Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Bestsellery sieci BookBook

Prezentujemy listę bestsellerów sieci księgarskiej BooBook z pierwszych dwu tygodni kwietnia.


Na pierwszym miejscu utrzymał się Kształt wody Guillermo del Toro (tł. Tomasz Bieroń, wyd. Zysk i S-ka). – opowieść o kobiecie i jej samotności, o mężczyźnie i jego traumie oraz o niezwykłej istocie, która na zawsze zmienia te dwa życia. Tu warto dodać, że na podstawie pomysłu tej powstał film uhonorowany Złotym Lwem na festiwalu filmowym w Wenecji oraz dwoma Złotymi Globami za reżyserię i muzykę.Na drugie miejsce, po chwilowym spadku na trzecie, wraca bestseller ostatnich kilkunastu tygodni, czyli 365 dni Blanki Lipińskiej. Na powodzenie szczególnie tej książki Lipińskiej z pewnością wpływa wprowadzony 7 lutego na ekrany kin film oparty na tej powieści, reklamowany jako pierwsza polska produkcja erotyczna. Kina na razie są pozamykane, ale film można już obejrzeć w internecie.
Przypominamy: 365 dni jest historią Laury Biel, młodej dziewczyny, która odnosi sukcesy zawodowe, ale odczuwa brak namiętności. Wszystko zmienia się, kiedy zostaje porwana przez szefa sycylijskiej mafii Massimo Torricelliego. Gangster pozbawia ją wolności, dając jej 365 dni na pokochanie go.


Na trzecim miejscu Morderstwa i woń migdałów szwedzkiej pisarki Camilli Läckberg (tłum. Ingi Sawickiej, wyd. Czarna Owca). Książka jest zbiorem prac autorki i zawiera znaną już czytelnikom mini powieść Zamieć śnieżna i woń migdałów oraz trzy niepublikowane dotąd nowele: Kawiarnia wdów, Sen o Elisabeth i Elegancka śmierć. Do tego dochodzi część autobiograficzna Camilli Läckberg, w której poznajemy historię jej kariery – dzieciństwo w rodzinnej Fjällbace, studia w Wyższej Szkole Handlowej w Göteborg i kurs kreatywnego pisania, który dostała w prezencie na urodziny od matki i pierwszego męża. Właśnie podczas tego kursu wymyśliła fabułę Księżniczki z lodu. Sukces książki sprawił, że uwierzyła w siebie i napisała osiem kolejnych.
Antologię zamyka krótki kurs pisania powieści, a także wybrane fragmenty jej bloga, będącego jednym z najpopularniejszych w Skandynawii.


Czwarte miejsce zajął Dylemat P.B. Paris (tł. Magdalena Słysz, wyd. Albatros). Autorka bestsellerów Za zamkniętymi drzwiami oraz Na skraju załamania tym razem funduje nam thriller psychologiczny o relacjach dwojga kochających się ludzi w sytuacji kryzysowej. To opowieść o związkach rodzinnych i partnerskich; a w tle wielka tajemnica.


W pierwszej dziesiątce pojawiła się Ekstradycja Remigiusza Mroza (5 miejsce) – kolejna powieść kryminalna z Joanną Chyłką – bezkompromisową adwokatką. Tyma razem oskarżoną będzie sama pani adwokat. W jednej z recenzji książek czytamy: „Ekstradycja” przynosi to wszystko, co Remigiusz Mróz zawarł we wcześniejszych tomach – szybką i pełną niespodzianek akcję połączoną z żywymi bohaterami, których zwyczajnie trudno nie lubić, nawet jeśli wsiadają za kierownicę na potężnym kacu (oby tylko). No i jest nadzieja na kolejny tom.


Duchowość ciała Aleksandra Lowena (tł. Stefan Sikora, wyd. Czarna Owca) dopiero się ukazała, a już znalazła się w pierwszej dziesiątce (miejsce 6.).
Znany psychiatra i autor wielu książek w kolejnej pozycji bada zaburzenia emocji, które negatywnie oddziałują na umysł i ciało człowieka. Doktor Lowen pokazuje, jak osiągnąć harmonię ciała, umysłu i ducha poprzez studia przypadków, autotesty i specjalne ćwiczenia.


Miejsca 7 i 8 zajmują powoli spadające z listy pozostałe książki Lipińskiej (Kolejne 365 dni spadło aż o 5 pozycji – miejsce 7, a Ten dzień o dwie pozycje – miejsce 8).


Do pierwszej dziesiątki (miejsca 9 i 10) wszedł Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego (SuperNowa) – dwa tomy – 1 i 3. Dlaczego akurat tak, trudno powiedzieć, ważne, że Wiedźmin znów, dzięki filmowej wersji Neftlixa, zawładnął myślami polskich czytelników – to doskonałe książki, mogące posłużyć za wzór literatury fantasy .

Dodaj komentarz