Analizy/podsumowania Rynek wydawniczy Rynek za granicą Zagranica

Koronawirus: w Rosji apel do rządu o wsparcie rynku wydawniczego książki

Ponad 500 podpisów rosyjskich pisarzy, wydawców i miłośników książek znalazło się pod „Otwartym listem pisarzy do rządu Federacji Rosyjskiej”.


Wśród „sygnatariuszy” znajdują się znane osoby publiczne, politycy, dziennikarze, bibliotekarze, reżyserzy, aktorzy, nauczyciele, prezenterzy telewizyjni, przedstawiciele innych zawodów twórczych niezwiązanych bezpośrednio z wydawaniem książek. Ale wszyscy jednogłośnie mówią: bez książki Rosja zginie jako państwa o potężnej kulturze. Bez książki nie byłoby kina, teatru, radia, telewizji. Kultura żywi się książką.

W „Liście” wskazywane jest, że w kontekście pandemii koronawirusa i przymusowej samoizolacji księgarnie są zamknięte, co stanowi ponad 70% dystrybucji książek. To faktycznie paraliżuje pracę całego przemysłu książkowego: od wydawców po drukarnie.

„Obecnie stoimy u progu największej katastrofy społecznej, która stawia książkę i przemysł wydawniczy na granicy przetrwania. Tylko w marcu księgarnie straciły ponad 50-60% wpływów ze sprzedaży, a sytuacja z zamknięciem sklepów na miesiąc lub dłużej może doprowadzić do serii bankructw i upadku całego przemysłu wydawniczego związanego z książkową” – piszą autorzy Listu.

W związku z tym proponują rządowi następujące rozwiązania:

„Uzupełnić listę podstawowych towarów, zatwierdzoną zarządzeniem rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 27 marca 2020 r. N762-r, o książki.

Włączyć branżę wydawnictw książkowych do listy obszarów działalności najbardziej dotkniętych pogorszeniem się sytuacji z powodu rozprzestrzeniania się nowej infekcji koronawirusa w celu zapewnienia priorytetowego wsparcia ”.

Pod listem podpisali się m.in.: Natalia Sołżenicyna (prezes Fundacji Sołżenicyna), Jewgienij Wodołazkin (pisarz), Jelena Szubina (redaktor naczelna Redakcji Jeleny Szubinej wyd. AST), Siergiej Szargunow (pisarz, red. nacz. magazynu “Junost'”)
(źródło RG)

One thought on “Koronawirus: w Rosji apel do rządu o wsparcie rynku wydawniczego książki

Dodaj komentarz