Rynek wydawniczy Zagranica

Rosja: największy wydawca podręczników wchłania konkurenta

Jak czytamy na stronie kanału tv.rbc.ru grupa wydawnicza Prosweszczenije – jeden z liderów sektora podręczników w Rosji – przejmie Korporację “Russkij Ucziebnik”. Jesienią ubiegłego roku Grupa Eksmo-AST musiała sprzedać to wydawnictwo za 6 mld rubli.
Szczegóły transakcji nie zostały ujawnione,wiadomo jedynie, że oficjalnym powodem sprzedaży “rozpętany nieoczekiwany kryzys”.


„Prosweszczenije jest liderem na rynku literatury edukacyjnej. Według Rosyjskiej Izby Książki w 2019 r. wydawnictwo wydało 4,5 tys. tytułów o łącznym nakładzie 87,7 mln egzemplarzy.

Korporacja “Russkij Ucziebnik” zarządza wydawnictwami Drofai i Wentana-Graf. Pierwsze nich w 2019 roku wydało 1,2 tys. tytułów o łącznym nakładzie 16,9 mln egzemplarzy, drugie – 782 tytułów, 11,7 mln egzemplarzy.


W styczniu 2020 r. okazało się, że „Oświecenie” kupiło w ubiegłym roku dwa wydawnictwa specjalizujące się w wydawaniu podręczników do nauk ścisłych – Binom. Łaboratorija Znanij oraz specjalizujące się w literaturze dla szkół podstawowych i przedszkolnych Associacja 21 wiek . Według FAS (Federalnaja Antymonopolnaja Służba) udział Proiswieszczenija na rynku literatury edukacyjnej przekroczył 68%. Urząd stwierdził, że przejęcie nowych wydawców przez Oświecenie może ograniczyć, a nawet wyeliminować konkurencję na rynku podręczników szkolnych.

(źródło tv.rbc.ru)

Dodaj komentarz