publikacja Uratuj Ziemię (Wydawnictwo Bajka) autorstwa Patricka George’a, który jest również twórcą ilustracji do niej.
To kolejna (po Uratuj mnie) książeczka Patricka George’a, wprowadzająca dzieci w świat ekologii i mądrego stylu życia, sprzyjającego przetrwaniu naszej planety i życia na niej. Autor uświadamia dzieciom, że ich codzienne zachowania i wybory mogą sprzyjać Ziemi lub stwarzać dla niej zagrożenie. Podaje zamknięte w kilku słowach wskazówki, zrozumiałe nawet dla najmłodszych przedszkolaków: gaś zbędne światło, sprzątaj i segreguj śmieci, jedz więcej warzyw i mniej mięsa, pomagaj pszczołom, dawaj przedmiotom drugie życie, oszczędzaj wodę. Przekaz jest wzmacniany przez bardzo proste, doskonale czytelne ilustracje…
Aleksandra Piotrowska

W kategorii 6-8 lat zwyciężyła Pracownia Aurory (Wydawnictwo Bajka) Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel zilustrowana przez Jonę Jung.
Aurora, w swojej wyjątkowej pracowni, przez lata naprawiała złamane serca, ale teraz nie czuje się już potrzebna ludziom i postanawia przejść na emeryturę. Kiedyś miała wielu klientów, dziś jednak posiadacze zranionych serc częściej szukają ukojenia w przestrzeni wirtualnej i w atrakcjach, które podsuwa im współczesny świat, niż w skromnej pracowni starszej pani, dysponującej jedynie empatią i przekonaniem, że „wszystko jest możliwe, jeśli wierzy się w to, co się robi”. Czy dziewczynka, która niespodziewanie odwiedza pracownię, zdoła wpłynąć na zmianę decyzji Aurory? Na imię ma przecież Nadzieja…
Ewa Gruda

W kategorii od 9 do 12 lat miano najlepszej otrzymał Pomylony narzeczony (Wydawnictwo Bajka) Marcina Szczygielskiego z ilustracjami Magdy Wosik.
To już piąty tom bestsellerowej sagi o Majce i Ciabci, ze znakomitymi ilustracjami Magdy Wosik. Wszystko, jak zawsze, zaczyna się od katastrofalnych anomalii pogodowych. Tym razem nasz kraj nękają grudniowe upały. Jaki interes rozkręca panna Eliza Kręciołek? Kim jest najpotężniejsza żyjąca czarownica? Kto blokuje magię? Czyim narzeczonym jest uroczy Dębomił i dlaczego jest pomylony? Czy Nina odnajdzie kwiat paproci? Poczucie humoru, dyskretne nawiązania do polskiej rzeczywistości politycznej, słowiańska mitologia z utopcami, Perunem, Skarbnikiem i syrenami to tylko niektóre zalety książki Szczygielskiego. Nie po raz pierwszy wyróżniamy jego książkę. Jestem pewna, że też nie po raz ostatni.
Ewa Solarz

Co roku wręczenie nagród Przecinka i Kropki odbywało się na Targach Książki Dziecięcej. W tym roku kwarantanna pokrzyżowała plany organizatorom, ale nadal działamy – w odmienionej formule. Ruszyła akcja #wdomujestfajnieikropka, w której rodzice są zachęcani do wspólnego czytania i uczestnictwa w warsztatach prowadzonych online. Ogromna popularność akcji budzi nadzieję, że czytelnictwo ma się dobrze, a zapotrzebowanie na ciekawe tytuły dziecięce nie słabnie.


Więcej o konkursie i o programie warsztatów online Przecinek i Kropka można znaleźć na stronach:
empik.com
w-domu-jest-fajnie-i-kropka
facebook

(źródło Empik)

2 thoughts on ““Przecinek i Kropka” – laureaci wybrani

Dodaj komentarz